Odborný seminár o etiketách 2016.

Viac ako 50 zástupcov z tridsiatich firiem podnikajúcich v oblasti tlače etikiet  sa zúčastnilo už tradičného dvojdňového odborného seminára, ktoré zorganizovala spoločnosť M&P, s.r.o. Žilina. Podujatie sa uskutočnilo v dňoch 17 – 18. marca v priestoroch hotela Boboty vo Vrátnej doline.

Maratón odborných prednášok

Seminár bol rozdelený do tematických blokov, ktoré sa zaoberali a pokrývali problematiku, spracovania grafického návrhu (softvérmi ESKO), montáž a výroba flexotlačovej formy, kontrolnými systémami tlače a samotnou tlačou etikiet. Ako zvyčajne, vysokú úroveň tematických okruhov garantovali aj spíkri zo svetových firiem (Česká republika, Dánsko, Nemecko, Anglicko).

Zúčastnení okrem nosných tém sa dozvedeli aj o „Špecifikách čiarových kódov na etiketách“ z prednášky M. Revallovej (spoločnosť GS1) a prínosom určite bol aj príspevok Petra Blublu (prezidenta ZPNS), „O situácii v polygrafickom priemysle a stave polygrafie na Slovensku“ a tiež celosvetových trendoch v oblasti packagingu s dôrazom na tlač etikiet.

Etikety – Digitál, Flexo, alebo Ofset?

Rovnako ako v iných odvetviach polygrafického priemyslu aj v oblasti výroby etikiet je na vzostupe digitálna tlač. Spôsobujú to menšie objemy objednávok, personalizácia a častejšie zmeny grafického obsahu. Kvalita a rýchlosť tlače digitálnych tlačiarní sa výrazne zvýšila, ale dominancia vysokej rýchlosti a kvality pretrváva naďalej v ofsetovej tlači, flexotlači a hĺbkotlači.

Pohľad z rôznych hľadísk na obe technológie „Digitál, alebo analóg“ bol obsahom príspevku J. Blažíčkovej (Esko) a A. Puškára (M&P). Prezentácia Ishu Khurana (Esko) a J. Mišata (M&P) následne poskytla odborný pohľad a porovnanie digitálnej prípravy dát s klasickou prípravou tlačovej formy (editory a 3D modely).

EPSON digitálne tlačiarne pre tlač etikiet

Spoločnosť EPSON je jedným z hráčov, ktorá ponúka zariadenia a riešenia v oblasti výroby etikiet. Zástupca spoločnosti M. Lucký  predstavil portfólio digitálnych atramentových tlačiarní určených pre tlač etikiet. Pozornosť vzbudili hlavne  malé vysokorýchlostné tlačiarne ColorWorks C7500, ktoré využívajú pre tlač pevnú tlačovú hlavu PrecisionCore.

Epson SurePress L-6034V / L-6034VW
Pre produkčnú výrobu sú určené „Inkjet Digital Label Press“ modely Epson SurePress L-4033 a Epson SurePress L-6034. Z pohľadu max. využitia je výhodný model Epson SurePress L-6034V / L-6034VW, ktorý využíva pre tlač LED-UV vytvrdzované atramenty.

Navyše tlačiareň je schopná okrem základných farebných atramentoch využívať aj krycí biely atrament a navyše matný aj lesklý lak v jednom tlačovom prechode. Modely UV-LED dokážu poskytnúť maximálnu kvalitu a navyše pridanú hodnotu kombinovaného parciálneho lakovania.

Konverting etikiet – dokončovacie možnosti pre digitálnu produkciu

Potlačenie pásu materiálu digitálnou tlačou je len jednou z častí výroby etikiet. Nemenej dôležitou súčasťou je ďalšie zušľachtenie a spracovanie tohoto pásu tak, aby mohli byť etikety transportované k zákazníkovi. Firma GM (Grafisk Maskinfabrik) ponúka flexibilné riešenia a zariadenia pre zušľachtenie a finalizáciu digitálne tlačenej produkcie etikiet. O možnostiach a strojoch pre konverting hovoril Morten Toksværd (Grafisk Maskinfabrik, DK).

[mom_video type=“youtube“ id=“t00tcdg8CJs“ width=“560″ height=“315″]

Stroje DC (digital converting) sú konštrukčne vhodné pre off-line aj in-line prevádzku. Štandardná konfigurácia stroja DC330 pozostáva z flexo lakovania, laminácie, rotačného výseku, rezania a prevíjania. Ďalšie moduly sú k dispozícii ako opcia; laser vysekávanie, teplá a studená razba, sitotlač, navyše flexo jednotky, kontrola a ďalšie funkcie.

TubeScan – chytrý spôsob inšpekcie tlače etikiet

Kontrola kvality pri dokončovacom procese etikiet musí byť jednoduchá a hlavne spoľahlivá uviedol vo svojom príspevku S. Krebs (Nyquist Systems GmbH). Kamerový systém „TubeScan digital strobe“ od spoločnosti Nyquist Systems, ponúka veľmi jednoduchú integráciu a kontrolu nad strojom. Koncept nastavuje nový štandard s inteligentnou kombináciou zobrazovacích technológií a stroboskopického osvetlenia.

TubeScan nielen presne počíta celkový počet a chýbajúce etikety, ale umožňuje aj monitorovanie, ktoré spoľahlivo zistí vady tlači a rozpozná variácie menšie ako jeden milimeter aj na metalizovaných povrchoch.

Meranie a kontrola farebnosti

S tlačou etikiet je spojená aj problematika merania a kontroly farebnosti.
x-rite_pantone
O tlači Pantone farieb na digitáloch a klasických technológiách, systéme Pantone Live a meracích prístrojoch vhodných aj pre meranie metalických povrchov informovala M. Lososová-Ungrádová (X-Rite).

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo