EIZO FlexScan_EV2455

 

Odborníci na zdravé pracovné prostredie už dávno zistili, že keď sa ľudia cítia v práci príjemne, má to veľký vplyv aj na ich pracovný výkon. Pod stratou koncentrácie či zlyhávanie v pracovných výkonoch sa môžu podpisovať aj faktory: ako nesprávne umiestnený pracovný stôl, nevhodná stolička, nedostatok svetla či nekvalitný monitor. Pohodlie a výkon sú veličiny, na ktorých treba stavať. Keďže mnohí z Vás trávia v kancelárii väčšiu časť dňa, je veľmi dôležité, aby pracovné prostredie podporovalo kreativitu a produktívne využitie tohto času.

 

V moderných kancelárskych priestoroch platia iné pravidlá!

Novým trendom niektorých firiem je využívať pre prácu notebooky, či už vlastné alebo firemné a nepoužívať stolné počítače. Používanie kancelárskych notebookov sa v kanceláriách veľmi rozšírilo, a tak v spojitosti s touto skutočnosťou sa otvára zaujímavá téma z pohľadu pripojenia týchto zariadení na monitory cez HDMI vstup. Pre zaujímavosť uvediem štatistiku, že napr. v Nemecku je pomer notebookov až 80 : 20 k stolným počítačom. V Česku sa uvádza pomer 70 : 30, čo je pre Európu pomerne vysoké číslo. Podľa štatistík sa predpokladá, že tento trend bude narastať. Z pohľadu pripojenia je preto kladený veľký dôraz na to, aby kancelárske monitory mali dokonale vypracovaný HDMI vstup.

Trendy a zmeny v spoločnosti budú patriť aj práci doma, pričom rozhodujúce budú pružnosť a flexibilita každého pracovníka. V súčasnosti sú odborníci zajedno v tom, že pracovný trh stojí pred radikálnymi zmenami.

Viete si vybrať vhodný monitor?

Ponuka monitorov je široká a vývoj v tejto oblasti napreduje obrovským tempom. Laik sa doslova stráca v množstve značiek či firiem. Nie každý je schopný rozlúštiť, čo vlastne rôzne funkcie a technické skratky, ktoré sú súčasťou opisu výrobkov, znamenajú. Nie je preto hanbou, nechať si poradiť tak, aby potrebné funkcie a vlastnosti boli aj výhľadovo v súlade s potrebami firmy. Nezanedbateľný je aj vonkajší dizajn a veľkosť obrazovky. Hoci sa dizajn popri funkčnosti zdá zanedbateľným kritériom výberu, predsa len určuje, aký konečný vzhľad bude mať pracovný stôl a kancelária. Najnovšie trendy vo vývoji to len potvrdzujú.

Značka alebo „no name”

Značkové monitory sú zvyčajne o niečo drahšie ako „no name“, na druhej strane však veľké firmy garantujú kvalitu komponentov a samozrejme zabezpečujú kompletnú záruku a servis.

FlexScan EV2450 a EV2455

Krátky pohľad do duše monitorov EIZO FlexScan EcoView

EIZO Corporation vo svojom portfóliu kancelárskych monitorov má dve 24-palcové novinky. FlexScan EV2455 a FlexScan EV2450. Oba monitory okrem atraktívneho dizajnu presvedčia svojou IPS (in-Plane Switching), technológiou LCD displeja s vynikajúcou obrazovou kvalitou, ergonómiou a nízkoenergetickým LED podsvietením. Oba monitory majú integrované reproduktory, výstup na slúchadla a sú vybavené aj rozbočovačom USB 3.0.

Štandardom je takisto automatická regulácia jasu v širokom rozsahu 1% – 100% max. jasu s FlickerFree (VF-PWM-18kHz) reguláciou v celom rozsahu nastaviteľného jasu, ktorá je zárukou pokojného obrazu bez nepríjemného poblikávania. Veľa laikov, ale aj odborníkov tento fakt podceňuje a preto je potrebné upozorniť, že len málo značiek a monitorov dokáže znížiť jas monitoru na nízku hladinu.

Novým prínosom je „svetelná nápoveda“

Veľmi zaujímavým a novým prínosom je „svetelná nápoveda“, čiže monitory už nie sú vybavené klasickými tlačidlami, ale (tuoch) panelom, ktorý reaguje na dotyk. Ak sa užívateľ dotkne prstom kdekoľvek v spodnej časti monitora, tak sa rozsvieti nápoveda s funkčnými tlačidlami pre nastavovanie funkcii monitora.

Pomocou funkcie Auto-EcoView šetria navyše monitory energiu tak, že sa jas obrazu automaticky prispôsobuje svojmu okoliu. Funkcia EcoView-Optimizer reguluje jas bielej v závislosti na obsahu obrazu a tým znižuje nielen spotrebu energie, ale tiež zrakovú únavu užívateľa. EcoView-Sense automaticky zapína a vypína obrazovku podľa prítomnosti užívateľa. Časovač Eco-Timer vypne monitor po nastavenom čase, čím zníži jeho spotrebu. Typická spotreba energie je len 13 Watt pre EV2455 a 12 Watt pre EV2450.


Zaujímavý je režim „Paper“, ktorý optimalizuje monitor pre čítanie elektronických textov a tiež pri umelom osvetlení (večer), keď automaticky nastaví biely bod monitora na hodnotu s menším podielom modrého spektra a neobmedzi tak zdravé vylučovanie spánkového hormónu (melatonínu). Stojan s nadštandardným rozpätím výškového nastavenie až 140 mm poskytuje takmer neobmedzené možnosti pri voľbe polohy obrazovky, čím významne obmedzuje nepriaznivé vplyvy kancelárskej práce na zdravie užívateľa a pomáha predchádzať únave.


Záruka
Kompletná päťročná záruka na elektroniku, LCD displej a jeho podsvetľovací systém je dôkazom spoľahlivosti monitorov EIZO. Monitory sa dodávajú v čiernom a šedom prevedení.

Prehľad cien na internetovom trhu:
FlexScan EV2450 – 265€ bez DPH
FlexScan EV2455 – 360€ bez DPH

Hlavné prednosti:
Veľmi atraktívny a svieži vzhľad – ultratenký rámček 1 mm!
Dotyková ovládacia lišta – so svetelnou nápovedou nad tlačidlami
FlickerFree – stabilná obrazovka v celom rozsahu nast. jasu
Široký rozsah pre nastavenie jasu: 1 % – 100 % max. hodnoty jasu
Automatické zap./vyp. monitora podľa prítomnosti obsluhy
Extrémne nízka prevádzková spotreba: 12W (Ev2450) a 13W (EV2455)
Štyri vstupy: DP, HDMI, DVI-D a VGA

Technické informácie v pdf:
Eizo_EV2450-cz
Eizo_EV2455-cz
Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo