Spoločnosť Nikon  predstavila fotoaparát D3300, novú digitálnu jednookú zrkadlovku pre začiatočníkov. Malý a ľahký fotoaparát Nikon D3300 poskytuje vysoký výkon, pohodlne sa nosí a ovládanie je bez námahy.

Nikon D3300

Obrazový snímač je srdcom fotoaparátu a D3300 je fotoaparát s veľkým srdcom. Jeho 24,2-megapixelový snímač je špeciálne navrhnutý bez optického antialiasingového filtra, aby mohol zachytávať detaily a textúry s neuveriteľnou ostrosťou. Vďaka novému výkonnému obrazovému procesoru EXPEED 4 a rozsahu citlivosti ISO, ktorá teraz ponúka hodnotu až ISO 12 800 (rozšíriteľnú na ekvivalent hodnoty 25 600), sú dokonca aj snímky zhotovené v situáciách so slabým osvetlením pri vysokej citlivosti ISO dobré vykreslené a jasné s bohatým stupňovaním odtieňov. Rýchly dej a krátko trvajúce pohyby alebo výrazy môžete zachytiť v správnom okamihu vďaka rýchlostiam sériového snímania až 5 obrázkov za sekundu. A bez ohľadu na rýchlosť akcie bude zaostrenie vždy dokonale presné vďaka 11-bodovému systému automatického zaostrovania, ktorý je vybavený krížovým snímačom v strede na dosiahnutie vyššej presnosti.

Režim sprievodcu: pomoc krok za krokom
Režim sprievodcu ponúka zrozumiteľné vysvetlenia postupu a inšpirujúce ukážkové snímky, ktoré ilustrujú požadovaný výsledok. Režim sprievodcu ukazuje začiatočníkom a aj tým, ktorí sa chcú naučiť viac, ako presne majú snímať fotografie a videosekvencie. Režim sprievodcu je jednoducho prístupný pomocou voliča režimov na hornej časti tela fotoaparátu a môžete sa pomocou neho naučiť nastavovať fotoaparát, snímať, zobrazovať, odstraňovať alebo dokonca upravovať snímky. Začínajúci fotografi sa môžu tiež naučiť, ako fotografovať portréty s nádherne rozostreným pozadím, zmraziť akciu alebo získať ostré zábery pri slabom osvetlení. Keďže režim sprievodcu zisťuje, akú fotografiu alebo videosekvenciu chce používateľ zachytiť, je všeobecne uznávaný pre svoju schopnosť budovať sebadôveru učiacich sa fotografov a zjednodušiť všetkým dokonalé zvládnutie hlavných funkcií a ovládacích prvkov bez nutnosti otvoriť príručku fotoaparátu!

Špeciálne efekty

Nový režim špeciálnych efektov vo fotoaparáte umožňuje jednoduché pridávanie umeleckých prvkov do fotografií a videosekvencií. Vďaka 13 rôznym efektom, z ktorých si môžu vyberať, budú mať používatelia veľa zábavy pri snímaní jedinečných fotografií a videosekvencií. K dispozícii je napríklad efekt oživenia farieb, ktorý zvýšením sýtosti rozjasní farby, detského fotoaparátu, ktorý vytvára retroefekt, a jednoduchej panorámy, ktorý vytvára veľkolepé panorámy rozľahlých krajín alebo horizontov miest. Používanie efektov je neuveriteľne jednoduché a ich ukážku môžete vidieť v reálnom čase na veľkom displeji LCD počas snímania.

Videosekvencie s rozlíšením Full HD: funkcia D-Movie

Fotoaparát Nikon D3300 umožňuje okrem zachytávania fotografií aj jednoduché zaznamenávanie videosekvencií. Funkcia D-Movie fotoaparátu dokáže zaznamenať videosekvenciu s rozlíšením Full HD s frekvenciami snímania až 50p/60p pri kontinuálnom automatickom zaostrovaní a poskytnúť plynulý záznam aj rýchlej akcie a výnimočnú úroveň ostrosti a detailov. Tlačidlo záznamu videosekvencií jediným stlačením zjednodušuje začiatok a vstavaný stereofónny mikrofón a kompatibilita s externým stereofónnym mikrofónom ME-1 od spoločnosti Nikon zabezpečujú videosekvencie, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale majú aj dobrý zvuk.

Inteligentný dizajn umožňujúci intuitívne ovládanie

Používanie je rýchle a intuitívne vďaka dobrej ergonómii, prehľadnému zobrazeniu ponúk a jednoúčelovým tlačidlám často používaných funkcií, ako je D-Movie alebo živý náhľad. 7,5-centimetrový (3-palcový) monitor LCD so širokým pozorovacím uhlom a rozlíšením 921 000 bodov poskytuje neuveriteľne jasné snímky a nové tlačidlo „i“ pohodlne umiestnené na zadnej strane fotoaparátu umožňuje obísť hlavnú ponuku a rýchlo meniť nastavenia počas snímania. Jasný, širokouhlý optický hľadáčik (približne s 95-percentným pokrytím obrazového poľa a 0,85-násobným zväčšením) zjednodušuje zachytávanie dokonale načasovaných fotografií najmä pri snímaní rýchleho pohybu z diaľky. A novinkou vo fotoaparáte D3300 je, že používatelia snímajúci prostredníctvom hľadáčika si môžu vybrať klasické rozhranie a grafické rozhranie s animovanými nastaveniami, ktoré umožňuje intuitívnejšie ovládanie.

Malý systém

Fotoaparát Nikon D3300 je malý veľkosťou, ale veľký kvalitou snímok a robí používanie digitálnej jednookej zrkadlovky ešte atraktívnejšie. Vďaka novému malému a zasúvateľnému objektívu NIKKOR s ohniskovými vzdialenosťami 18 – 55 mm a stabilizáciou obrazu, ktorý je súčasťou súpravy, je fotoaparát D3300 omnoho kompaktnejší pri prenášaní ako veľa iných digitálnych jednookých zrkadloviek. Neuveriteľne ľahké telo má hmotnosť iba 410 g (bez pamäťovej karty alebo batérie) a je k dispozícii v čiernej, červenej alebo sivej farbe. Napriek malým rozmerom veľký a pohodlný grip umožňuje jednoduché pevné držanie fotoaparátu.

Objektívy NIKKOR, blesky a systémová kompatibilita

Jednou z najväčších výhod snímania pomocou digitálnej jednookej zrkadlovky Nikon je široká škála objektívov NIKKOR a výkonného systémového príslušenstva, ktoré je kompatibilné s fotoaparátom Nikon D3300. Okrem objektívov je blesk Nikon SB-300 kompaktná a ľahká externá záblesková jednotka, ktorá ponúka začiatočníkom jednoduchý spôsob na dosiahnutie nádherne osvetlených snímok. Zvýšte pomocou tohto blesku pôsobivosť snímok zhotovovaných za denného svetla, zlepšite zábery za súmraku alebo odhaľte viac detailov objektu pri snímaní v protisvetle.

Nové NIKKOR objektívy

AF-S NIKKOR 35 mm f/1,8G

Ide o špičkový objektív formátu FX, na ktorý čakali všetci priaznivci street fotografie. Vďaka vysokej svetelnosti objektívu a optike navrhnutej pre digitálne jednooké zrkadlovky s vysokým rozlíšením umožňuje tento nový 35-mm objektív zachytávať pôsobivé fotografie s úžasnou čistotou a kontrastom. Tento objektív je ideálny na street fotografovanie a fotografovanie krajiny, prírody a mestských pohľadov. Stredne širokouhlý objektív umožňuje použiť nadčasový prístup ku kompozícii objektov a umožňuje zachytávať kontext v pozadí bez straty blízkosti k objektu. Objektív NIKKOR 35 mm f/1,8G je ľahší, kompaktnejší cenovo dostupnejší, než jeho profesionálna verzia, a isto sa rýchlo stane obľúbeným objektívom nadšených fotografov, ktorí chcú pracovať s klasickou ohniskovou vzdialenosťou 35 mm.

Rýchly a kvalitný

Vďaka vysokej svetelnosti f/1,8 ponúka tento objektív vynikajúcu kontrolu nad hĺbkou ostrosti pre jedinečné oddelenie objektu a pozadia. Ako sa dá očakávať od svetelného objektívu NIKKOR s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, osobitnú pozornosť sme venovali jeho kresbe: Rozostrenie pozadia (bokeh) je kruhové a nádherne plynulé vďaka zaoblenej clone a jemnej gradácii rozmazania obrazu od roviny zaostrenia až k pozadiu. Pretože optická konštrukcia vychádza zo sesterského objektívu (profesionálneho objektívu NIKKOR 35 mm f/1,4), zdroje bodového svetla sú reprodukované s minimálnym rozptylom. Vďaka tomu je možné snímať úžasné fotografie nočnej krajiny. Optická konštrukcia sa skladá z 11 prvkov v 8 skupinách a využíva jednu asférickú šošovku a jeden prvok zo skla s extrémne nízkym rozptylom svetla, vďaka čomu minimalizuje farebné aberácie a zabezpečuje ostré výsledky s bohatým kontrastom. Automatické zaostrovanie je plynulé, tiché a rýchle vďaka ultrazvukovému zaostrovaciemu motoru SWM od spoločnosti Nikon. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je 0,25 m.

Objektív AF-S NIKKOR 35 mm f/1,8G sa dodáva s pružným puzdrom CL-0915 a slnečnou clonou HB-70.

AF-S DX NIKKOR 18–55 mm f/3,5–5,6G VR II

Objektív NIKKOR 18–55 mm VR II, ktorý je ultraľahkou verziou jedného z najobľúbenejších „cestovných“ objektívov spoločnosti Nikon, predstavuje vynikajúci prvý objektív, ktorý umožňuje zachytávať každodenné životné okamihy. Hmotnosťou iba 195 g a mechanizmom teleskopického tubusu objektívu ide o objektív, ktorý je malý veľkosťou, ale poskytuje veľké pohodlie. 3× zoom pokrýva obľúbený rozsah ohniskovej vzdialenosti 18 – 55 mm, ktorý je ideálny pre rôzne situácie: optická konštrukcia umožňuje zachytávať ostré fotografie a videosekvencie v rozlíšení HD s vysokým kontrastom a systém stabilizácie obrazu od spoločnosti Nikon zabezpečuje čistejšie snímky než kedykoľvek predtým.

Stabilizácia obrazu

Aj napriek kompaktnej veľkosti je tento objektív vybavený systémom stabilizácie obrazu. Technológia VR spoločnosti Nikon je navrhnutá tak, aby umožnila stabilnejšie fotografovanie z ruky. Umožňuje snímať fotografie s až o štyri stupne kratším časom uzávierky bez rozmazania spôsobeného chvením fotoaparátu, ktoré môže snímku znehodnotiť. Snímanie za slabých svetelných podmienok často znamená, že fotoaparát používa dlhší čas uzávierky, vďaka technológii VR však môžete získať ostré fotografie aj bez použitia statívu alebo blesku.

Optická konštrukcia využíva 11 prvkov v ôsmich skupinách a asférická šošovka minimalizuje sférickú aberáciu a iné formy skreslenia a zároveň zaisťuje vysoké rozlíšenie a kontrast. Kompaktná technológia ultrazvukového zaostrovacieho motora (SWM) od spoločnosti Nikon umožňuje tiché, rýchle a presné automatické zaostrovanie, ktoré predstavuje výhodu najmä pri snímaní videosekvencií.

Extrémne prenosný

Pri hmotnosti iba 195 g ide skutočne o objektív, ktorý môžete nosiť všade – jeho hmotnosť si takmer nevšimnete. Objektív je po vysunutí dlhý len 76 mm a je vybavený mechanizmom teleskopického tubusu objektívu, ktorý ho umožňuje zasunúť na dĺžku iba 59,5 mm. Tento kompaktný, ľahký a všestranný objektív predstavuje vynikajúcu voľbu pre všetky príležitosti pre začínajúcich fotografov používajúcich jednookú digitálnu zrkadlovku.

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokOKI MB700
Nasledujúci článokOKI prepája multifunkčné tlačiarne a podnikové aplikácie