Spoločnosť Nikon predstavila fotoaparáty Nikon Z7 II a Nikon Z6 II – novú generáciu svojich vlajkových mirrorless fotoaparátov Z7 a Z6. Plnoformátové fotoaparáty Z7 II a Z6 II sú navrhnuté so zreteľom na ultraširoký bajonet Nikon Z a stále sa rozširujúci rad objektívov NIKKOR Z.

Modely druhej generácie, pridávajú niektoré dôležité funkcie, ako sú sloty pre dve pamäťové karty, snímanie videa v rozlíšení 4K/60p, vylepšené automatické zaostrovanie a vyšší výkon. Očakáva sa, že fotoaparáty Nikon Z6 II a Nikon Z7 II sa začnú dodávať do konca roka.

Ak postavte verzie Z a Z II vedľa seba nemusíte si všimnúť rozdiel. Ale to len preto, že väčšina vylepšení je ukrytá v tele fotoaparátu.

Nikon Z6 II
Nikon Z6 II

Niektoré kľúčové prvky zostávajú pri modeloch Z6 II a Z7 II nezmenené: obe verzie používajú rovnaké obrazové snímače BSI CMOS s rozlíšením 24,5 MP a 45,7 MP ako Z6 a Z7 a sú umiestnené vo veľmi podobnom tele s rovnakým rozlíšením elektronického hľadáčika EVF a rovnakou LCD obrazovkou.

Najdôležitejšie je, že obidva fotoaparáty disponujú dvojicou procesorov EXPEED 6, ktoré umožňujú obidvom fotoaparátom snímať video v rozlíšení 4K/60p, zvyšujú rýchlosť nepretržitého snímania, zväčšujú veľkosť vyrovnávacej pamäte a sľubujú vylepšený výkon automatického zaostrovania, vrátane rozšírenej detekcie očí a detekcie zvierat (ktoré teraz fungujú v režime Wide Area AF (L)) a lepšie automatické zaostrovanie pri slabom osvetlení.

Špecifikácie a funkcie fotoaparátov Nikon Z6 II a Z7 II

Okrem dvoch procesorov Expeed 6 majú obidva fotoaparáty šesť hlavných rozdielov od fotoaparátov Nikon Z6 a Nikon Z7.

  • Po prvé, Nikon tvrdí, že fotoaparáty Z6 II a Z7 II majú „výrazne vylepšené“ schopnosti automatického zaostrovania a sledovania, ktoré teraz zahŕňajú funkciu AF s detekciou zvierat, ktorá oficiálne funguje na mačkách a psoch, ale zjavne funguje aj na iných zvieratách. Na papieri to stále znie ako krok za neuveriteľným automatickým zaostrovaním Animal Eye AF. Nikon tvrdí, že zaostrenie pri slabom svetle sa zlepšilo na nových modeloch Z6 II a Z7 II. Automatické zaostrovanie pri slabom svetle teraz funguje až do -6 EV s objektívom f/2 (alebo svetelnejším).
  • Druhým a tretím vylepšením je nový duálny obrazový procesor EXPEED 6, ktorý umožňuje vyššiu rýchlosť sériového snímania a vyšší objem vyrovnávacie pamäte.

Fotoaparát Z6 II podporuje sériové snímanie rýchlosťou 14 snímok za sekundu a ponúka väčší maximálny počet snímok pri sériovom snímaní: 200 obrázkov vo formáte JPEG alebo 124 (12-bitových nekomprimovaných) obrázkov RAW v jednej sérii.

Fotoaparát Z7 II podporuje sériové snímanie rýchlosťou snímania až 10 snímok za sekundu. Fotografi môžu nasnímať až 200 fotografií v plnom rozlíšení vo formáte JPEG alebo 77 (12-bitových nekomprimovaných) obrázkov RAW v jednej sérii.

  • Štvrtou veľkou zmenou je, že fotoaparáty Nikon Z6 II a Z7 II majú dva sloty na pamäťové karty. Jeden slot je určený pre karty CFexpress / XQD a druhý pre karty UHS-II SD. To znamená, že môžete snímať RAW na jednu kartu a vo formáte JPEG na druhú alebo vytvoriť zálohu pre prípad, že by vaša hlavná karta zlyhala.
  • Ďalším bonusom za všestrannosť je, že port USB-C môžete teraz používať na nabíjanie fotoaparátu počas snímania.
  • A konečne, Nikon Z6 II a Z7 II prinášajú vylepšené video schopnosti. Zatiaľ čo Z7 II bude môcť natáčať v rozlíšení 4K/60p už kúpou samotného modelu. Nikon Z6 II si bude musieť na získanie tohto režimu počkať na aktualizáciu firmvéru vo februári 2021. Dúfajme, že sa táto aktualizácia sa nebude oneskorovať.
Nikon Z6 II Battery pack MB-N11
Nikon Z6 II Battery pack MB-N11

Príslušenstvo pre Nikon Z6 II a Z7 II

Multifunkčný Battery pack MB-N11 – obsahuje tlačidlo spúšte a ovládacie prvky na zvislé snímanie. Okrem toho obsahuje aj port USB-C, ktorý umožňuje postupne nabiť dve batérie, keď je odpojený od fotoaparátu.

Nikon_WR-R11b
Nikon WR-R11b

Bezdrôtový diaľkový ovládač – vysielač s prijímačom WR-R11b umožňuje bezdrôtové ovládanie spúšte fotoaparátu a synchronizáciu spúšte viacerých fotoaparátov prepojených s hlavným fotoaparátom. Model WR-R11b je kompatibilný s konkrétnymi fotoaparátmi Nikon a je možné ho použiť aj na ovládanie externých bleskov – napríklad blesku SB-5000 – v zostavách pokročilého bezdrôtového osvetlenia. Model WR-R11b je tiež kompatibilný s diaľkovým ovládačom WR-1, profesionálnym ovládačom s možnosťou ovládania na veľké vzdialenosti.

Spracoval: František Martančík
Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo