Spoločnosť Panasonic predstavuje nový kompaktný fotoaparát s výmennými objektívmi Lumix GH3. Prístroj triedy Micro 4/3 je určený predovšetkým pre náročných užívateľov a predstavuje súčasnú špičku nielen vo fotografovaní, ale tiež v natáčaní videozáznamov. Svojimi parametrami sa vyrovná sofistikovaným profesionálnym kamerám – záznam v rozlíšení Full-HD (1080p) a vo formáte AVCHD alebo MOV1 sa natáča rýchlosťou 50 okienok za sekundu s dátovým tokom až 72 Mb/s v štandarde All-Intra, čo je v kategórii bežne dostupných prístrojov úplná rarita.

Na špičkové parametre sa však môžu tešiť aj milovníci tradičného fotografovania. Prístroj je vybavený novým snímačom Live MOS s rozlíšením 16,05 megapixelov, ktorý sa v spolupráci s vylepšeným obrazovým procesorom Venus Engine dokáže podstatne lepšie vyrovnať so šumom vo fotografiách. Vďaka moderným metódam redukcie šumu je možné s Lumixom GH3 bez obáv fotografovať z ruky bez blesku aj pri veľmi slabom svetle – fotoaparát umožňuje zvýšiť citlivosť na mimoriadne hodnoty ISO 12800 alebo dokonca ISO 25600. To oceníte napríklad pri fotografovaní halových športov, fotoreportáži či na koncertoch a najrôznejších oslavách v nie príliš vhodne osvetlených interiéroch.

Profesionálnym parametrom zodpovedá aj kvalita konštrukcie. Napriek nízkej hmotnosti 550 g s batériou a kartou je Lumix GH3 odolný voči vlhkosti aj prachu. Fotografovanie navyše ergonomicky uľahčuje prídavný grip so záložnou batériou. Pri tvorbe kompozície možno využiť displej s uhlopriečkou 7,6 cm na zadnej strane s rozlíšením 614 000 pixelov, ale aj elektronický hľadáčik s 1 744 000 pixelmi. Displej aj hľadáčik využívajú technológiu OLED, čo znamená lepší kontrast, živšie farby a ostrejšiu kresbu.

Aj ďalšie parametre a vlastnosti svedčia o tom, že Lumix GH3 patrí do najvyššej kategórie súčasných fotoaparátov. Záujemcovia sa môžu tešiť napríklad na veľmi rýchle a presné automatické ostrenie založené na porovnávaní kontrastu. športových a akčných fotografov poteší rýchle sekvenčné snímanie (6 obr./s. v plnom rozlíšení, pri rozlíšení 4 MPix dokonca 20 obr./s). K dispozícii je výkonný výklopný blesk a konektor pre externý mikrofón a slúchadlá. Ovládanie je určené hlavne pre náročných skúsenejších užívateľov, väčšinu hlavných parametrov je možné nastaviť priamo pomocou tlačidiel a príkazových koliesok. Prezeranie a zdieľanie hotových fotografií či videozáznamov je jednoduché – vďaka Wi-Fi a podpore DLNA je možné všetok obsah zobraziť prostredníctvom domácej siete na TV obrazovke alebo na monitore počítača. Na ovládanie samotného fotoaparátu je navyše možné použiť smartfón alebo tablet.

 

Panasonic Lumix GH3 bude k dispozícii od decembra tohto roku v prevedeniach:
GH3 – samotné telo – približne 1 200 EUR
GH3H – s objektívom 14-140mm – približne 1800 EUR
GH3A – s objektívom 12-35mm – približne 2200 EUR

Zdroj TS: Panasonic

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo