Spoločnosť Nikon oznámila uvedenie plnoformátových (formát Nikon FX) fotoaparátov mirrorless, modelov Z 7 a Z 6, ako aj objektívov NIKKOR Z vybavených novým bajonetom s väčším priemerom.

Systém Mirrorless s bajonetom Z

Nové fotoaparáty mirrorless sú vybavené bajonetom s väčším priemerom, ako aj kompatibilné objektívy NIKKOR a príslušenstvo. Tento systém vznikol s cieľom dosiahnuť novú úroveň optického výkonu. Vychádza z tradície kvality, špičkových fotografických technológií, skvelej ovládateľnosti a vysokej spoľahlivosti produktov od spoločnosti Nikon, ktorá je charakteristická pre jej digitálne zrkadlovky.

Nikon mirrorless: Z 7 and Z 6
Nový bajonet Z s väčším priemerom, ktorý ovára nové možnosti konštrukcie objektívov s vyšším optickým výkonom. Systém s bajonetom Z ponúkne množstvo vysokovýkonných objektívov vrátane objektívu s najvyššou svetelnosťou v histórii spoločnosti Nikon f/0,95. Navyše nový bajonetový adaptér zaisťuje kompatibilitu s objektívmi NIKKOR s bajonetom F, vďaka čomu získajú fotografi väčšie možnosti výberu.

Spoločnosť Nikon zvyšuje hodnotu systému mirrorless novou úrovňou optického výkonu a zachovaním tradície kvality, pričom súčasne reaguje na evolúciu zobrazovacích technológií. Vďaka novým podnetným produktom pre fotografov bude spoločnosť Nikon aj naďalej lídrom fotografickej kultúry.

Čo ponúkajú nové modely Z 7 a Z6?

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým plnoformátovým (Nikon FX) obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination“ so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (na senzore) a najnovším obrazovým procesorom EXPEED 6.

Nikon mirrorless: Z 7 and Z 6
Model Z 7 má rozlíšenie 45,7 efektívnych megapixlov a podporuje štandardný rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600. V kombinácii s objektívmi NIKKOR Z fotoaparát dosahuje výnimočnú úroveň ostrosti a detailov, a to až po okraje snímky.

Model Z 6 je všestranný fotoaparát formátu FX s efektívnym rozlíšením 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200. Vďaka vynikajúcemu výkonu pri vysokej citlivosti ISO a možnosti snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov (full pixel readout), model Z 6 vyhovie rozmanitým potrebám, napríklad pri snímaní v slabo osvetlenom prostredí alebo snímaní videosekvencií.

Nikon mirrorless: Z 7 and Z 6

Systém hybridného automatického zaostrovania

Model Z 7 má 493 zaostrovacích bodov a model Z 6 ich má 273. To umožňuje široké, približne 90 % pokrytie plochy obrazu zvislo aj vodorovne. Systém hybridného automatického zaostrovania využíva algoritmus optimalizovaný pre snímač formátu FX, ktorý pri zaostrovaní automaticky prepína medzi automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu. Použitie objektívov NIKKOR Z ďalej zvyšuje presnosť automatického zaostrovania pri snímaní statických snímok aj videosekvencií.

Nikon mirrorless: Z 7 and Z 6

Elektronický hľadáčik

Elektronický hľadáčik použitý vo fotoaparátoch Z 7 a Z 6 je komfortný, ľahko sa používa a je porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Obidva fotoaparáty sú vybavené elektronickým hľadáčikom vybaveným panelom OLED s rozlíšením približne 3 690 000 bodov. Elektronický hľadáčik má približne 100 % pokrytie obrazového poľa a 0,8-násobné zväčšenie a jeho diagonálny pozorovací uhol je približne 37,0°. Hľadáčik využíva špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikom, čo zaručuje čistý obraz a komfort používania porovnateľný s optickými hľadáčikmi.

V elektronickom hľadáčiku tiež možno zobraziť menu <i>, čo umožňuje používateľom rýchlo skontrolovať alebo nastaviť rôzne parametre snímania vrátane citlivosti ISO, režimu činnosti AF či nastavení systému Picture Control – a to všetko pri pozeraní sa cez hľadáčik.

Nikon mirrorless: Z 7 and Z 6

Výklopný dotykový LCD monitor

Modely Z 7 a Z6 využívajú LCD dotykový displej s uhlopriečkou 8,0 cm (3,2“) a rozlíšením približne 2 100 000 bodov.

Stabilizácia obrazu vstavaná vo fotoaparáte

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené stabilizáciou obrazu (VR) vstavanou vo fotoaparáte. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné. Túto funkciu možno účinne využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ (predáva sa samostatne) aj s objektívmi NIKKOR F, vrátane tých, ktoré nie sú vybavené funkciou stabilizácie obrazu.

Nikon mirrorless: Z 7 and Z 6

Sériové snímanie

Rýchle sériové snímanie rýchlosťou približne 9 sn./s (Z 7) a 12 sn./s (Z 6) umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty. Intervalové fotografovanie umožňuje vytvárať časozberné videosekvencie v kvalite 8K (Z 7).

Viac o možnostiach a technických špecifikáciách fotoaparátoch, ale aj o nových objektívoch budeme postupne informovať v samostatných príspevkoch.

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokLG SUPER UHD TELEVÍZORY
Nasledujúci článokNové objektívy NIKKOR Z pre mirrorless fotoaparáty Nikon Z 7 a Z 6