Ak chcete snímať fotografie superveľkého mesiaca alebo filmovať vtáčatá opúšťajúce hniezdo, COOLPIX P1000 je ten pravý fotoaparát pre vás.

Nikon predstavuje celkom nový model fotoaparátu COOLPIX P1000, jediný kompaktný fotoaparát na svete, ktorý sa môže pýšiť 125-násobným optickým priblížením. Od snímok mesačnej krajiny cez divo žijúce zvieratá až po vzdialené lietadlá – používatelia môžu snímať objekty, ktoré boli až doteraz mimo dosahu.

Nikon COOLPIX P1000

Nikon prichádza s nástupcom populárneho modelu P900, ktorý ponúkal rekordný 83x násobný rozsah optického zoomu (24 – 2000mm ekvivalent). Nový model P1000 ide oveľa viac nad túto hranicu a s novým objektívom ponúka 125x priblíženie. Áno čítate správne, 125x! V 35mm ekvivalentných termínoch ponúka objektív P1000 rozsah zoomu od príjemného širokouhlého zobrazenia 24mm až po supertele zobrazenie 3000mm. V prípade použitia funkcie Dynamic Fine Zoom digitálne dokonca rozšíri horný limit na úžasných 6000mm. To je dostatočne výkonné priblíženie na snímanie kráterov na mesiaci.

Nikon COOLPIX P1000

Dizajn

Nikon P1000 nie je bežný kompaktný fotoaparát. Objektív je masívny a samotný fotoaparát je pomerne veľký, čo znamená, že niektoré funkcie sú podobné s DSLR, vrátane ovládacích prvkov, rovnako ako aj hlboká rukoväť a dobrá ergonómia. Fotoaparát disponuje aj integrovaným bleskom. Vďaka vynikajúcim schopnostiam zaostrenia a neuveriteľne silným teleobjektívom je fotoaparát Nikon P1000 vysoko všestranný fotoaparát pre všetkých, ktorí chcú snímať zábery veľmi blízko, aj ďaleko … ďaleko, veľmi ďaleko.
Nikon COOLPIX P1000

Kvalita snímok

Nový fotoaparát P1000 je osadený 16-megapixlovým snímačom typu BSI-CMOS o veľkosti 6,17 x 4,55mm (1/2,3“), pomer strán 4:3 a procesorom Nikon Expeed. Senzor poskytuje maximálne rozlíšenie 4608 x 3456 obrazových bodov. Model P1000 okrem JPEG je schopný snímať aj v RAW režime. Pre pokročilejších fotografov, ktorí chcú mať väčšiu kontrolu nad výsledným vzhľadom svojich fotografií, je schopnosť zachytiť a spracovávať súbory RAW veľkým plusom. Pre video-filmárov fotoaparát ponúka 4K UHD video pri 30p. Fotoaparát tiež umožňuje čistý výstup HDMI, ako aj manuálne ovládanie expozície v režime videozáznamu pre pokročilejších tvorcov videí.

Nikon COOLPIX P1000

Ovládanie

Okrem typických režimov snímania PASM ponúka model P1000 širokú škálu režimov scény, kreatívnych režimov snímania a režimov snímania záberov špecifických pre super-zoom, ako sú už spomenuté režimy sledovania mesiaca a vtáctva, v ktorých fotoaparát automaticky upravuje nastavenia. Fotoaparát má zabudované režimy na snímanie času a superlapse, ako aj intervalový časovač pre snímky.

Pokiaľ ide o výkonnosť ISO, model P1000 ponúka rozsah citlivosti Auto, 100 – 6400 ISO. Pre video je k dispozícii základné ISO 125. Expozičné časy uzávierky sú v rozsahu 60 sekúnd až 1/4000 sekundy.

Nikon COOLPIX P1000

Objektív, stabilizácia obrazu a zaostrovanie

Objektív je robustný, čo svedčí aj 77mm priemer filtra. Čo sa týka optickej konštrukcii objektívu, ten obsahuje 17 kvalitných šošoviek, umiestnených do 12 skupín. Z toho päť šošoviek ED (Extra Low Dispersion) a jedna Super ED, ktoré pomáhajú bojovať proti chromatickej aberácii.

Objektív s rozsahom zoomu 4,3 až 539 mm (24-3000 mm) využíva systém s premenlivou clonou, ten ponúka f/2,8 clonu v širokom uhle, a potom postupne k dlhším ohniskovým dĺžkam znižuje hodnotu clonového čísla. Pri plnom teleobjektíve sa maximálna clona objektívu zníži na hodnotu f/8. To môže spôsobovať problémy pri nižších svetelných podmienkach, pretože fotoaparát vtedy potrebuje veľmi dlhý čas uzávierky, alebo vyžaduje vysoký stupeň ISO citlivosti, v prípade, že ocitnete bez blesku alebo doplnkového osvetlenia.

Nikon COOLPIX P1000
Vzhľadom na extrémny rozsah zoomu musíte počítať pri fotografovaní alebo filmovaním z ruky s problémami udržania stability obrazu (tzv. roztrasenie). Fotoaparát je vybavený výkonnou vstavanou optickou stabilizáciou obrazu s dvojitou detekciou (VR). Tá eliminuje chvenie a vibrácie až o 5 EV (expozičných stupňov). Pri statických fotografiách je systém VR čisto optický, zatiaľ čo pri snímaní videozáznamov fotoaparát využíva kombináciu optickej VR a elektronickej stabilizácie, ktorá pomáha stabilizovať vaše videa.

Coolpix P1000 dokáže zaostriť takmer od 1,0 cm od prednej časti objektívu v širokom uhle v režime Macro. Pri plnom tele-zoome je vzdialenosť minimálneho zaostrenia 7,0 m.

Elektronický hľadáčik a LCD displej

Fotoaparát je vybavený elektronickým OLED hľadáčikom a TFT LCD displejom, ktorý sa dá otáčať z rôznych uhloch. LCD displej má rozlíšenie 921000 obrazových bodov a jeho veľkosť je 3,2 palca. Elektronický OLED hľadáčik (EVF) disponuje rozlíšením 2,3 miliónmi bodov.

Nikon COOLPIX P1000

Výkon

Fotoaparát ponúka rýchlosť snímania 7 snímok za sekundu, pri plnom rozlíšení (JPG).

Pripojenie, porty a batéria

Rovnako ako väčšina moderných fotoaparátov, P1000 ponúka rôzne možnosti bezdrôtového pripojenia pomocou systému pripojenia SnapBridge spoločnosti Nikon, ktorý zahŕňa technológiu Bluetooth Low Energy na spárovanie a udržiavanie neustáleho pripojenia k smartfónu. Model P1000 potom používa rýchlejšie Wi-Fi pripojenie pre prenos obrázkov a funkcie vzdialeného snímania pomocou aplikácie SnapBridge.
P1000 poskytuje port Micro-B USB 2.0, ako aj pripojenie Micro HDMI (typ D) s čistým výstupom pre externé snímanie videa. Fotoaparát používa pamäťové médium SD a podporuje karty SD / SDHC / SDXC. Zatiaľ nie je informácia o tom, či sú podporované typy UHS.

Cena a dostupnosť

Nikon Coolpix P1000 bude uvedený na trh v septembri tohto roku s odhadovanou maloobchodnou cenou 999 USD (zdroj internet).
Video: https://www.youtube.com/watch?v=7RVXzak_tg4

Spracoval: František Martančík
Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo