Poštová známka tlačená modulovaným rastrom Bellissima DMS.

Náhody prinášajú niekedy tie najlepšie veci v živote. Nebolo to inak ani pri podávaní prihlášok na Flexotech Awards 2023. Uzávierka dokáže byť silnou motiváciou, ale pri posledných úpravách na piatej finálnej verzii sme si ani zďaleka nemysleli, že naša firma bude môcť sláviť takýto úspech prvýkrát vo svojej histórii.

Jedinečné rastrovanie Bellissima výrazne zvyšuje kvalitu reprodukcie detailov, drobných elementov a negatívnych textov.

Prestížna súťaž Flexotech Awards bola vyhlásená pre motívy tlačené flexotlačou aj tento rok. Keď sme približne pred rokom vyrobili tlačové formy k vianočnej poštovej známke pre Maďarsko, tak sme nerátali s tým, že budeme vo veľkom nakupovať túto ceninu, aby sme ten nádherný výsledok mohli ukazovať kolegom z polygrafického priemyslu.

 Bellissima DMS
Poštová známka tlačená modulovaným rastrom Bellissima DMS.

Naša poštová známka tlačená v maďarskej tlačiarni bola na tohtoročnej súťaži FlexoTech Awards nominovaná do finále v troch kategóriách, a to Process Labels, Best Newcomer a Innovations. Vo všetkých troch kategóriách sa nominácia premenila vo víťazstvo. Pre našu firmu to bol historický moment, keď sme spolu s naším zákazníkom mohli v Londýne v prestížnom Royal Lancaster prevziať ocenenia.

Flexotech Awards 2023
Flexotech Awards 2023.

Za týmto úspechom stojí jedna z našich najnovších technológii, digitálne modulovaný raster, známy ako Bellissima DMS. My v Plastexe sme aktuálne v širokom okolí jediným certifikovaným výrobcom flexotlačových foriem s technológiou Bellissima.

Toto jedinečné rastrovanie výrazne zvyšuje kvalitu reprodukcie detailov, drobných elementov a negatívnych malých textov, čo je obzvlášť pri poštových známkach veľmi dôležité. Samozrejme uplatnenie má nielen pri etiketách ale aj u plochých fólií, pretože dokáže redukovať potrebu používania priamych farieb. V kombinácii s tlačou s rozšírenou farebnou paletou (ECG – extended color gamut) sa stáva vysoko efektívnym nástrojom na šetrenie nákladov v tlačiarni.

Čo je Bellissima DMS a v čom spočívajú jej výhody?

Digitálne modulované rastrovanie ponúka doteraz nepoznané možnosti reprodukcie obrázkov vo flexotlači. Nielenže dokáže úspešne súťažiť s ofsetovou tlačou alebo hĺbkotlačou, ale zároveň šetrí náklady na tlač samotnú. Táto jedinečná technológia rastrovania má pod kontrolou každý jeden pixel a precíznym spôsobom vytvára separácie tak, aby bolo minimalizované celkové krytie pri zachovaní maximálnej farebnej vernosti a sýtosti.
Patentované stochastické rastrovanie na rozdiel od klasickej cmyk-ovej rozety vypĺňa jednotlivými tlačovými elementami 100% plochy tlačeného obrázku, čím sa eliminuje možnosť vzniku moiré a zároveň znižuje spotreba farby pri samotnej tlači. Pri Bellissime zaniká potreba klasického flexo uhlovania, čím sa umožňuje sútlač ľubovoľného počtu rastrových farieb. Revolučnou výhodou Bellissimy DMS je aj jej rozlíšenie. Opticky zodpovedá rozlíšeniu 300 až 450 lpi v závislosti od typu použitého rastrovania oproti klasickému rastrovaniu vo flexe so 150 – 175 lpi, kde už produkčná flexotlač doteraz narážala na svoje hranice.

Porovnanie Bellissima DMS vs. AM raster.
Porovnanie Bellissima DMS vs. AM raster.

Vývojárom Bellissimy sa podaril husársky kúsok, inovatívnym spôsobom spojiť prednosti AM, FM, XM, GS a CS rastrovania a zároveň eliminovať ich nedostatky. Bellissima nie je vylepšením existujúceho, je to úplne nové rastrovanie, ktoré ide vlastnou jedinečnou cestou.
Okrem fotografickej reprodukcie obrázkov, oproti konvenčnému rastrovaniu, vykazuje vynikajúce výsledky aj pri malom negatívnom písme na cmyk-ovom pozadí a vykreslení detailov. V kombinácii s ECG tlačou (7 farebná tlač) dokáže eliminovať potrebu veľkého množstva Pantone farieb, čím sa znižujú náklady a čas potrebný na nábeh jednotlivých za sebou tlačených zákaziek. Samotný požadovaný prenos aniloxov optimálny pre tlač touto jedinečnou technológiou hovorí jasnou rečou – Bellissime najlepšie vyhovujú aniloxy s prenosom okolo 2,8 gramu farby na centimeter štvorcový.

Plastex
Naša firma Plastex spol. s r.o. pôsobí na trhu a vyrába prvotriedne flexotlačové formy už viac ako tridsať rokov. Ak Vás naše technológie zaujímajú, obráťte sa na nás a vyskúšajte, ako Vám môžeme pomôcť k Vášmu väčšiemu úspechu a zvýšeniu efektivity.

Kontakt: Plastex spol. s r.o., Priemyselná 4, SK – 949 01 Nitra.
E-Mail: export@plastex.sk; Tel: +421 905 100 210, +421 905 513 804

Zdroj: Plastex

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo