
Prvý fotoaparát so špeciálnym snímačom (light field) v podobe svetelného poľa na trhu veľmi neuspel. Spoločnosť Lytro, Inc. to opäť skúša a dúfa, že tentokrát nový model, ktorý ponúka nové možnosti a nový dizajn, ktorý sa viac podoba zrkadlovkám, priláka fotografov k tomu, čo nazývajú „budúcnosť interaktívnej fotografie“.
LYTRO ILLUM – budúcnosť fotografovania?
Záber urobte ihneď, zaostriť môžete neskoršie.
Pred nedávnom spoločnosť Lytro, Inc. odhalila svoju silnú víziu budúcnosti fotografovania predstavením LYTRO ILLUM, Light Field fotoaparátu a softvérovej platformy, navrhnutej pre úplný nový spôsob zachytenia sveta okolo nás.
„S fotoaparátom LYTRO ILLUM (i-LOOM), preniknú všetci kreatívni priekopníci – od umeleckých amatérov až po skúsených odborníkov, do novej vlny grafického stvárnenia,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Lytro Jason Rosenthal. Ako ďalej poznamenáva: „Kombinácia nového hardvéru s extrémnym množstvom výpočtového výkonu otvára pre tento fotoaparát nebývalé možnosti a umožňuje potlačiť hranice kreativity za stanovenú medzu digitálnej fotografie.“
Nový fotoaparát je vybavený light field snímačom schopným zachytiť až 40 – megaray, objektívom s 8x optickým zoomom, konštantnou clonou f/2.0 a vysokorýchlostnou uzávierkou schopnou zmraziť pohyb. Po zachytení obrazu dovolí platforma inovatívneho softvéru fotografovi upraviť aspekty jednotlivých snímok, ktoré boli predtým pevne dané, ako je zaostrenie, naklonenie, posun perspektívy a hĺbka ostrosti. Tieto funkcie umožňujú fotografovi vytvárať snímky, ktoré na diváka budú pôsobiť nie len v jednom, ale v každom rozmere.
„Light Field fotografia sleduje klasický vzor transformačnej koncepcie.“ Pripomína zakladateľ Lytro Dr. Ren Ng a ešte dodáva: „Pôvodný fotoaparát Lytro, ktorý bol uvedený v roku 2012, predstavil úplne novú éru vo fotografii. LYTRO ILLUM posúva tento vývoj na novú úroveň. Sme nadšení z potenciálu tohoto fotoaparátu odštartovať fotografickú revolúciu v takej miere, ako bol prechod z klasického filmu na digitálnu fotografiu.“
Okrem možnosti úprav atribútov snímky po jej zachytení dovoľuje softvérová platforma fotoaparátu LYTRO ILLUM užívateľom prehliadať obrázky v 3D, vytvárať vlastne animácie, exportovať snímky do bežných formátov ako je JPEG a zdieľať ich na webe alebo mobilných zariadeniach.
Workflow LYTRO ILLUM je navyše kompatibilný s obľúbenými programami na úpravu fotografií ako je Adobe Photoshop a Lightroom alebo Apple Aperture. Vďaka tomu môže fotograf pri práci využívať nástroje, ktoré už pozná.
Technológia z univerzitných laboratórií prenikla na trh
Technológia Light Field v takzvanom plenoptickom fotoaparáte umožňuje obrazovému snímaču zachytávať nie len informácie o farbe a jase, ale aj o smere svetelných lúčov, ktoré sú podkladom k ďalšiemu softvérovému spracovaniu. Zachytiť množstvo doplnkových informácií o objektoch je možné vďaka špeciálnej matici zloženej z množstva malých šošoviek, ktorá sa nachádza medzi objektívom a snímačom. A pravé vďaka efektu, ktorý s využitím matice vzniká, sa stali fotoaparáty Lytro výnimočnými. Softvér totiž dokáže so zachytenými dátami pracovať a použiť ich pri zaostrovaní do ľubovoľného bodu alebo vytváraní trojrozmerného obrazu. Fotografia (snímka) sa nevytvára na obrazovom snímači, ten len zmeria farbu, intenzitu a smer lúčov dopadajúcich do objektívu. Počítač potom spätne zrekonštruuje, ako scéna vyzerala. Výsledkom je napríklad možnosť dodatočne zaostriť kamkoľvek v snímke alebo zmeniť perspektívu.
Má Lytro na trhu konkurenciu?
Lytro v tomto čase nie je jedinou spoločnosťou, ktorá technológiou plenoptického fotoaparátu disponuje. Patent na pôvodnú Lytro technológiu zakúpilo Apple, konkurenčne riešenie s názvom Pelican možno nasadí vo svojich fotomobiloch Nokia a o výrobu vlastného riešenia sa usiluje aj spoločnosť Raytrix, či Mitsubishi. Avšak len výrobca Lytro túto technológiu ponúka širokej verejnosti. Problémom pre spoločnosť Lytro môže byť presadenie fotoaparátu na trhu, na ktorom sa za avizovanú cenu cca. 1 600 EUR dajú kúpiť špičkové fotoaparáty, s podobným rozsahom pevného objektívu alebo zrkadlovky aj fotoaparáty bez zrkadla pre profesionálne nasadenie.
Navyše na trhu mobilných telefónov technológiu svetelného poľa umožňujú obchádzať jednoduché softvérové triky a využitie sekundárnych senzorov. Iný variant ponuka HTC One M8, softvérové možnosti snímania predmetov s možnosťou neskoršej zmeny zaostrenia napr. ponúkajú firmy Nokia a Samsung, a najnovšie spoločnosť Google ponúka aplikáciu, ktorá takéto snímanie umožní na všetkých telefónoch s Androidom vo verzii 4.4.
Ako to funguje
Zosnímane fotografie sa dajú prehliadať i preostrovať ihneď po ich zhotovení vo fotoaparáte alebo pomocou programov Lytro Desktop, či Lytro Mobile prehliadať, upravovať a zdieľať cez Lytro Web Gallery, Facebook, Google+, Twitter alebo ich uložiť ako animovaný GIF súbor, a to všetko veľmi jednoducho, samozrejme s možnosťou preostrovania.
Dôležitým parametrom je nepochybne rozlíšenie, ktoré ma hodnotu 40 megaray, čo značí zachytenie 40 miliónov lúčov svetla. Pokiaľ sa z fotografie rozhodneme urobiť statickú, získame fotografiu o rozlíšení 5 Mpx s pomerom strán 3:2.
Fotoaparát ovláda operačný systém postavený na Androidu, čo by mohlo znamenať zaujímavé možnosti ohľadne ďalšieho rozširovania funkcii fotoaparatu. Uživateľ tiež dostane oveľa viac slobody v možnostiach nastavenia fotoaparátu, kde nechýbajú expozične režimy ako automat, manuál, priorita času a priorita citlivosti, vyváženie bielej, nastavenie ISO a ďalšie.
LYTRO ILLUM – Technické informácie
Fotoaparát
• Vlastný 40 – megaray Light Field snímač.
• 8x opticky zoom (30 mm – 250 mm ekvivalent).
• Konštantná svetelnosť f/2.0 v plnom rozsahu zoomu.
• Vysokorýchlostná uzávierka 1/4 000 s.
• Schopnosť ostrenia z extrémne malých vzdialeností (makro).
• Ovládanie pomocou kombinácií tlačidiel na výklopnom dotykovom displeji.
• Rozmery: 86 mm x 145 mm x 166 mm; hmotnosť: 940 g.
• Sánky na blesk s podporou pre všetky blesky známych výrobcov.
Softvérová platforma
• Virtuálne ovládanie fotoaparátu v post-processingu, vrátane clony, zaostrenia a úpravy perspektívy a fyzický presné ovládanie sklonu.
• Okamžite zobrazí 3D fotografiu na zariadeniach s 3D funkcionalitou.
• Integrované zdieľanie na predných sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Twitteru, Pinterestu a Google+.
• Knihovňa drag-and-drop filmových animácií, vrátane panningu, zoomu, zaostrenia a posunu perspektívy.
• Interaktívny pomocník hĺbky ostrosti.
• Workflow je kompatibilný s existujúcimi editačnými programami ako je Adobe Photoshop, Lightroom a Apple Aperture.
Pripravil: František Martančík