Nový vlajkový model OM SYSTEM OM-1.

Spoločnosť OM Digital Solutions (OMDS) oznámila OM-1, 20 MP model fotoaparátu Micro Four Thirds (4/3), ktorý je prvým pod značkou OM System spoločnosti. Názov fotoaparátu vzdáva hold ikonickému filmovému fotoaparátu Olympus OM-1, ktorý bol predstavený pred 50 rokmi.

OM SYSTEM OM-1 je vyvrcholením nových zariadení a špičkových digitálnych technológií, ktoré poskytujú vysokú kvalitu obrazu, ktorá presahuje očakávania veľkosti snímača

Nový vlajkový model OM SYSTEM prináša revolúciu do nových technológií a novo vyvinutých zariadení. Fotoaparát OM-1 je postavený na piatich hlavných pilieroch: kvalita obrazu, výpočtová fotografia, bezkonkurenčná rýchlosť, špičková kvalita zostavenia a široké možnosti videa.

Dizajn a špecifikácie OM System OM-1 sú podobné jeho nedávnym predchodcom Micro Four Thirds, ako je E-M1 Mark III. Srdcom fotoaparátu je 20,4MP vrstvený snímač (0MP Stacked BSI Live MOS MFT Sensor). Fotoaparát riadi obrazový procesor TruePic X Dual Core, ktorý je podľa OM Digital trikrát rýchlejší ako predchádzajúce modely. Spoločnosť tvrdí, že dynamický rozsah bol vylepšený vďaka najnovšej technológii spracovania obrazu, aby sa dosiahol bohatší rozsah tónov, od tieňov až po svetlá.

OM System OM-1
OM System OM-1

Nový fotoaparát OM-1, dokáže snímať až 10 snímok za sekundu (fps) s mechanickou uzávierkou, ale až 120 snímok za sekundu pomocou elektronickej uzávierky s podporou automatického zaostrovania a automatickej expozície až do 50 snímok za sekundu. Mechanická uzávierka umožňuje nastaviť a spustiť expozíciu až 1/8 000 sekundy, s elektronickou uzávierkou, ktorá môže fungovať v tichom režime až 1/32 000 sekundy. Oba režimy dokážu snímať až 60 sekúnd na jednu expozíciu.

OM System OM-1
OM System OM-1

Citlivosť ISO môže dosiahnuť až 25 600 (rozšíriteľná až na 102 400), čo v kombinácii s ôsmimi krokmi stabilizácie obrazu (sedem na snímači plus ďalší s kompatibilnými objektívmi prináša neuveriteľný výkon aj pri slabom osvetlení. 5-osový systém stabilizácie obrazu, s 8-krokmi kompenzácie umožňuje používať režim „High-Res Shot“, ktorý dokáže zachytiť až 50 MP snímky z ruky. Pre obrázky s rozlíšením 80 MP v špeciálnom režime „Tripod High-Res Shot“ je potrebné použiť statív. Vďaka rýchlejšiemu a vylepšenému procesoru je možné fotografiu s rozlíšením 50 megapixelov zložiť vo fotoaparáte za menej ako päť sekúnd, pričom spoločnosť OM Digital sľubuje o dva kroky zlepšenú hodnotu šumu.

OM System OM-1
OM System OM-1

System Cross Quad Pixel AF
OM-1 je vybavený štvorpixelovým systémom automatického zaostrovania, ktorý prináša 1 053 zaostrovacích bodov krížového typu s fázovou detekciou. OM Digital tvrdí, že vysokorýchlostné výpočtové schopnosti nového procesora TruePic X a nového algoritmu AF umožňujú vysokorýchlostné a vysoko presné zaostrenie na objekt bez ohľadu na to, kde sa v zábere nachádza.

System AI Detection AF
OM-1 je tiež vybavený AI Detection AF, o ktorom OM Digital hovorí, že bol vyvinutý pomocou technológie umelej inteligencie. Okrem vysokorýchlostného a presného rozpoznávania a sledovania objektov ako kedykoľvek predtým dokáže OM-1 rozpoznať rýchle autá, motocykle, lietadlá, helikoptéry, vlaky a vtáky, ako aj psy a mačky. Okrem C-AF je táto funkcia podporovaná aj pri S-AF na snímanie širšej škály scén. OM Digital hovorí, že presnosť detekcie, výkon sledovania a odozva funkcie Face Priority/Eye Priority AF v OM-1 boli výrazne vylepšené v porovnaní s predchádzajúcimi fotoaparátmi.

OM System OM-1
OM System OM-1

Elektronický hľadáčik
OM-1 je vybavený elektronickým hľadáčikom s rozlíšením približne 5,76 milióna bodov, zväčšením hľadáčika až 1,65x, oneskorením zobrazenia 0,005 sekundy a vysokorýchlostným zobrazením 120 snímok za sekundu.

Nová batéria BLX-1
Fotoaparát používa novú batériu BLX-1, ktorá podľa OM Digital poskytuje o 25 % viac energie ako predchádzajúca a má hodnotenie CIPA na 520 záberov. Keďže hodnotenia CIPA boli pri bezzrkadlových fotoaparátoch extrémne nepresné, je pravdepodobné, že skutočný počet fotografií, ktoré možno zachytiť na kartu, bude oveľa vyšší. Fotoaparát navyše podporuje nabíjanie cez port USB-C a môže dokonca fungovať s kompatibilnou prenosnou batériou.

OM System OM-1
OM System OM-1

Možnosti videa
OM-1 dokáže zachytiť 4K rýchlosťou až 60 snímok za sekundu a Full HD záznam rýchlosťou až 240 snímok za sekundu. Fotoaparát tiež podporuje H.264 (8 bitov), ​​H.265 (10 bitov) a Multi-Frame Rate pre nahrávanie videoklipov s dĺžkou nad 30 minút. Interne môže OM-1 natáčať v H.265 pri 4:2:0 10-bit a HLG.
Fotoaparát podporuje aj výstup dát RAW v až 12-bitovom pomere 4:4:4 ProRes na externé zariadenia alebo cez profil OM-Log alebo HLG. Na dosiahnutie tohto výstupu bude potrebná aktualizácia firmvéru od spoločnosti Atomos.

Cena a dostupnosť
Fotoaparát OM System OM-1 bude dostupný od marca 2022
Cena za telo: 2 200 EUR
Voliteľný HLD-10 batériový grip, ktorý pojme dve nové batérie BLX-1, bude dostupný za cca. 350 EUR, pričom každá ďalšia BLX-1, náhradná batéria bude k dispozícii za cca. 100 EUR

Pripravil: František Martančík
Zdroj: OM System

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo