Hostia z Anglicka navštívili papierne Mondi SCP v Ružomberku, aby si pozreli udržateľné lesné hospodárstvo z prvej ruky a videli priamo v akcii, ako sa vyrába papier.

Najväčší výrobca celulózy a papiera na Slovensku privítal nedávno šiestich víťazov súťaže „No wonder you love paper“. Kampaň, ktorú podporila aj spoločnosť Mondi SCP, je medzinárodná iniciatíva navrhnutá s cieľom ukázať všetkým, že papier a tlač sú trvalo udržateľné. Je aktivitou organizácie Two Sides, ktorá sa zameriava na podporu zodpovednej výroby a používania papiera a tlače – ako výnimočného a udržateľného komunikačného média.

„No wonder you love paper – Niet divu, že papier milujete“

Hostitelia z ružomberského závodu ukázali víťazom súťaže celý proces obhospodarovania lesa, ťažby dreva, výroby celulózy až po zasielanie finálneho výrobku zákazníkovi.

Prehliadka začala v lesnej škôlke v Liptovskom Hrádku, kde sa realizuje zber a spracovanie semien, z ktorých sa vypestujú malé sadenice. Neskôr návštevníci pokračovali v lese Nízkych Tatier. Program tohto dňa bol zorganizovaný s podporou pracovníkov Štátnych lesov, ktorí návštevníkom ukázali, ako pri ťažbe dreva používajú kombináciu tradičných a moderných techník.

“Drevo je jednou zo základných surovín skupiny Mondi, a preto nám záleží na tom, aby sme pri obstarávaní nášho dreva dodržiavali princípy udržateľného a zodpovedného obhospodarovania lesov v rámci celého dodávateľského reťazca“, vysvetlil Luděk Heralt, manažér pre nákup dreva v Mondi SCP.

“Hostia boli prekvapení, keď sa dozvedeli, že drevo naraz vyťažíme len na 3 hektároch, čím dbáme o prirodzenú obnovu lesa a jeho revitalizáciu do dvoch rokov po ťažbe. Tiež ich veľmi zaujalo, keď boli svedkami toho, ako sa pri ťažbe na strmých a nedostupných kopcoch pri zvážaní dreva využívajú kone za účelom ochrany okolitého lesa,” vysvetlil Luděk.

Papier. Viac, než očakávate.

Druhý deň návštevy začal prezentáciou o Mondi SCP, po ktorej nasledovala exkurzia v závode, kde boli víťazi súťaže svedkami úchvatnej rýchlosti a najmodernejšej technológie. Mali tak príležitosť vidieť celý proces výroby papiera a tiež, čo udržateľnosť pre ružomberské papierne znamená. Program zakončil tradičný slovenský večer s regionálnymi špecialitami a zábavou.

Hostia mali tiež príležitosť pokochať sa scenériami Liptova, navštíviť vodnú elektráreň Čierny Váh, jaskyňu Slobody v Demänovskej doline, či zažiť výstup na Hrebienok vo Vysokých Tatrách.

Visitors from Two sides_svk_Mondi SCPObr.: Exkurzia vo výrobnom závode Mondi SCP.

“Do súťaže o jedinečný poznávací výlet za procesom výroby papiera a udržateľným lesníctvom sa zapojilo viac ako 5,000 ľudí. Spoločnosť Mondi SCP pripravila pre víťazov súťaže fascinujúcu a informatívnu prehliadku svojich prevádzok, ako aj príležitosť užiť si úžasnú slovenskú krajinu a kultúru regiónu.

Víťazi odchádzali zo Slovenska s novým vzťahom k papieru a lepším porozumením a ocenením záväzku tohto odvetvia priemyslu voči udržateľnosti a životnému prostrediu“, povedal Greg Selfe, manažér Kampane z organizácie Two Sides.

Zdroj: Mondi SCP

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo