Nikon Z50 je prvý mirrorless fotoaparát radu Z formátu DX.

Ak ste sa v poslednom roku alebo dvoch chystali kúpiť nový fotoaparát, určite boli ste konfrontovaní s dilemou: kúpiť zrkadlovku alebo bezzrkadlovku (mirrorless)? Aj keď zrkadlovky sú výbavou profesionálov veľa rokov, obľuba modelov bezzrkadlových fotoaparátov narastá a nachádzajú svoje pevné miesto aj v profi oblasti. Mirrorless fotoaparáty sú dnes súčasťou ponúk všetkých významných značiek.

Stratégia spoločnosti Nikon

Stratégiou Nikonu je poskytnúť to najlepšie z oboch svetov, takže ak používatelia chcú digitálne zrkadlovky, môžu ísť touto cestou, alebo ak ich lákajú nové bezzrkadlovky, môžu zvoliť tento nový smer. Nikon v druhej polovici roka 2018 uviedol do života nový bajonetový systém „Z“ uchytenia objektívov  (štandardom je F), ktorý následne prezentoval na nových plnoformátových mirrorless modeloch Nikon Z7 a Nikon Z6. Súčasťou systému sa stali aj objektívy NIKKOR Z vybavené novým bajonetom s väčším priemerom.

Po tom, čo sa dostali full-frame modely Z7 a Z6 na trh, začali ľudia diskutovať o ďalšej stratégii Nikonu a čakalo sa na vydanie prvého mirrorless fotoaparátu Nikon formátu APS-C. To sa udialo v októbri 2019, keď spoločnosť ohlásila nový DX model Nikon Z50. Spoločnosť Nikon navrhla model fotoaparátu Z50 tak, aby zapadol medzi DX modely zrkadloviek  D5600 a D7500. Fotoaparát Z50 je zameraný na nadšencov strednej triedy, blogerov, cestovateľov a tých, ktorí hľadajú ľahkú, ale schopnú platformu. Nikon Z50 je prvý mirrorless fotoaparát radu Z formátu DX.

Nikon Z50 flash LCD display

Rozhodnutie spoločnosti Nikon uviesť model Z50 na trh je významným krokom k tomu, aby nová platforma Z-mount sa stala štandardom, tak pre full-frame ako aj APS-C fotoaparáty. Trh s APS-C fotoaparátmi je preplnený a konkurencia je veľká, či riešenie Nikonu bolo dobre ukáže čas.

Čo by sme si mali všimnúť na Nikon Z50

Telo Z50 vyzerá ako mierne zmenšený model Z6 alebo Z7, s výrazným hľadáčikom vyčnievajúcim zo stredu fotoaparátu a pomerne výraznou rukoväťou. Nikon sa rozhodol do Z50 integrovať aj pop-up blesk a tak sa stáva prvým fotoaparátom Z-mount, ktorý má vstavaný blesk.

Nikon Z50 využíva nový obrazový snímač typu CMOS s rozmermi (23,5 x 15,7 mm) s rozlíšením 20,9 megapixelov (5 568 x 3 712 pix.) a spolu s najnovším procesorom EXPEED 6 vytvárajú kvalitné snímky s presným podaním farieb a vynikajúcim dynamickým rozsahom. Nikon Z50 dokáže nasnímať až 11 snímok za sekundu s AE / AF, 5 snímok za sekundu so živým náhľadom.

NIKON Z50-TWOLENS-KIT

Nikon Z50 je dobrý aj ako video kamera, ktorá vytvára 4K UHD video s rýchlosťou až 30 snímok za sekundu a 1080p s rozlíšením Full HD až 120 snímok za sekundu. Video režim ponúka širokú škálu video nástrojov a efektívny výkon automatického zaostrovania. Celkovo kvalita obrazu v 4K aj 1080p 120p je vynikajúca. Priamo vo fotoaparáte možno vytvárať časozberné videosekvencie s rozlíšením 4K.

Z50 je vybavený elektronickým hľadáčikom (2 360 000 bodov), ktorý zobrazuje ostrý a prirodzený obraz podobný optickému hľadáčiku digitálnej jednookej zrkadlovky. Veľká vyklápateľná LCD dotyková obrazovka s vysokým rozlíšením (1 040 000 bodov) a dotykovým ovládaním na spôsob smartfónu je veľmi flexibilná pri snímaní videosekvencií alebo autoportrétov. Dotykový displej navyše umožňuje ovládať a definovať viacero funkcií.

Užívateľské rozhranie

Užívateľské rozhranie Z50 je v podstate rovnaké ako rozhranie existujúcich modelov „Z“ aj rozhranie DSLR spoločnosti Nikon. Je to systém s jasne označenými podsekciami a konzistentným farebným kódovaním, ktorý uľahčuje navigáciu a nevyžaduje, aby ste si ho zapamätali.

Nové NIKKOR Z DX objektívy

Nikon s uvedením fotoaparátu ponúkol aj dva univerzálne zoom DX objektívy, ktoré svojím rozsahom dokážu splniť požiadavky väčšiny fotografov.

NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR

Širokouhlý objektív so zoomom: objektív s rýchlym zaostrovaním a rozsahom ohniskových vzdialeností 16 – 50 mm od širokouhlej po normálnu (zodpovedá rozsahu ohniskových vzdialeností 24 – 75 mm vo formáte FX alebo 35 mm). Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť iba 0,2 m: umožňuje zaostriť aj blízke detaily. Stabilizácia obrazu je vstavaná v objektíve.

Nikkor Z DX 16-50mm
Nikkor Z DX 50-250mm

NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f/4,5 – 6,3 VR

Kompaktný teleobjektív so zoomom: objektív s rýchlym zaostrovaním a rozsahom ohniskových vzdialeností 50 – 250 mm od normálnej ohniskovej vzdialenosti až po teleobjektív (zodpovedá rozsahu ohniskových vzdialeností 75 – 375 mm vo formáte FX alebo 35 mm). Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť iba 0,5 m: umožňuje zaostriť aj na objekty, ktoré sú bližšie. Stabilizácia obrazu je vstavaná v objektíve.

Hodnota

Investícia do DX fotoaparátu Nikon Z50 nie je malá, ale nie tak vysoká ako do full-frame fotoaparátu. Za to, čo dostanete, je to primeraná hodnota. Kvalita obrazu Z50, či už ide o fotografiu alebo video, z neho robí silného hráča proti iným fotoaparátom APS-C, ktoré sú na trhu.

  • telo Nikon Z50 približne 890 EUR
  • objektív NIKKOR Z DX 16-50 mm f / 3,5-6,3 VR približne 340 EUR
  • objektív NIKKOR Z DX 50-250 mm f / 4,5- 6,3 VR približne 390 EUR
  • Nikon FTZ adaptér pre Nikon Z približne 290 EUR

Testujeme

Ako sa osvedčil fotoaparát Nikon Z50 v praxi prezradia výsledky testu, ktoré následne ponúkame. Cieľom bolo overiť jeho možnosti a kvalitu snímania. Test je zameraný na fotografiu a jeho cieľom je poukázať na ostrosť a kvalitu zobrazenia farieb pri rôznych ISO citlivostiach.

Color target
Sharpeness Indicator
Pre účely testu boli použité testovacie scény a obrazce, ktoré po nasnímaní boli analyzované a doplnené o získané hodnoty. Pre lepšie pochopenie problematiky sú použité ilustračné fotografie, výrezy boli získané z pôvodných .jpg súborov, ktoré boli minimálne upravované. Testovací obrazec „Sharpeness Indicator“ bol snímaný pri clone f5,6 a 31,5 mm ohniskovej vzdialenosti objektívu NIKKOR Z DX 16 – 50 mm.

Kvalita obrazu

Fotoaparát Z50 ponúka rozsah citlivosti od ISO 100 – 51 200. Použiteľnosť a dobrá kvalita snímok je do hodnoty ISO 6 400. Vyššie citlivosti nad túto hodnotu ISO vykazuje šum, ktorý sa dá do určitej miery eliminovať pomocou redukcie šumu v editačnom programe. Ostrosť a strata ostrosti je úmerná zvyšovaním citlivosti. Ostrosť testovaných objektívov je v celom ich zoom rozsahu veľmi dobrá.

ISO_100
ISO_400
ISO_1600
ISO_6400
ISO_12800
ISO_51200
Poznámka: kliknutím na obraz získate zväčšenie.

Celkové zhodnotenie 

Plusy
Nikon nepochybne vytvoril veľmi atraktívny kompaktný fotoaparát, ktorý ponúka vysokú kvalitu aj dostatok kreatívneho ovládania. Je ideálny na hobby i rodinné fotografovanie, ale môže poslúžiť profesionálom ako záložný prístroj. Rozlíšenie 20,9 MP fotoaparátu je viac ako dosť pre potreby webu ale aj pre potreby kvalitných fotografií do tlačených médií.

Mínusy
Momentálnou nevýhodou Z50 v porovnaní s konkurenciou je sortiment objektívov. V súčasnosti existujú len dva DX Z-mount objektívy. V prípade, že budete požadovať viac možnosti, budete musieť pracovať s objektívmi typu FX Z-mount, alebo budete musieť použiť adaptér FTZ s objektívmi Nikon F-mount DX alebo FX. Užívatelia, by určite uvítali čo najviac objektívov Nikon DX Z-mount, pretože tento fotoaparát by získal viac natívnych možností. Určitým problémom Z50 je absencia stabilizácie v tele fotoaparátu, ktorá je suplovaná objektívmi so zabudovanou VR stabilizáciou.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo