Spoločnosť Nikon Europe predstavila kompaktný fotoaparát s výkonom digitálnej jednookej zrkadlovky, ktorý má veľký snímač CMOS formátu DX s rozlíšením 16,2 milióna pixelov (23,6 × 15,6 mm) a systém spracovania obrazu EXPEED 2. Vďaka širokouhlému objektívu NIKKOR s pevným ohniskom 28 mm a svetelnosťou f/2,8, vysokej citlivosti ISO a vysokému rozlíšeniu je fotoaparát COOLPIX A veľmi pôsobivým spoločníkom, ktorý môže byť využitý napríklad na reportážne fotografovanie.

Fotoaparát Nikon COOLPIX A

Je najmenší fotoaparát na svete so snímačom formátu DX s rozlíšením 16,2 milióna pixelov. V záujme dosiahnutia vysokého rozlíšenia a detailov fotografie je model A vybavený snímačom bez antialiasingového filtra. Výsledkom je optický systém, ktorý naplno využíva možnosti objektívu NIKKOR s vysokou mierou detailov a rozlíšenie snímača formátu DX. Spoločne so systémom spracovania obrazu EXPEED 2, ktorý sa tiež používa v modeloch digitálnych jednookých zrkadloviek, zaručuje model COOLPIX A vynikajúci výkon a vysokú kvalitu snímky pri minimálnej spotrebe energie.


Pri snímaní v slabom svetle alebo pri fotografovaní rýchlo sa pohybujúcich objektov ponúka fotoaparát vysokú citlivosť ISO 100–6 400 (rozšíriteľná na ISO 25 600. Ak chcete riadiť kvalitu svetla, môžete využiť šesť rôznych nastavení funkcie Active D-Lighting, alebo pripojiť kompatibilnú externú zábleskovú jednotku. Širokouhlý objektív NIKKOR s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 18,5 mm (ekvivalent 28 mm) a svetelnosťou f/2,8 ponúka vynikajúce detaily v celom clonovom rozsahu a všetky optické vady (napr. chromatická aberácia a kóma) sú minimalizované bez nutnosti digitálnej korekcie.

Ovládanie a tvorivá kontrola

Režimy expozície P/S/A/M poskytujú väčšiu tvorivú kontrolu a dva používateľské režimy umožnia ihneď vyvolať uprednostňované nastavenia fotoaparátu. Prispôsobiteľné funkčné tlačidlo umožňuje preskočiť ponuku a nastaviť skratky pre vaše obľúbené nastavenia fotoaparátu za účelom rýchlej voľby. Zaostrovací prstenec objektívu umožňuje manuálne zaostrovanie a manuálne preostrenie v režime autofokusu.

Model COOLPIX A  – podporuje 14-bitové komprimované obrazové dáta vo formáte RAW (NEF), ktoré sú kompatibilné s formátom používaným v digitálnych jednookých zrkadlovkách. RAWy možno upraviť priamo vo fotoaparáte na veľkom monitore LCD s uhlopriečkou 7,5 cm (3“) s 921 000 pixelmi.

Funkcia Picture Control umožňuje upraviť tónovú korekciu a farby (Štandard, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét, Krajina alebo Používateľské nastavenie) podľa aktuálnej situácie. Ak si chcete so svojimi fotografiami užiť zábavu, môžete ich vylepšiť na mieste vďaka širokému rozsahu efektov filtra, napríklad režimu Selektívna farba, ktorý prevedie fotografie na monochromatické a potom pridá farbu podľa vášho výberu.

Dodatočné kľúčové funkcie modelu COOLPIX A

•  Technológia Wi-Fi: umožňuje preniesť svoje snímky a videosekvencie do inteligentného zariadenia pomocou voliteľného adaptéra na pripojenie k sieti Wi-Fi (WU-1a).

•  Záznam videosekvencií vo formáte Full HD (1 080p): pri frekvencii 30, 25 alebo 24 snímok za sekundu, so stereofónnym zvukom vďaka vstavanému stereofónnemu mikrofónu:

•  Pokročilé rozhranie GUI: používa grafické používateľské rozhranie (GUI) prevzaté zo série digitálnych jednookých zrkadloviek spoločnosti Nikon.

•  Sériové snímanie frekvenciou 4 snímky za sekundu (až 26 snímok): umožňuje fotografovať rýchle akcie frekvenciou 4 snímky za sekundu.

•  Voliteľný externý optický hľadáčik: používatelia, ktorí dávajú prednosť tradičnému hľadáčiku, môžu využiť toto voliteľné príslušenstvo (DF-CP1), ktoré ponúka alternatívu k obrazovke LCD.

•  Vďaka sánkam možno tiež pripojiť výkonnejšiu zábleskovú jednotku Speedlight.

•  Kompatibilný s voliteľným systémom GPS (GPS-1): umožňuje zaznamenať presné miesto (zemepisnú dĺžku a šírku) nasnímania fotografií vo forme geografických súradníc.

•  Kompatibilný s kartou SD: môžete rozšíriť kapacitu úložného priestoru pomocou kariet SD (kompatibilné s kartami SDHC, SDXC a UHS-I) na uloženie svojich snímok a videosekvencií.

V predaji sa Nikon COOLPIX A objaví v dvoch farbách – čiernej a titánovej striebornej v cene okolo 999 €.

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo