Spoločnosť Nikon  predstavila fotoaparát D810, nového majstra vysokého rozlíšenia. Úplne prepracovaný fotoaparát D810 ponúka neporovnateľnú kvalitu snímok, vysokorýchlostný výkon a flexibilitu videa s rozlíšením Full HD a prekonáva svojho predchodcu. Nový snímač formátu FX, ultraširoký rozsah citlivosti ISO a obrazový procesor EXPEED 4 poskytujú bezprecedentnú ostrosť, bohatú tonalitu a znížený šum pri všetkých citlivostiach. Výkon automatického zaostrovania, frekvencia sériového snímania až 7 snímok za sekundu a zaznamenávanie videosekvencií s rozlíšením Full HD 1 080/60p umožňujú zachytenie akéhokoľvek motívu s dokonalou presnosťou.

Nikon D810 – Majster vysokého rozlíšenia

Fotoaparát D810 dostáva kreatívnu slobodu na celkom novú úroveň a otvára fantastické nové možnosti pre snímanie s vysokým rozlíšením. Celkom nový snímač formátu FX ponúka rozlíšenie 36,3 megapixela, čo je špička vo svojej triede, a je navrhnutý bez optického antialiasingového filtra, aby zachytával maximum detailov na statických snímkach aj vo videosekvenciách.

Prvýkrát v digitálnej jednookej zrkadlovke ultraširoký natívny rozsah citlivosti ISO fotoaparátu D810 začína na hodnote ISO 64, aby boli možné čistejšie snímky s lepším vykreslením detailov pri snímaní pri jasnom svetle, a snímať môžete s citlivosťou až ISO 12 800, prípadne rozšíriť jej rozsah na ekvivalent hodnôt ISO 32 až 51 200.

Fotoaparát D810 je vybavený rovnakým systémom spracovania obrazu EXPEED 4, aký je použitý vo vlajkovej lodi D4S, a jeho celkový výkon je výrazne zvýšený. Spracovanie snímok a možnosti citlivosti ISO sú výrazne zlepšené pri statických snímkach aj pri videu vďaka novým sofistikovaným algoritmom, ktoré umožňujú pozoruhodnú ostrosť a rozšírené stupňovanie odtieňov s pocitom reálnej hĺbky v celom rozsahu citlivosti.

Vernosť obrazu pri vysokej rýchlosti

Fotoaparát D810 je skonštruovaný tak, aby vynikol v akomkoľvek prostredí. Jeho výkonné vysokorýchlostné možnosti poskytujú výnimočnú všestrannosť, čo zaručuje, že zachytíte aj tie najrýchlejšie a najnevyspytateľnejšie objekty s obrovským rozlíšením. Vyššie frekvencie sériového snímania a vlajkový 51-bodový systém automatického zaostrovania Multi-CAM 3500FX umožňujú presné snímky s plným rozlíšením bez kompromisov pri frekvencii až 5 snímok za sekundu. Okrem toho fotoaparát dokáže snímať 15,3-megapixelové snímky frekvenciou až 7 snímok za sekundu v režime orezania na formát DX.


Nové automatické zaostrenie s výberom zo skupiny polí od spoločnosti Nikon ponúka rýchle zachytenie objektu a zlepšenú izoláciu pozadia pri snímaní objektov, ktoré sú pomerne malé a blízko vysokokontrastného alebo rušivého pozadia. Nový mechanizmus uzávierky/zrkadlovej komory znižuje chvenie obrazu na dosiahnutie stabilného obrazu v hľadáčiku s minimálnym stmavnutím hľadáčika počas snímania vysokou frekvenciou. Môžete tiež aktivovať novú elektronickú uzávierku s použitím prvej lamely na minimalizáciu interných vibrácií a na zníženie rizika mikrorozmazania jemných detailov. Na rýchlejší prenos a plynulejšie spracovanie snímok poskytuje formát súborov RAW veľkosti S od spoločnosti Nikon 12-bitové nekomprimované súbory vo formáte Nikon NEF s bohatým stupňovaním odtieňov.

Sloboda záznamu kinematografických videosekvencií

Fotoaparát D810 je výkonný a flexibilný nástroj, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších filmárov, a zaznamenáva videosekvencie s rozlíšením Full HD (1 080p) s frekvenciami snímania 50p/60p s výrazne zníženým šumom, moiré a nesprávnymi farbami. Fotoaparát ponúka formáty orezania snímača FX a DX, ako aj čistý výstup HDMI. Okrem toho ponúka simultánny záznam videosekvencií s plným rozlíšením vo fotoaparáte a na externý rekordér. V režime M môžete nastaviť citlivosť od hodnoty ISO 64 až po ekvivalent hodnoty ISO 51 200 a funkcia automatického nastavenia citlivosti ISO umožňuje nakonfigurovať maximálne nastavenia citlivosti ISO, s ktorými chcete pracovať. Redukcia šumu 3D od spoločnosti Nikon znižuje náhodný šum, skreslenie a blikanie pri filmovaní s vysokými citlivosťami.


Zobrazenie preexponovaných oblastí na monitore fotoaparátu znázorňuje, kde presne sú preexponované oblasti. Vynikajúce ovládanie zvuku zlepšuje zaznamenávanie zvuku a ponúka lepšiu celkovú flexibilitu. Vstup pre stereofónny mikrofón a zvukový výstup umožňujú oddelene jemne doladiť úrovne zvuku pred zaznamenávaním aj počas neho. Môžete vybrať rozsah zvuku (široký/hlas) a znížiť hluk spôsobený vetrom pri zaznamenávaní pomocou vstavaného mikrofónu.

Kreatívna flexibilita

Bez ohľadu na to, či snímate statické snímky alebo video, novo predstavená druhá generácia systému Picture Control od spoločnosti Nikon poskytuje neoceniteľné nástroje použiteľné pred aj po snímaní tak, že ponúka úplnú kontrolu nad zvýšením ostrosti, kontrastom, jasom, odtieňom, čistotou obrazu a sýtosťou farieb. Na dosiahnutie maximálnej slobody pri spracovávaní snímok zachová nové nastavenie Flat všetky detaily a informácie o bohatých odtieňoch vo svetlých častiach snímky aj v tieňoch.

Nové nastavenie Clarity umožňuje presne upraviť kontrast a odlíšiť jemné štruktúry. Pri snímaní umožňuje 8,0-centimetrový (3,2-palcový) monitor s možnosťou úpravy farieb a 1 229 000 bodmi posunúť vyváženie farieb a jas ľubovoľným smerom, aby vyhovovali vášmu uprednostňovanému pracovnému postupu. Nové priblíženie s použitím rozdelenia zobrazenia pri živom náhľade umožňuje skontrolovať vodorovnú polohu a ostrosť s absolútnou presnosťou a je ideálne na architektonickú alebo produktovú fotografiu. Medzi ďalšie kreatívne možnosti patrí neobmedzené sériové snímanie, ktoré umožňuje zachytiť ľubovoľný počet snímok vo formáte JPEG a vytvárať veľkolepé fotografie svetelných stôp.

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo