Tlačový stroj KBA Rapida 106

Tlačiarenský stroj: veľký asi ako tri dvojpodlažné autobusy za sebou, ktorý by už za zhruba štyri mesiace nepretržitej produkcie pokryl vyrobenými obalmi zemeguľu okolo rovníka sprevádzkuje koncom roku GRAFOBAL, akciová spoločnosť, Skalica (Grafobal). Zmluvu o nákupe a dodávke tohto zariadenia dnes v Skalici podpísali predstavitelia Grafobalu a nemeckej firmy Koenig & Bauer Group (KBA), Würzburg.

Prvý 9-farbový stroj KBA Rapida 106 v európskych závodoch Grafobal Group

Prínosom novej 9-farbovej technológie Grafobalu bude, okrem iného, možnosť doposiaľ najrýchlejšej tlače – a to jedným prechodom strojom – viacfarebných obalov v špičkovej kvalite. Nový stroj výrazne zvýši produktivitu a kvalitu tlačového procesu i komfort obsluhy.

Nový ofsetový tlačiarenský stroj KBA Rapida 106 – 9 + LTTL SPC ALV3 (dĺžka/výška/šírka: cca 28,0/3,7/4,0 metra), ktorý predstavuje podstatnú časť tohtoročných, vyše sedem miliónových (v eurách) investícii Grafobalu, sa dá oprávnene považovať za nákup desaťročia, a to nielen v Skalici. Je to vôbec prvý 9-farbový stroj spoločnosti Grafobal Group v jej piatich európskych obalových závodoch a 21 pôsobiskách. Svojou konfiguráciou je výnimočný nielen v rámci Slovenska ale napríklad aj Českej republiky.

Stroj je vybavený dvomi lakovacími vežami. Bude tlačiť konvenčnými farbami, pričom jedna lakovacia veža bude lakovať disperzným a druhá UV lakom. Maximálna rýchlosť stroja je päť hárkov za sekundu, čo predstavuje 18-tisíc hárkov za hodinu, pričom maximálny formát tlačeného papiera je 750 x 1060 mm.

Stroj má tiež dve sušiace jednotky a trojnásobne predĺžený vykladač, čo zvyšuje jeho produktivitu a skvalitňuje produkciu. Prípravné časy tlače pri novom ofsete významne skráti aj unikátny systém SPC (Simultaneous plate change) pri ktorom sa naraz umývajú valce a vymieňajú tlačové platne na všetkých tlačových vežiach. Na zvýšenie kvality produkcie bude mať vplyv aj ďalší, doposiaľ nepoužívaný: in-line systém QualiTronic Professional na meranie farebnosti a presnosti tlače i jej automatické úpravy počas plnej produkcie stroja. Unikátom pri novom ofsete je okrem iného tiež automatický zásobník lakovacích rastrových valcov s komfortnou a rýchlou výmenou pri zmene zákazky.

Za správnosť Ing. Marián Kožíšek, MBA
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
GRAFOBAL, akciová spoločnosť, Skalica

Zdroj TS: Grafobal Skalica

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokRicoh expanduje do Českej a Slovenskej republiky
Nasledujúci článokSublimačná tlač – Epson