Na papierenskom stroji PS19 sa vyrábajú dva druhy kartónov Kraft Top White.

Spoločnosť Mondi SCP spustila v Ružomberku nový stroj na výrobu kartónového papiera. Stroj je súčasťou modernizačného projektu v hodnote 370 miliónov eur, čo je najväčšia investícia firmy za posledné roky.

Nový druh kartónu s názvom Kraft Top White už začali dodávať zákazníkom. Na tlačovej konferencii o tom informoval prezident spoločnosti Bernhard Peschek.

„Je to pre náš závod veľký míľnik a sme veľmi vďační, že sme dokázali zvládnuť takú veľkú investíciu aj v čase pandémie COVID-19. V špičke sme mali na stavbe okolo 850 dodávateľov denne. S podporou našich akcionárov, vlády a našich kolegov sme boli schopní uskutočniť tento komplexný projekt bezpečne a efektívne.“

Priebeh výstavby.
Priebeh výstavby.

Nový papierenský stroj má pozitívny vplyv na región vytvorením nových pracovných miest. „Výroba papiera v Ružomberku má veľmi dlhú históriu. Dostupnosť surovín, ako je drevo, voda a energie v blízkom okolí, ale aj mnoho miestnych skúsených pracovníkov, mala pozitívny vplyv na rozvoj závodu.“
„Sme hrdí na to, že v tejto tradícii môžeme pokračovať vytvorením 125 nových stálych pracovných miest, ktoré budú mať pozitívny dopad na miestnu komunitu,“ informoval Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva Mondi SCP.

Mondi SCP, papierenský stroj PS19
Mondi SCP, papierenský stroj PS19

Najmodernejšia technológia výroby papiera dokáže zvýšiť pevnostné parametre a zároveň znížiť plošnú hmotnosť papiera. „Naše výrobky nájdu využitie v obalových riešeniach určených na priamy predaj (shelf ready packaging, point-of-sale displays) a online nakupovanie (e-commerce), ako aj v ďalších možnostiach baliacich materiálov vyrobených „na mieru,” vysvetľuje Peter Demčák, riaditeľ pre Výrobu papiera Mondi SCP.
„Náš závod má vynikajúcu lokalitu v strede Európy v rýchlorastúcom európskom trhu s kartónovými obalmi, a preto môžeme našim zákazníkom v rámci Európy ponúknuť kratšie dodacie lehoty.“

Technické detaily

Kraft Top White (dvojvrstvový kartónový papier s bielym povrchom) kombinuje výhody pevnosti, potlačiteľnosti a vzhľadu vrchnej vrstvy bieleho čerstvého vlákna s výhodami spodnej vrstvy z recyklovaného vlákna.
Na papierenskom stroji PS19 sa vyrábajú dva druhy kartónov Kraft Top White: ProVantage Smartwhite a ProVantage Topwhite. Kartóny sú dostupné s certifikáciou FSC® alebo PEFC®.

Šírka papierenského stroja je 5,30 metra a jeho ročná kapacita 300 000 ton obalového papiera „Kraft Top White“ je v Európe neprekonateľná. Pri plnej kapacite bude stroj schopný spracovať viac ako 200 000 ton zberového papiera ročne (predovšetkým zo Slovenska), otvorí nové spracovateľské kapacity a podporí cirkulárnu ekonomiku tým, že udrží materiály v obehu a zabráni vzniku odpadu.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Mondi SCP

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo