Českí výskumníci vyvinuli nový typ papiera, ktorý likviduje baktérie, vírusy a kvasinky. Zvolili technológiu, ktorú výrobcovia podobných papierov doteraz nevyužívali. Nový postup podľa vedcov z Akadémie vied ČR (AV) zlepšuje kvalitu výrobku, ktorý nazvali „anticovid papier“, lebo účinne ničí aj nový typ koronavírusu. 

Využitie papiera môže v budúcnosti znížiť riziko infekcií pri manipulácii s bankovkami, ceninami a rôznymi dokumentmi

Papier je vhodný aj pre archiváciu, uviedli zástupcovia AV v tlačovej správe. Na papieri pracovali odborníci z Ústavu chemických procesov (ÚCHP) AV a papierenskej spoločnosti SPM-Security Paper Mill päť rokov. Z toho štyri mesiace venovali úprave, vďaka ktorej papier ničí aj vírusy.

Po styku papier začne likvidovať baktérie. Baktérie zlikviduje počas jednej minúty s účinnosťou cez 99 percent. U vírusov typu covid, testy potvrdili, že po 10 minútach je zlikvidované okolo 70 percent a po 30 minútach dochádza k zničeniu všetkého covidu, ktorý bol na povrchu.

Podľa vedcov spočíva novosť produktu v špeciálne vyvinutom plnivu. V plnive sú zafixované nano-štruktúry zinku a striebra, ktoré vírusy, baktérie aj kvasinky zneškodnia a zachytia, zároveň sa však z papiera neuvoľňujú a sú tak bezpečné pre ľudskú pokožku.

Papier má dobre vlastnosti pre tlač a jeho antibakteriálne a antivírové funkcie zostávajú účinné po celú dobu životnosti papiera. Anticovid papier budú podľa AV môcť ľudia použiť na bežné kancelárske práce, vrátane rôznych techník tlače. Uplatnenie môže nájsť aj v zdravotníctve ako preventívny materiál, rovnako ako na ďalších pracoviskách so zvýšeným rizikom infekcií.

V krátkom čase začne výroba asi 10 ton tohto papiera, ktoré poslúžia ako vzorky. V prípade záujmu je pripravená jeho produkcia vo väčších objemoch.

Zdroj: Akadémie vied ČR (AV)

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo