
O novinkách a trendoch sa diskutovalo aj v rámci októbrového termínu akcie s názvom „Raňajkové dizajn menu“, ktorú organizuje spoločnosť Europapier Slovensko každý mesiac vo svojich priestoroch. Autorkou a zároveň organizátorkou tohto zaujímavého konceptu je Mária Danišová (zodpovedná za backselling kreatívnych papierov v spoločnosti Europapier). Medzi komunitou pozvaných nechýbajú grafickí dizajnéri, ilustrátori, ľudia z reklamných agentúr, produkčných domov, či obchodní partneri – skrátka kreatívni ľudia, ktorí sa zaujímajú o design a kreatívne papiere.
Prezentácie sú zostavené v aktuálnej téme prezentovanej značky papiera, ktorý sa predstaví v širšom kontexte a presahu. Počas akcie je daný priestor spíkrom, komerčným partnerom a účastníkom na networking po oficiálnej časti. K dispozícii sú vždy vzorkovníky a ukážky print produkcie, ako aj Katarína Hendrichovská produktová špecialistka divízie DESIGN PAPERS. V rámci októbrového termínu sa sústredila pozornosť na papiere značky MOHAWK.
Nechajte sa inšpirovať papierom Mohawk
„Mohawk je všeobecne o životnom prostredí a o tom, ako sa o životné prostredie staráme. Mohawk sa začal sústreďovať na environmentálne prostredie oveľa skôr, než sa stalo trendom o tom hovoriť v spoločnosti,“ aj to odznelo v prezentácii Anny Palige (Purchase & Product Management Director, Europapier Group), ktorá detailne prezentovala fakty a stratégiu spoločnosti Mohawk.
Papier a životné prostredie
Všetky papiere, ktoré sú vyrábané spoločnosťou Mohawk sú recyklované a pochádzajú zo zozbieraného odpadového papiera od spotrebiteľov, tzv. odpadového materiálu PCW (post consumer waste). Papier môže byť štandardne recyklovaný až 4-5 krát, a tak sa šetria cenné prírodné zdroje.
Mohawk ako výrobca papiera do značnej miery závisí na prírodných zdrojoch. Na globálnej úrovni, je papierenský priemysel najväčším spotrebiteľom drevných vlákien (buničiny), najväčším spotrebiteľom vody a tretí najväčší priemyselný producent emisií skleníkových plynov, po chemickom a hutníckom priemysle.
Spoločnosť Mohawk Fine Papers, Inc. pristupuje veľmi zodpovedne k životnému prostrediu a jeho ochrane a usilovne sa snaží znížiť dopady na životné prostredie. Mohawk sa zúčastňuje programov certifikácie tretích strán, ktoré podporujú trvalo udržateľné zdroje lesného hospodárstva. Mohawk nakupuje vlákna (buničiny) z FSC (Forest Stewardship Council) certifikovaných spoločností, ktoré dodržiavajú zodpovedné hospodárenie v lesoch.
Spoločnosť sa zaviala k zníženiu tlaku na lesy a neustále sa snaží o recykláciu a zlepšovanie výrobných postupov na zvýšenie rozmanitosti a kvality recyklovaného obsahu (PCW).
Výroba papiera bez použitia chlóru
Mohawk zastavil bielenie buničiny chlórom (ECF) už v roku 1990. Od tej doby, všetky primárne vlákna buničiny sú bielené alternatívnymi zlúčeninami chlóru, ktoré obsahujú oveľa menej škodlivín. Okrem toho 100%-né recyklované papiere sú vyrábané bez procesu chlóru (PCF), čo znamená, že sú bielené bez použitia akýchkoľvek zlúčenín chlóru.
Využívanie energie z vetra
V posledných rokoch nadobudol spôsob získavania energie z obnoviteľných zdrojov energie výrazne na dôležitosti. Veterné elektrárne s veternými turbínami predstavujú zdroj elektrickej energie, ktorá sa považuje za ekologickú a obnoviteľnú energiu. Mohawk sa stal prvým papierenským podnikom v USA, ktorý získava 100% svojej elektrickej energie z veterných elektrární. Veterné elektrárne majú svoje výhody, pokiaľ ide o znižovanie znečistenia a menšiu závislosť na fosílnych palivách.
Produktové portfólio papierov Mohawk
Obsahuje 100% (PWC) recyklovaný papier Mohawk OPTIONS v troch odtieňoch – White, Cool White a Cream White, a 30% (PWC) recyklované papiere prémiovej rady Mohawk VIA s troma druhmy razby – VIA FELT (plstená razba), VIA LAID (razba vodoznakových liniek), VIA LINNEN (razba plátna) a VIA SMOOTH (hladký). Papiere VIA sú zaujímavé z pohľadu rôznych povrchových štruktúr a nadčasovými pastelovými odtieňmi. K týmto papierom sú k dispozícii aj zodpovedajúce obálky.
Uvedené papiere z portfólia Mohawku sú vhodné pre široké využitie v spoločnosti. Papiere Mohawk sú ideálne pre tlač marketingových materiálov, výročné správy, knihy, firemnú korešpondenciu, letáky, brožúry a iné polygrafické produkty. Obzvlášť papier Mohawk OPTIONS, dodáva bohatý pocit luxusu zo skvelého nenatieraného papiera a vysokú vernosť tlače.
Inxwell technológia
Medzi významné vlastnosti je potrebné spomenúť patentovanú technológiu Inxwell, ktorá je použitá pri výrobe všetkých nenatieraných Mohawk papierov. Inxwell technológia je o povrchovej úprave papiera. Papiere vyrobené technológiou Inxwell sú pocitovo hladké a veľmi príjemné na dotyk.
Navyše táto technológia (úprava povrchu) pri potlači papiera šetrí farbu a ponúka vysokú vernosť tlače tak, ako keby bol papier natieraný. Inxwell technológiu ocenia hlavne tlačiari, ktorí tlačia ofsetom, kde nárast tlačového bodu /TVI (Dot Gain)/ je dôležitým faktorom pre výslednú kvalitu tlače.
Vypočítajte si dopad vášho papiera na životné prostredie
Nezávislá kalkulačka (ENVIRONMENTAL CALCULATOR), ktorá dokáže vypočítať koľko ste zachránili stromov, rýb, ušetrili vody a iné. Výber papiera Mohawk zabezpečí, že váš papier má minimálny dopad na životné prostredie a navyše môže mať pozitívny dopad na komunikáciu s vašimi zákazníkmi.
Poznámka autora: Dobrým príkladom môže byť napríklad kalendár, kde bude v tiráži uvedené, že ste použitím papiera zachránili xy stromov! Tieto informácie už bežne používajú veľké americké firmy, napr. Coca-Cola, Starbax, IBM, a iné.. Vo svojich výročných správach uvádzajú aj tento faktor – štatistiku ich postoja k životnému prostrediu.
Na záver
Z pohľadu životného prostredia si recyklované papiere značky Mohawk určite zaslúžia pozornosť. Technológia potlače recyklovaných papierov sa vo väčšine aspektoch zhoduje s tlačou na štandardné ofsetové papiere. Avšak vďaka exkluzívnej Inxwell technológii od Mohawku a odporúčaní, ktoré dodávateľ poskytuje, dokážu byť výsledky tlače prekvapivo vynikajúce.
„Ak chcete urobiť správnu vec pre životné prostredie – vyberte si papier značky Mohawk z Europapieru. Zelenší produkt než Mohawk na trhu nenájdete.“
Anna Palige (Purchase & Product Management Director, Europapier Group)
Pripravil: František Martančík