Olympus patrí medzi spoločnosti, ktoré zakladali mirrorless systém – systém fotoaparátov s výmennými objektívmi bez zrkadla. Olympus PEN E-P1 bol prvým fotoaparátom zo série a bol predstavený v roku 2009. Vychádzal z dizajnu priehľadových aparátov minulého storočia. Popularita zrkadlových fotoaparátov a legendárnych filmových zrkadloviek Olympus OM inšpirovali spoločnosť k ďalšiemu kroku.


V roku 2012 Olympus predstavil prvý digitálny OM fotoaparát OM-D E-M5, ktorý spôsobil minirevolúciu v zmysle rýchlosti ovládania, zaostrovania ale i obrazovej kvality, ktorá sa priblížila či dosiahla kvalitu obrazu zrkadlovky s APS-C senzorom. Bol to prvý mirrorless (bezzrkadlovka) fotoaparát s vytesneným telom voči prachu a stekajúcej vode. Rok na to spoločnosť predstavila najpokročilejší mirrorless vo svojom portfóliu a to Olympus OM-D E-M1 a následne v roku 2014 cenovo dostupnejší model OM-D E-M10.

OLYMPUS OM-D E-M5 II

Takmer presne po troch rokoch spoločnosť predstavila nástupcu starého dobrého OM-D. Klasifikuje sa medzi modelmi E-M10 a profi model E-M1.
Fotoaparát je vybavený Micro 4/3″ (17,3 x 13 mm) obrazovým snímačom CMOS, ktorý má rozlíšenie 16,1 Mpx. Snímač je vybavený ultrazvukovým protiprachovým filtrom a zlepšeným 5-osovým stabilizátorom s účinnosťou až 5 EV. Spracovanie dát zabezpečuje nový procesor TruPic VII.
Fotoaparát umožňuje získavať snímky s maximálnym rozlíšením 4 608 x 3 456 pixelov s pomerom strán 1:1, 4:3, 3:2 a 16:9. Fotografie sa ukladajú do formátov JPG a RAW (12-bit.). Video je v max. rozlíšení 1920 × 1080 (full HD) s frekvenciou až 60p. Uzávierka fotoaparátu pracuje v rozsahu expozičných časov od 60 sekúnd až 1/16 000s. K zachyteniu rýchlych dejov je vhodné sekvenčné snímanie, ktoré dokáže využiť frekvenciu až 10 záberov za sekundu. Každý fotoaparát v rade OM-D je skonštruovaný tak, aby poskytoval vysokú obrazovú kvalitu, vysokú rýchlosť, detailnú presnosť a bohatú paletu kreatívnych možností – to všetko zabalené do nadčasového dizajnu. To isté platí aj pre OM-D E-M5 II.

Výborná konštrukcia, nadčasový dizajn a malé rozmery

OM-D E-M5 II je vybavený inovatívnymi technológiami, ktoré v niektorých prípadoch prekonávajú dokonca bežné zrkadlovky. Telo je z horčíkovej zliatiny a je dôkladne utesnené proti vlhkosti a prachu. Vysoko výkonný stabilizátor obrazu a CMOS obrazový snímač v spojení s moderným obrazovým procesorom dokážu maximálne využiť predností objektívov Zuiko. Výsledkom sú vždy nádherné a ostré fotografie, alebo videa.

Špičkové objektívy Zuiko sa vyznačujú malými rozmermi, nízkou hmotnosťou a výbornou obrazovou kvalitou. Olympus, ako priekopník stabilizácie obrazu (IS) na báze snímača, integroval svoju preslávenú IS technológiu samozrejme aj do OM-D E-M5 II. Takže bez ohľadu na to, aký používate objektív, vaše fotografie budú vždy ostré. Stabilizátor pomáha eliminovať pohybovú neostrosť pri slabom osvetlení a dlhých expozičných časov bez použitia statívu.

Výkonný 5-osí systém stabilizácie obrazu tiež znamená, že E-M5 Mark II je ideálny pre plynulé filmovanie vo voľnom štýle, bez potreby externých stabilizátorov.

Inteligentný elektronický hľadáčik
Pre získanie úplnej kontroly nad scénou a fotografovaným objektom je fotoaparát vybavený vyspelým OLED elektronickým hľadáčikom (EVF) s rozlíšením až 2,36 milióna obrazových bodov. Vďaka funkcii Creative Control môžete ešte pred stlačením spúšte meniť pomer strán obrazu, upraviť svetlo a farby, meniť ostriace body a ďalšie funkcie.

Super rýchly autofokus
Automatického ostrenia (AF) prebieha priamo na obrazovom snímači a využíva systém vyhodnotenia kontrastu. Spolu 81 ostriacimi bodmi prináša s každým záberom plnú rýchlosť a presnosť. Body sú dobré rozložené, dajú sa voliť jednotlivo aj po sekciách. Vďaka vynikajúcemu sledovaniu zaostreného objektu (tracking) je AF perfektné pre fotografovanie dynamických objektoch, spoľahlivo funguje pri slabom osvetlení aj pri sekvenčnom snímaní.


Praktický a plne otočný displej
Komfortnejšie to azda ani nejde. Keď fotografujete, alebo filmujete z netradičných uhlov, môžete dotykový LCD displej o veľkosti 3“ s 1,04 miliónmi pixelov vyklopiť a ľubovoľne natočiť tak, aby ste mali vždy zaručený jasný a čistý náhľad scény. Ostrenie, výber zaostrovacích bodov, ale aj spustenie uzávierky môžete realizovať dotykom na displeji, čo je v niektorých prípadoch praktické a užitočné.

Expozičné režimy
Olympus je známy tým, že aj do nižších modelov dáva bohaté programové vybavenie, v tomto modeli strednej triedy ich preto nájdete ešte viac. Začína to úplnou iAutomatikou a 25 scénickými režimami, medzi ktorými nájdete napr. aj Panning, High Key a Low Key či 3D. Nadstavbu tvoria umelecké efekty, ktorých je 14, ďalej efekty koláže a nakoniec pokročilé programy P,A,S,M. Video má samostatný režim. Okrem týchto tak povediac štandardných funkcií ma aj niečo navyše, čo stojí spomenúť.

Multishot s rozlíšením 40 megapixelov

Výhodou mimoriadne precízneho systému päťosej stabilizácie obrazu Olympus je schopnosť zhotoviť fotografie s extrémne vysokým rozlíšením, prevyšujúcim bežnú kapacitu samotného 16 MP obrazového snímača.

V novej funkcii Multishot dochádza k postupnému posúvaniu snímača a nasnímaním 8 jednotlivých záberov, ktoré sú následne spojené do jedného záberu. Výsledkom je 40 megapixelový snímok s s extrémnym vykreslením i tých najjemnejších detailov. Samozrejme fotoaparát musí byť na pevnom statíve. Funkcia Multishot je vhodná skôr pre statické objekty.

Funkcie pre profesionálnu tvorbu

•  HDR – rozšírenie dynamického rozsahu nasnímaním a zložením 4 záberov s rôznou expozíciou.
•  Time Lapse – časozberné snímanie až 999 záberov. Ak chcete, fotoaparát vytvorí zo záberov aj video.
•  Multi Exposure – dvojexpozícia. Výhodné je, že si môžete na displeji zobraziť prvý záber (prípadne vybrať niektorý z karty) a nakomponovať naň druhý.
•  Keystone Compensation – je funkcia digitálneho shiftu – softvérové narovnanie zvislých línií pri fotení architektúry.
•  Live Bulb, Live Time – skvelá pomôcka na experimentálnu fotografiu. Pri snímaní dlhými časmi môžete sledovať na displeji, ako sa fotografia postupne exponuje.
•  Wi-Fi – aplikácia pre inteligentné zariadenia (iOS, Android). Môžete ňou ovládať nahrávanie videa, fotografovanie, nastavovať expozičné parametre a tiež fotografie sťahovať a publikovať.

Olympus OM-D E-M5 II zachováva to, čo prepožičiava MFT jeho zmysel, totiž malé rozmery a váhu, ako aj nenápadnosť z toho plynúcu. Je to bez pochýb veľmi vydarený fotoaparát. Kvalitný stabilizátor a úplne otočný displej znamenajú veľkú prednosť. Pozornosť si zaslúži aj video a jeho kvalita, AF je výborný a 5-osová stabilizácia bezkonkurenčne fantastická. Výhodou Olympusu je celková vyváženosť systému.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokDopyt po dlhých KBA Rapidách rastie
Nasledujúci článokGallus na Labelexpo 2015