Epson EcoTank L6490, okrem dokumentov, zvláda aj tlač fotografií vo vysokej kvalite.

Rad tlačiarní Epson® EcoTank®, je jednou z najpopulárnejších možností doplňovania atramentov. Namiesto používania atramentových kaziet na tlač, sa tlačiarne EcoTank spoliehajú na atramentové fľaštičky a systém dopĺňateľných atramentových nádržiek, ktoré napájajú vašu tlačiareň. Podobne ako pri tankovaní benzínu do auta, keď je v nádržke málo konkrétnej farby, stačí ju naplniť a môžete pokračovať v tlači.

Domáca tlačiareň sa stala nenahraditeľnou súčasťou života aj mnohých z nás, keďže viacerí objavujú pohodlie práce z domu

Prístup k dôležitým dokumentom je nevyhnutný, najmä keď sa viac práce vykonáva z domácej kancelárie. Domáca tlačiareň je ideálnym riešením pre takýto prechod popri množstve iných každodenných aplikácií.

Aký typ tlačiarne je pre vás a vaše potreby najlepší? Táto otázka sa často scvrkáva na binárny výber: atramentová alebo tonerová?

Keď sa rozhodujete medzi novou atramentovou tlačiarňou alebo tonerovou tlačiarňou, nezabudnite zvážiť množstvo a typ tlače, na ktorú ju budete potrebovať, náklady na atrament alebo toner a potenciálne vplyvy na životné prostredie. Pri rozhodovaní nezabudnite zvážiť všetky nasledujúce skutočnosti:

Či budete svoju domácu, ale firemnú tlačiareň používať na každodennú tlač väčšieho množstva dokumentov alebo len na príležitostnú tlač; výkazov, grafov, či formulárov. V tomto ohľade sa tonerová verzus atramentová tlač často prezentuje ako dve rôzne cesty k dosiahnutiu rovnakého konečného cieľa.
Vo všeobecnosti sú počiatočné náklady na bežnú atramentovú tlačiareň zvyčajne výrazne nižšie ako náklady na tonerový ekvivalent. Avšak kvôli zvýšeným cenám samostatných atramentových kaziet (inkjet cartridge), sa náklady na atramentovú tlačiareň niekedy môžu z dlhodobého hľadiska ukázať ako vyššie. Zatiaľ čo toner je potrebné vymeniť zriedkavejšie, nákup nových atramentových kaziet sa zvyčajne musí vykonávať častejšie.

S toľkými možnosťami a premennými, je potrebné zvážiť, či najlepším spôsobom je uprednostniť nízku cenu tlačiarne alebo skôr zvážiť kúpu podľa konečných nákladov na stranu a prevádzkových nákladov. 

Na správnom výbere záleží…

V skutočnosti sú atramentové tlačiarne prinajmenšom rovnaké a niekedy lepšie ako ich laserové náprotivky. Keď jedna technológia prevyšuje druhú, je to vždy v konkrétnej aplikácii alebo prípadu použitia – čo tlačíte, koľko strán tlačíte atď.

Epson EcoTank L6490
V konečnom dôsledku môžu tlačiarne Epson s plniteľnými atramentovými nádržkami (EcoTank) ponúkať ideálnu strednú cestu s extrémne nízkymi prevádzkovými nákladmi a obrovskou úsporou atramentu.

Epson® EcoTank® ponúka to najlepšie z oboch svetov

Firmy a domácností už netlačia len čiernobiely text. Aj keď sú tonerové tlačiarne skonštruované tak, aby boli kancelárskymi pracantmi, s veľkým objemom tlače a schopnosťou vytvárať stránky rýchlo, nemusia každému vyhovovať. Okrem toho farebná atramentová tlačiareň vo väčšine prípadov funguje lepšie pre vysokokvalitné výtlačky, farebnú grafiku i fotografie.

Dnešné atramentové tlačiarne majú ultrajemné trysky tlačových hláv, čo umožňuje v tlači získať širší rozsah farieb a ostré detaily, ako je možné dosiahnuť s tonerom. Detaily a živšie farby sú ešte viditeľnejšie, keď sú vaše fotografie a grafika vytlačené na fotografický papier alebo iný prémiový materiál, s ktorým laserové tlačiarne jednoducho nedokážu úspešne pracovať.

Cena za stránku… Čo je lacnejšie použiť?

Dlhoročná predstava, že laserová tlač je lacnejšia, stále trvá. Môže to byť pravda v závislosti od jednotlivých tlačiarní, ale atramentová tlačiareň s možnosťou doplňovania atramentu (EcoTank) určená na podnikanie alebo „alternatíva toneru“ vám môže ušetriť veľké peniaze za spotrebný materiál.

Ak tlačíte často, EcoTank stojí za zváženie. Ak netlačíte často, vysoké počiatočné náklady a prevádzkovanie systému EcoTank pre vás nemusia mať zmysel.

Atramentové tlačiarne s doplňovaním sú atraktívne ponuky, ale iba ak vytlačíte, povedzme, 300 alebo viac strán za mesiac – musíte vytlačiť dosť na to, aby ste získali hodnotu – a nevadí, že väčšina z nich sú relatívne lacné domáce tlačiarne. Ak vytlačíte 500 alebo viac strán za mesiac, najmä vo farbe, môžete ušetriť balík v porovnaní s farebným laserovým multifunkčným zariadením.

Ďalšie náklady na prevádzku multifunkčnej tlačiarne, ktoré sa často prehliadajú, je váš účet za elektrinu. V závislosti od zariadení, ktoré porovnávate, môže laserová tlačiareň spotrebovať dvakrát až desaťkrát viac energie ako porovnateľná atramentová tlačiareň.

Či už hľadáte domáce alebo kancelárske all-in-one, dobré miesto na začatie hľadania sú kvalitné Epson EcoTank multifunkčné tlačiarne.

Predtým, než sa začítate do testu a recenzie, poďme sa ponoriť trochu hlbšie do toho, pre koho sú tlačiarne EcoTank vlastne určené, a odpovedať na niektoré z bežných otázok, ktoré noví majitelia tlačiarní EcoTank často majú, aby ste sa mohli rozhodnúť, či stoja za vašu investíciu.

Kto by mal vlastniť tlačiareň EcoTank …

 • Majitelia atramentových tlačiarní, ktorých už nebaví neustále vymieňať náplne
 • Prevádzkovatelia s väčším objemom tlače, ktorí potrebujú flexibilitu čiernobielej a farebnej tlače aj tlače fotografií

Kto by nemal vlastniť tlačiareň EcoTank …

 • Používatelia s malým objemom tlače, ktorí tlačia len príležitostne. Áno, schopnosť vytlačiť tisíce strán je skvelá, či už tlačíte 5 strán za mesiac alebo 500, ale ak netlačíte pravidelne, údržba tlačiarne EcoTank môže byť problém. Rovnako ako bežná atramentová tlačiareň, ak tlačiareň EcoTank netlačí niekoľko týždňov, môže vyschnúť.

Ktorú tlačiareň typu “všetko-v-jednom“ si teda máte kúpiť?

Ak hľadáte spoľahlivú MFP tlačiareň pre domácnosť, domácu kanceláriu alebo firmu, Epson EcoTank L6490, môže byť pre Vás dobrou voľbou. Zahŕňa všetko, čo potrebujete na základnú domácu tlač, vrátane funkcií tlače / kopírovania / skenovania / faxovania.
S rýchlosťou tlače až 25 str./min. a štyrmi fľaštičkami s pigmentovým atramentom pre dlhotrvajúcu odolnosť výtlačkov, je táto multifunkčná tlačiareň pripravená zvládnuť akúkoľvek náročnú tlačovú úlohu.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Multifunkcia L6490 s automatickým podávačom pre skenovanie, predný zásobník pre 250 listov papiera a zadný podávač pre fotopapier a hrubšie papiere.

Epson® EcoTank® L6490 v teste

Cieľom testovania bolo overiť možností zariadenia a kvalitu tlače. Výsledkom je nezaujatý názor, ktorý sa opiera o získané skutočnosti z práce s týmto zariadením. Táto MFP tlačiareň pre formát A4, je vybavená množstvom skvelých funkcií pripravených na podnikanie, ktoré nenájdete v iných lacnejších modeloch EcoTank.
Cena zariadenia v čase písania recenzie sa pohybuje okolo 420 EUR (vyššia ako priemer), ale stojí za to, ak tlačíte často a využívate všetko, čo ponúka. Verím, že informácie vás záujmu a doplnia technické informácie o produkte, ktoré sú publikované na web. stránkach výrobcu.
Začíname!

Dizajn a konštrukcia

Plastové telo zariadenia je pomerne robustné a celkové prevedenie aj povrchová úprava sú na vysokej úrovni. Epson integroval medzi skenovací a tlačový modul priestrannú zónu výstupu papiera. To príjemne mení dizajn, ktorý je zaužívaný pri iných podobných zariadeniach. Výrobca zachoval hladké plochy a potrebné prvky schoval v nenápadných priehlbinkách napr. možnosť otvoriť zásobník papiera alebo kryt duplexného zariadenia. Nádržky s atramentom umiestnené v prednej časti môžete jednoducho doplniť zdvihnutím krytu.
S váhou 7,3 kg je zariadenie EcoTank L6490 trochu ťažké, ale to len potvrdzuje jeho pevnú konštrukciu.

Základná charakteristika

 • Multifunkčné zariadenie A4: Tlač, Skenovanie, Kopírka, Fax
 • Atramentová technológia: Pigmentový atrament / CMYK
 • Tlačová hlava: Epson PrecisionCore™
 • veľkosť kvapky: 3,3 pl, s technológiou premenlivej veľkosti kvapiek atramentu
 • rozlíšenie tlače: 4 800 x 1 200 dpi

Vlastnosti, ktoré umožňujú široké použitie

EcoTank L6490 je zariadenie typu all-in-one so systémom doplňovania atramentu. Tlačiareň podporuje čiernu aj farebnú tlač formátu A4. Okrem skenovania a tlače dokumentov zariadenie, možno použiť aj ako samostatnú kopírku a fax. Pre samostatné použitie je zariadenie vybavené zabudovaným 2,4-palcovým dotykovým LCD displejom.

Zariadenie je vybavené predným zásobníkom papiera, ktorý pojme až 250 listov. Navyše je tu zadný podávač papiera, ak by ste potrebovali vložiť hrubší papier alebo fotografický papier. Keď už hovoríme o papieroch, jeho spotrebu môžete znížiť na polovicu pomocou funkcie obojstrannej tlače.

Bohatá konektivita

Potom je tu konektivita, ktorá sa môže prepojiť s umiestnením tlačiarne. Okrem portu USB obsahuje aj port Ethernet a podporuje Wi-Fi, Wi-Fi Direct a Bluetooth BLE.
Posledné dve poskytujú pripojenia typu peer-to-peer, ktoré vám umožňujú pripojiť smartfóny a tablety k tlačiarni bez toho, aby boli súčasťou rovnakej siete. Získate tiež Apple AirPrint, Mopria a množstvo ďalších možností…

Epson EcoTank L6490
Obr.: Výber papiera a definovanie postupov tlače

Rýchlosť a kvalita tlače

Spoločnosť Epson odviedla dobrú prácu pri zvýšení rýchlosti tlače modelu L6490. Čas vytlačenia prvej strany tlačiarne je 7 sekúnd v čiernobielom režime „draft“. Štandardný režim trvá približne 9 sekúnd. Pri farebnej tlači v Štandardnom režime je čas výstupu prvej strany 14 sekúnd.

 • Draft: Najrýchlejší režim, ale s najnižšou kvalitou. Vhodný na tlač dokumentov s nízkou prioritou alebo na tlač dokumentov, ktoré idú na korektúru, či posúdenie rozloženia strany pred finálnou tlačou v HQ kvalite.
 • Štandard: Ponúka rovnováhu medzi kvalitou a rýchlosťou, ktorá funguje dobre pre väčšinu tlačových potrieb.
 • Vysoká kvalita: Ak chcete z tlačiarne vytlačiť najlepšiu možnú kvalitu, toto je nastavenie, ktoré si vyberiete. Zlepšenie kvality však prichádza na úkor rýchlosti tlače.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Informácia o type a hladine atramentov.

Pokročilý ovládač

Ovládač tlačiarne zohráva kľúčovú úlohu, ktorá sa podpisuje na rýchlosti a kvalite finálnych výtlačkov. Menej skúsení užívatelia, žiaľ podceňujú alebo nevedomky nevyužívajú jeho poslanie. V rozšírenom režime ovládača sú „schované finesy“, ktoré definujú a uľahčujú proces a kvalitu tlače.
Ovládač automaticky vyberie možnosť kvality podporovanú typom papiera, ktorý vyberiete, v závislosti od jeho špecifikácií. Ovládač tiež obmedzí výber rozlíšenia tlače na rozlíšenie vhodné pre nastavenie „Media Type“, ktoré ste vybrali. Pomáha okrem výberu typu média, typu tlače a rozlíšenia tlače, manuálne obmedziť množstvo atramentu, sýtosť farieb a tiež korekciu odtieň farieb.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Veľmi užitočné ovládacie prvky, pre jemné doladenie a korekciu farieb, ale aj úpravu motívu.

Kombináciou týchto zásahov a úprav  je možné zabrániť presýteným a rozmazaným výtlačkom a dosiahnuť prekvapivo takmer profesionálnu kvalitu farebných, čiernobielych (RGB) aj poltónových fotografií tlačených len čiernym atramentom.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Užitočné funkcie, ktoré uvítajú začiatočníci a hobby fotografi.

Výber správneho typu papiera sa prejaví na kvalite tlače

Aby sa dosiahli najlepšie výsledky, je potrebné používať originálne atramenty a papiere vhodné pre atramentovú tlač. Epson podporuje používanie originálnych médií v súlade so špecifikáciou tlačiarne. V našom teste sme použili na tlač originálny fotopapier Epson Premium Glossy Photo paper 255 g/m2 a nenatieraný papier DNS premium o plošnej hmotnosti 80 a 160 g/m2, ktorého je výrobcom spoločnosť Mondi.
Papiere DNS premium sú opatrené špeciálnou vrstvou (ColorLok technology), ktorá zabraňuje rozpíjaniu atramentu a zvyšuje sýtosť farieb. Papiere tohto typu sú idálne pre duplexnú tlač.

Mondi DNS premium
Obr.: Pre kvalitnú a bezproblémovú tlač používajte papier, ktorý je učený na atramentovú tlač.

Tlačiareň podporuje rôzne typy médií vhodné pre atramentovú tlač: štandardné papiere, obálky, fólie, fotografické papiere a pod., a ich formáty: A4, B5, A5, 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm … a užívateľsky definované.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Tlačiareň EcoTank L6490, zvláda nie len textové dokumenty, ale aj náročne farebné grafiky.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Pigmentové atramenty, sú odolné voči vode. Navyše výtlačky majú tendenciu lepšie odolávať a nevyblednúť pri slnečnom a UV svetle.

Epson EcoTank L6490
Obr.: V prípade, že použijete kvalitný papier aj čiernobiele fotografie tlačené vo farebnom móde sú porovnateľné s profesionálnou kvalitou.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Tlač farebných fotografií na fotopapier dosahuje veľmi dobrú kvalitu (úroveň fotolabu), ktorá logický nemôže konkurovať profesionálnym fotografickým tlačiarňam, ktoré používajú 6 aj viac farebných atramentov, čím dokážu reprodukovať väčší rozsah farieb.

Epson EcoTank L6490
Obr.: Aby ste dosiahli kvalitnú tlač, je dôležité precízne zarovnanie tlačovej hlavy (Print Head Alignment). Detail demonštruje najvyššie rozlíšenie a optimálne nastavenie hodnoty atramentu pre čiernu a farebnú tlač.

Verdikt

Multifunkčné zariadenie Epson EcoTank L6490, ponúka čiernu a farebnú tlač, skener, kopírku, fax a podporu automatickej obojstrannej tlače. Široké možnosti pripojenia a možnosť tlačiť z mobilných zariadení zvyšuje komfort obsluhy aj úžitkovú hodnotu. Nízka spotreba energie 12 W pri max. zaťažení a využívanie pigmentových atramentov sú ďalšími benefitmi.
Celkovo (pomer ceny a výkonu), je EcoTank L6490 dobrou voľbou pre domácnosť a malé kancelárie, ktoré hľadajú nízke náklady na tlač, spojené s kvalitou.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo