Spoločnosť Nikon predstavila nový svetelný superteleobjektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou – ľahký objektív AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8E FL ED VR. Tento superteleobjektív formátu FX je vytvorený na dosiahnutie presnosti pri akejkoľvek rýchlosti a je ideálny pre profesionálnych športových a novinárskych fotografov, ktorí vyžadujú maximálny výkon. Pýši sa vysokou svetelnosťou f/2,8, celkom novou optickou konštrukciou a novým režimom stabilizácie obrazu (VR) ŠPORT od spoločnosti Nikon.

AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8E FL ED VR

Objektív NIKKOR s ohniskovou vzdialenosťou 400 mm a svetelnosťou f/2,8 poskytuje výnimočnú kvalitu snímok a dokáže sledovať rýchlu akciu s pozoruhodnou ostrosťou. Objektív je ľahší ako predchádzajúca verzia a nová optická konštrukcia obsahuje dva fluoritové optické prvky, ktoré zvyšujú výkon a pomáhajú znížiť hmotnosť na dosiahnutie vyváženej manipulácie. Odolná konštrukcia zaručuje, že objektív vydrží nároky profesionálneho používania v exteriéri a zahŕňa fluórovú vrstvu, ktorá aktívne odpudzuje vodu, prach a nečistoty a nemá negatívny vplyv na kvalitu snímok.

Vysoká svetelnosť objektívu f/2,8 umožňuje výnimočnú kontrolu nad časom uzávierky a hĺbkou ostrosti na dosiahnutie výraznej separácie objektu a pozadia. Elektromagnetická clona spoľahlivo zabezpečuje mimoriadne presné ovládanie clony s mimoriadne nízkym výskytom chýb. Tento presný mechanizmus tiež poskytuje zlepšenú stabilitu pri automatickom riadení expozície počas sériového snímania a zvýšenú presnosť najmä vtedy, ak sa objektív používa s elektromagnetickým telekonvertorom, ako je nový telekonvertor AF-S TELECONVERTER TC-14E III.

K dispozícii sú tri režimy zaostrovania: A/M (dáva prioritu automatickému zaostrovaniu dokonca aj vtedy, keď používate zaostrovací krúžok), M/A (umožňuje okamžite prepnúť z automatického zaostrovania na manuálne v akomkoľvek režime automatického zaostrovania) a M (manuálne zaostrovanie).

Športový režim

Na zvýšenie stability renomovaná technológia stabilizácie obrazu (VR) od spoločnosti Nikon umožňuje používať časy uzávierky až o štyri stupne EV dlhšie a celkom nový režim stabilizácie obrazu ŠPORT umožňuje panorámovať a snímať objekty s rýchlym pohybom s neuveriteľnou ostrosťou. Režim ŠPORT je navrhnutý tak, aby poskytoval stabilný obraz v hľadáčiku pri snímaní veľmi rýchleho pohybu, a umožňuje frekvenciu sériového snímania a minimálne oneskorenie expozície podobné ako v prípade vypnutej stabilizácie obrazu.

Nová optická konštrukcia

Novo navrhnutá optická konštrukcia má 16 prvkov v 12 skupinách vrátane dvoch fluoritových prvkov a dvoch prvkov zo skla ED. Použitie fluoritu na dva predné prvky znižuje hmotnosť prednej časti objektívu a posúva ťažisko dozadu, čím zaručuje pohodlnú manipuláciu a stabilné ovládanie. Fluoritové prvky tiež poskytujú vysoký optický výkon a dosahujú vysokú priepustnosť svetla s minimálnou farebnou vadou a dokonca s oveľa nižším rozptylom svetla než prvky zo skla super ED. Okrem toho antireflexná vrstva Nano Crystal Coat od spoločnosti Nikon zaručuje jasné snímky s minimálnym množstvom závoja a reflexov. Objektív sa pýši aj ochrannou meniskovou šošovkou a dodáva sa s filtrom NC. Praktický držiak zasúvacích filtrov sa nachádza v zadnej časti objektívu.

Zlepšená ergonómia a odolná konštrukcia

Tento nový superteleobjektív je výrazne ľahší ako jeho predchodca a použitie fluoritových prvkov v konštrukcii objektívu pomohlo znížiť jeho hmotnosť iba na 3 800 g (približne). Ergonomické zlepšenia zahŕňajú zlepšenia krúžka objímky statívu, ktorý teraz obsahuje ložisko na zaručenie hladkej zmeny vodorovnej a zvislej polohy. Integrovaná pätka na statív je teraz otočená smerom k prednej časti objektívu a ponúka zlepšenú rovnováhu a pohodlnejšie prenášanie, keď je objektív pripevnený na statív, a s objektívom sa dodáva aj pätka na monopod. Okrem toho jednodielnu slnečnú clonu možno otočiť a nasadiť naopak, čo umožňuje, aby zostala nasadená na objektíve pri preprave.

Telo má konštrukciu s odolnosťou voči prachu a vlhkosti profesionálnej úrovne s fluórovou vrstvou na ochrannej meniskovej šošovke, ktorá efektívne odpudzuje vodu, prach a nečistoty bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímok. Bezpečnostný slot proti krádeži slúži na ochranu objektívu a objektív sa dodáva s odolným kufrom CT-405 na pohodlnú a bezpečnú prepravu.

Nový 1,4-násobný telekonvertor

Spoločne s objektívom uvádza Nikon vysokovýkonný telekonvertor AF-S TELECONVERTER TC-14E III. Tento telekonvertor je navrhnutý na predĺženie ohniskovej vzdialenosti vybratých objektívov NIKKOR o 40 % a je ideálny pre športových a novinárskych fotografov a fotografov divých zvierat, ktorí chcú zväčšiť svoj dosah. Pokročilá optická konštrukcia poskytuje vynikajúce snímky s vysokým rozlíšením dokonca aj pri maximálnej svetelnosti objektívu a elektromagnetická clona maximalizuje presnosť expozície s kompatibilnými objektívmi.

Produktový manažér pre objektívy, príslušenstvo a softvér spoločnosti Nikon Europe, povedal: „Ukazuje sa, že najnovšie pokroky spoločnosti Nikon v oblasti optických a elektronických technológií budú skutočnou výhodou pre nový rad teleobjektívov NIKKOR.

Nový 400-milimetrový objektív neobsahuje iba fluoritové sklo na zníženie hmotnosti a zvýšenie kvality snímok, pýši sa aj elektromagnetickou clonou na zvýšenie presnosti a celkom novým režimom stabilizácie obrazu ŠPORT. Okrem toho má fluórovú vrstvu na zvýšenie odolnosti proti vplyvom počasia a celkove zlepšenú ergonómiu. Nový telekonvertor AF-S TELECONVERTER TC-14E III tiež ťaží zo zlepšenej konštrukcie. Používateľom superteleobjektívov ponúka neuveriteľne kompaktný spôsob na predĺženie ohniskovej vzdialenosti.

Nový objektív aj telekonvertor sú navrhnuté tak, aby odolávali náročným podmienkam a dlhodobému používaniu, a sme presvedčení, že uspokoja aj najnáročnejších profesionálov.“

•   Cena objektívu je 11 499 € a telekonvertoru 499 €. Oba produkty očakávame na trhu koncom augusta 2014.

Zdroj TS: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo