MODEL Group: Inovácie a nový technický vývoj.

MODEL Group investuje do hárkového ofsetového stroja Rapida 145 s jedenástimi tlačovými a dokončovacími jednotkami, ako aj do dvoch vysoko produkčných strojov CorruCUT určených pre rotačný výsek produktov z vlnitej lepenky od spoločnosti Koenig & Bauer. 

Ofsetový hárkový stroj Rapida 145 pre max. formát 1 060 x 1 450 mm začne tlačiť v závode Model Obaly Opava v Českej republike na jar 2022, zatiaľ čo prvý z dvoch strojov CorruCUT bude nainštalovaný v druhom českom závode v Nymburku koncom budúceho roka. Druhý stroj CorruCUT je naplánovaný na inštaláciu v poľskom závode skupiny v Czosnowe pri Varšave.

Roman Jamnický, generálny riaditeľ spoločnosti Model Obaly: „Koenig & Bauer splnil naše vysoké očakávania z hľadiska kvality, udržateľnosti a výkonu v každom ohľade. Zároveň sme hľadali jediného partnera na celý investičný balík. Široké produktové portfólio, ktoré ponúka Koenig & Bauer, sa preto dokonale hodí pre našu spoločnosť.“

MODEL Group investuje do strojov Koenig & Bauer
MODEL Group investuje do strojov Koenig & Bauer

Inovácie a nový technický vývoj

Dva stroje CorruCUT sú prvé, ktoré obsahujú novú prednastaviteľnú rotačnú vysekávaciu jednotku. To umožňuje, aby sa vysekávací valec, ktorý sa nepoužíva, nastavil na nasledujúcu úlohu bez ovplyvnenia súčasnej výroby, a tiež umožňuje plne automatickú výmenu po dokončení súčasnej úlohy.

Člen výkonnej rady Koenig & Bauer Christoph Müller: „S týmito dvoma strojmi spoločnosť Koenig & Bauer vstupuje na trh priamej tlače z vlnitej lepenky. Cieľom je dosiahnuť v strednodobom horizonte pozíciu na trhu, ktorá je pre Koenig & Bauer typická.“ Okrem toho budú stroje vybavené všetkými zavedenými unikátnymi funkciami, ako sú systémy výmeny aniloxových valcov a vákuové podávače lepenky bez podávacích valcov.
Rôzne aktualizácie softvéru, ktoré zvyšujú úroveň automatizácie o ďalší stupeň a výrazne zjednodušujú prácu so strojmi pre operátorov, sú tiež dôležitými a neodmysliteľnými prvkami balíka stroja. „Náš tím neustále vyvíja nové a inovatívne technické funkcie pre naše stroje.
Počúvame našich zákazníkov a spolupracujeme s nimi v partnerstve. To zaisťuje, že výkon našich strojov je možné ďalej zvyšovať,“ dodáva Christoph Müller.

Rapida 145 s jedenástimi tlačovými a dokončovacími jednotkami

Model Obaly používa pre svoje tlačové operácie od roku 1976 celkovo dvanásť hárkových ofsetových strojov od spoločnosti Koenig & Bauer. Súčasný rad zahŕňa model Rapida 145, dva modely Rapida 142 (formát B0) a Rapidu 106 pre stredný formát (formát B1)

Nová Rapida 145 bola zakúpená s cieľom zvýšiť tlačové kapacity v Opave od jari 2022. Bude umiestnená na základoch zvýšených o 420 mm, aby vyhovovala výrobe s ťažkými a vlnitými lepenkami, a bola konfigurovaná so šiestimi tlačovými jednotkami, po ktorých bude nasledovať lakovacia jednotka a dve medzisušiace jednotky pred ďalšou tlačovou jednotkou, druhý lakovací agregát a trojdielny predĺžený výkladač.

Medzi hlavné výhody automatizácie patria automatické non-stop systémy a stohovacia logistika, DriveTronic SIS bez bočnej náložky, súčasná výmena platní s DriveTronic SPC a Plate Ident, ako aj umývacie systémy CleanTronic Synchro pre paralelné umývacie procesy. Aby sa umožnila zmiešaná UV/konvenčná prevádzka, a teda maximálna flexibilita pri dokončovaní produktov inline, stroj je tiež vybavený UV a IR systémom sušenia.

|MODEL Group| – Tradícia spojená s predvídavosťou

MODEL Group je vo štvrtej generácii riadený Danielom a Elisabeth Modelovi. Spoločnosť bola založená pred 150 rokmi a medzičasom má dcérske spoločnosti v siedmich krajinách. MODEL Group vyvíja, vyrába a dodáva inteligentné, inovatívne a vysokokvalitné riešenia obalov z hladkej a vlnitej lepenky.
V 15 európskych pobočkách skupiny MODEL Group je zamestnaných približne 4 600 ľudí. V minulom roku dosiahli obrat viac ako 800 miliónov eur.
Mimoriadna dôležitosť sa prikladá otázke trvalej udržateľnosti – spoločnosť napríklad už niekoľko rokov používa vo svojich produktoch takmer výlučne recyklované vlákna.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Koenig & Bauer

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo