Spoločníci firmy PrintIT, s.r.o. - vpravo: Branislav Luknár & René Ebner

V Bratislave vznikla nová spoločnosť PrintIT, s.r.o. spojením firiem BINDprint, s.r.o. a REMprint, s.r.o. Spoločnosť sa rozhodla investovať do nových technológií, aby mohla realizovať svoj zámer v oblasti reklamného trhu a výroby reklamy. O spojení týchto firiem, o plánoch a novom smerovaní sme hovorili so spoločníkmi novej vzniknutej spoločnosti Branislavom Luknárom a René Ebnerom.

Branislav Luknár komentuje prepojenie firiem slovami: „Prvotným impulzom, aby sme vytvorili novú spoločnú firmu bolo spojenie zákazkových náplní. Ak sa mal realizovať nový projekt nevedel som si predstaviť, žeby firma BINDPrint zvládla náklady na leasing a finančne dokázala pokryť celý projekt. Spojením dvoch firiem a hlavne dvoch pritekajúcich finančných tokov, čo sa týka zákaziek nám to splnilo požiadavky, aby sme mohli realizovať projekt, vedeli ho splácať a fungovať bez problémov.“

René Ebner sa stotožňuje so slovami spoločníka a dodáva: „Firma REMPrint vlastní technológiu suchého UV ofsetu (tlačový stroj KBA Genius 52UV), ktorá je výnimočná, čo sa týka kvality, ale problémom sú čoraz menšie objemy zákaziek. V takýchto prípadoch je finančne efektívnejšie využiť inkjetovú UV technológiu tlače.“


Reklamný trh a výroba reklamy je segment, ktorý má veľký potenciál. Výrobe reklamy sa na Slovensku venuje viacero už zabehnutých a pomerne silných firiem. Vidíte priestor v tomto konkurenčnom boji aj pre vašu firmu?

Určite áno, aj keď sme v minulosti priamo nevyrábali niektoré produkty, boli sme spojení s týmto trhom. Teraz, keď disponujeme výrobnými priestormi a novým strojovým parkom môžeme našim zákazníkom ponúknuť väčšiu flexibilitu a oveľa širšie portfólio služieb. Sme otvorení všetkým zaujímavým myšlienkam a nápadom. V tomto zmysle sa nebránime spolupráci s novými klientami.

Vaša investícia bola smerovaná do technológií na výrobu reklamy. Môžete pomenovať o aké zariadenia a technológie išlo?

Základ tvorí veľkoformátová atramentová tlačiareň AGFA Anapurna M2050i so systémom využívajúcim UV vytvrdzované atramenty. Technológia tlače s UV atramentami predurčuje toto tlačové zariadenie pre spracovanie širokej palety médií. Riadenie a správu nad tlačovým procesom zabezpečuje AGFA Asanti RIP (viac informácii v druhej časti článku).

Esko Kongsberg XN44

Ďalším zariadením, ktoré technologický nadväzuje na produkčnú atramentovú UV tlač je rezací stôl Esko Kongsberg XN44. Toto vysoko produktívne zariadenie pomocou nástrojov nám umožňuje rezať, vyrezávať, frezovať a finalizovať široký rozsah materiálov. Momentálne v Bratislave sme prví, ktorí majú tento model, ktorý je osadený nástrojovou hlavou MultiCut HP.

Hlava MultiCut HP (HighPower) disponuje okrem štandardných rezacích a ryhovacích nástrojov aj frézou ktorá má výkon až 3 kW. Pomocou softvéru ArtiosCAD sme schopní generovať nielen štandardy FEFCO a ECAMA , ale aj vlastné konštrukcie Pop displejov v 2D a 3D modeloch. Orezová cesta a I-cut značky sú generované priamo z Asanti RIPu, a tým zaručujú presnosť a jednoznačnosť zladenia grafiky so štrukturálnym dizajnom.

Súčasťou investičného balíka bolo aj zariadenie KALA Mistral 1650, ktoré nám umožňuje lamináciu výtlačkov a kašírovanie dosiek. Laminácia zabezpečí ochranu výtlačkov pred poveternostnými vplyvmi i mechanickým poškodením, zvýrazni farby, zvýši lesk a predlží ich životnosť.

Výber zariadení bol jasný, alebo ste sa rozhodovali medzi viacerými dodávateľmi?

Naša orientácia na veľkoformátovú UV tlač technológiu bola jasná! Výber konkrétnej tlačiarne a riešenie tlačového procesu nebolo z počiatku jednoduché. Ponuka resp. výber sa zúžil na dvoch dodávateľov a to: tlačiareň Oryx od spoločnosti swissQprint a tlačiareň Anapurna M2050i od spoločnosti AGFA. Vo finále sme sa rozhodli pre tlačiareň Anapurna M2050i. Zavážila konečná cena a tiež rozhodnutie, že náš segment kvalitatívne plne zabezpečí riešenie od spoločnosti AGFA. Navyše produkčný Asanti RIP (workflow), vykonáva všetky potrebné funkcie pre náš rezací stôl Kongsberg XN44.

Vo finále vybrané zariadenia dodala a inštalovala spoločnosť M&P, s.r.o. Žilina, ktorá je autorizovaným zástupcom firiem AGFA a ESKO na Slovensku.

Ako hodnotíte odstupom času svoje rozhodnutie?

„Komplexnosť a flexibilita“ je naše krédo. Ako nová spoločnosť PrintIT, ponúkame široké spektrum služieb „Pod jednou strechou“. Vieme ponúknuť a realizovať v špičkovej kvalite veľkoplošnú inkjetovú UV tlač, rezanú grafiku, konvenčnú ofsetovú tlač a suchý UV ofset. Sme zvyknutí na expresné časové termíny. Poznáme logiku trhu a pokúsime sa vždy maximálne prispôsobiť požiadavkám klientov. Veríme, že naše rozhodnutie bolo správne.

Tlačový systém Agfa Anapurna M2050i

Anapurna M2050 – na prvý pohľad ide o robustný tlačový systém, umožňujúci pracovať s materiálmi v roli, aj s doskovými materiálmi do hrúbky až 4,5 cm. Maximálna šírka týchto spracovávaných materiálov sa môže pohybovať do 207 cm s možnosťou tlače v maximálnej šírke 205 cm. Tlačiareň pre tlač využíva systém so siedmimi špeciálnymi UV vytvrdzovanými atramentami. Okrem základnej sady atramentov CMYKLcLm je možné z dvoch tlačových hláv tlačiť aj bielu farbu, ktorá veľmi rozširuje možnosti využitia tlačového systému.

Anapurna M2050i – je osadená šiestimi atramentovými hlavami Konica Minolta s 1 024 tryskami a možnosťou tlače s veľkosťou kvapky atramentu 12 pikolitra a dvojicou tlačových hláv Konica Minolta určených pre tlač bielou farbou, ktoré pracujú s veľkosťou kvapky atramentu 30 pikolitra. Tlačiareň tlačí v závislosti na zvolenom tlačovom režime až ôsmimi prechodmi (8-pass) pri použitom rozlíšení do 720 x 1 440 dpi.

Anapurna M2050i – je určená do prevádzok s väčším zaťažením, čomu zodpovedá i jej produktivita.
Tlačiareň umožňuje tlačiť v siedmich základných režimoch:
• Draft: do 101 m2/h
• Express: do 62 m2/h
• Production: do 33 m2/h
• Standard quality: do 27 m2/h
• High quality: do 19 m2/h
• High definition: do 15 m2/h
• Backlit: do 8 m2/h

Agfa Asanti – nie je len RIP

Tlačiareň Anapurna M2050i je ovládaná prostredníctvom dotykového displeja a tlačidiel umiestených v pravej časti stroja. Dáta do stroja sú ripované prostredníctvom RIPu Agfa Asanti. Je potrebné zdôrazniť, že Agfa Asanti – nie je len RIP ale plne produkčné moderné workflow. Asanti je postavený na architektúre klient server s troma klientami.

V PrintIT, s.r.o. je súčasťou riešenia aj produkčný Asanti workflow, ktorý vykonáva všetky potrebné funkcie pre signamaking : úprava 1-up súboru, optimálna montáž s akceptáciou orezových ciest a spadaviek, generovaním orezových ciest s i-cut značkami pre výstupné zariadenie v tomto prípade Kongsberg XN s kamerou. Súčasťou Asanti je nová CMS Agfa technológia, kde pomocou sondy X-Rite eye1 si dokáže vytvoriť užívateľ ICC profil nového média sám prakticky za 15 minút.

Asanti workflow sa dá využiť nielen pre veľkoformátové tlačiarne AGFA, ale aj pre tlačiarne iných výrobcov.

Viac informácii získate na:
ebner@print-it.sk a luknar@print-it.sk

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokSlovenské módne trio v Číne
Nasledujúci článokNikon COOLPIX P900