Nikon objektívy NIKKOR Z 85 mm f/1,2 S a NIKKOR Z 26 mm f/2,8

Spoločnosť Nikon uvádza na trh dvojicu nových objektívov formátu FX pre fotoaparáty série Z: Nikkor Z 85 mm f/1,2 S, o ktorom spoločnosť tvrdí, že ide o ultrarýchly profesionálny objektív a pancake objektív Nikkor Z 26 mm f/2,8, vôbec najtenší a najľahší plnoformátový AF objektív od spoločnosti Nikon.

NIKKOR Z 85 mm F/1,2 S

Oslovuje serióznych portrétnych fotografov, ktorých práca by mohla ťažiť z pokročilej optiky, citlivého zaostrovania a samozrejme pútavej clony f/1,2. Sľubuje vynikajúci výkon pri slabom osvetlení, selektívne zaostrovanie ostré ako britva a hodvábne hladký bokeh.

NIKKOR Z 85 mm F/1,2 S
NIKKOR Z 85 mm F/1,2 S

Nikkor Z 85 mm F1,2 S je profesionálnym portrétnym objektívom v prémiovej sérii objektívov „S-line“ spoločnosti. Vyznačuje sa konštrukciou z horčíkovej zliatiny a telo objektívu je navyše spoľahlivo utesnené s cieľom zaistiť, aby mohli fotografi pracovať bez obáv o objektív hoci aj v prašnom prostredí či premenlivom počasí. S klasickou ohniskovou vzdialenosťou a výnimočne rýchlou maximálnou clonou sa tento objektív 85 mm určite stane obľúbeným medzi profesionálnymi portrétnymi, svadobnými a módnymi fotografmi.

Nový objektív, ktorý pozostáva z pätnástich prvkov v desiatich skupinách, s 82 mm závitom filtra, má všetku silu a prítomnosť, akú by ste očakávali od vysokovýkonného objektívu. Rovnako ako predchádzajúce objektívy radu Z, aj Nikon 85 mm sa spolieha na vrstvu Nano Crystal Coat, ktorá zabraňuje vzniku aberácií a odleskov objektívu pri práci v náročnom svetle. Dokáže zaostriť už na 0,85 m s maximálnym pomerom zväčšenia 0,11x.

NIKKOR Z 26 mm F/2,8

Najtenší a najľahší kompaktný plnoformátový objektív radu Z v histórii. Tento supertenký a ľahký širokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, hmotnosťou približne 125 g a dĺžkou približne iba 23,5 mm je skvelý na kreatívne fotografovanie na mieste diania.

NIKKOR Z 26 mm F/2,8
NIKKOR Z 26 mm F/2,8

Napriek svojej minimálnej veľkosti má tento objektív naozaj odolnú konštrukciu – bajonet objektívu je kovový a tubus objektívu a všetky pohyblivé časti sú utesnené, aby boli chránené pred prachom a kvapkami vody.

NIKKOR Z 26 mm F/2,8
NIKKOR Z 26 mm F/2,8

Nikon zaradil 26 mm objektív ako objektív na každodenné príležitostné použitie, alebo ako objektív do vašej cestovnej tašky na pouličné fotografovanie alebo vlogy, čím dáva ľuďom, ktorí nechcú veľa vybavenia, menšiu možnosť, ktorá je stále schopná F2,8 a vystúpiť z objektívu súpravy. Funguje ako širokouhlý objektív na full-frame ‚FX‘ telách alebo ako takmer dokonalý normálny 39 mm ekvivalentný objektív na APS-C ‚DX‘ modeloch.

Pridanie nového objektívu Nikkor Z 85 mm F1,2 S a nového pancake objektívu Nikkor Z 26 mm F2,8 rozširuje ponuku Nikon Z-mount na takmer 40 objektívov.

Obidva objektívy sa dostanú na pulty obchodov v marci, pričom Nikkor Z 26 mm F2,8 bude k dispozícii začiatkom marca za očakávanú cenu 589 EUR a Nikkor Z 85 mm F1,2 S koncom marca za očakávanú cenu 3 349 EUR (zdroj internet).
Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokPolar Mohr vychádza z insolvenčného konania vďaka novému majiteľovi
Nasledujúci článokEpson a módny návrhár Yuima Nakazato ukazujú pohľad na udržateľnejšiu budúcnosť módy