Spoločnosť EIZO oznámila v týchto dňoch uvedenie nových monitorov s LED podsvietením. Jeden z modelov je aj CX240.  Aké sú hlavné prednosti nového modelu a pre koho je monitor určený? Na to nám poskytol odpoveď priamo Ing. Antonín Charvát riaditeľ EIZO Europe GmbH Česká republika, o.z.

Komu je monitor určený?

a) mierne pokročilým užívateľom z oblasti Foto-Video, ktorí chcú s týmto modelom „rasť“ a postupne tomu aj prispôsobovať jeho vlastnosti napr. rozšírením jeho schopnosti o možnosť kalibrácie pomocou softvéru EIZO ColorNavigator po dodatočnom získaní príslušného licenčného čísla a jeho zapísaním do menu monitora. V základnom prevedení sa monitor tvári ako model radu „SX“ – SX2462W, ale po aktivácii licencie je možné z neho „vyrobiť“ monitor radu „CG“ s podporou kalibračného softvéru EIZO ColorNavigator.

b) pokročilým užívateľom a profesionálom, ktorí už majú skúseností s profesionálnymi modelmi radu CG a ktorí chcú zaobstarať do firmy ďalšie pomocné monitory, ktoré by sa dali ľahko kalibrovať –rovnako a jednoducho ako profesionálne modely CG pomocou kalibračného softvéru EIZO ColorNavigator.

Čím sa CX240 líši hardvérovo od SX2462W?

a) iný typ obrazovky. Model CX240 má nový pokrokový typ obrazovky typu IPS s novým retardačným filmom pre nulový „perleťový“ efekt a zanedbateľné skreslení podania čiernej farby z bočných uhlov pohľadu

b) iný typ podsvetľovacieho systému: LED (oproti klasickým žiarivkám CCFL)

c) vstavaný autokorekčný senzor pre automatickú korekciu jasu a farebnej teploty podľa poslednej prevedenej kalibrácie

d) zobrazovanie hodnôt jasu priamo v jednotkách jasu: [cd/m2] (namiesto zobrazovania v percentách (%) z max. hodnoty jasu)

e) okrem vstupov DVI-D a DP je vybavený tiež HDMI vstupom

f) priama podpora zobrazovania rôznych formátov videosignálov z externých zariadení (fotoaparátov, kamier, prehrávacích video zariadení, atď.): 50Hz, prekladané riadkovánie, FullDH: 1080i/1080p, atď.

 

Čím sa CX240 líši softvérovo od SX2462W?

a) Bez aktivácie licencie umožňuje softvér ColorNavigator „len“ jeho spustenie za účelom automatického nastavenia správneho farebného profilu do systémovej Správy farieb podľa aktuálne zvoleného video-režimu monitoru (sRGB/AdobeRGB/Custom, atď.) Chová sa teda podobne ako model SX2462W so softvérom EasyPix2 bez použitia kalibračnej sondy. V tomto režime žiaľ sa nedá pre účely automatickej kontroly posledného nastavenia obrazových parametrov (jas/farebná teplota) využívať vstavaný (integrovaný) autokorekčný senzor.

b) S aktivovanou licenciou sa z modelu CX stáva monitor kompatibilný s monitormi radu CG – teda s možnosťou využitia podporných funkcii kalibračného softvéru EIZO ClorNavigator pre jednoduché nastavenie a kalibrovanie monitoru. V tomto režime je možné pre účely automatickej kontroly posledného nastavenia obrazových parametrov (jas/farebná teplota) použiť novinku: vstavaný (integrovaný) autokorekčný senzor.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo