Firmy Hasselblad a Sony krátko pred Photokinou ohlásili spoluprácu, ktorej plodmi by mali byť zatiaľ tri fotoaparáty pre segment kompaktných a DSLR fotoaparátov. Spoločnosť Hasselblad je tak ďalším z radu výrobcov, ktorí sa vrhli na výrobu bezzrkadlových fotoaparátov. Nový CSC fotoaparát sa bude volať Hasselblad Lunar.

Hasselblad s vesmírnym názvom (a astronomickou cenou)

Hasselblad tým sleduje rozšírenie svojej pôsobnosti na nové trhy, nie iba pre profesionálny stredný formát. Sony a Hasselblad sa dohodli na vzájomnej spolupráci a chcú spoločne kooperovať na rôznych technických novinkách.


Prvým ohláseným fotoaparátom by mal byť Hasselblad Lunar. Tento fotoaparát bude využívať technológie použité vo fotoaparáte Sony NEX-7, vrátane CMOS snímača veľkosti APS-C s rozlíšením 24,3 MPx, OLED True Finder EVF hľadáčika a navigačného systému TriNavi. Bajonet na uchytenie objektívov bude Sony E-Mount, ale aj A-Mount.


foto 1-2: Návrhy modelov a prototypy vyzerajú, akoby mali špeciálne ukázať priekopnícku víziu kamery v štýle ideálneho luxusu.

Oslava zakladateľa

Luca Alessandrini, rozvojový manažér firmy Hasselblad, povedal, že „Lunar je oslava zakladateľa firmy Victora Hasselblada a jeho vášne pre fotografovanie. Vyvinuli sme tento model tradičným spôsobom, s použitím drevených prototypov, aby sme zabezpečili vynikajúcu ergonómiu a funkčnosť. Lunar je fotoaparát pre skutočných fotografov a nadšencov, ktorí ašpirujú na fotografovanie s Hasselbladom. Lunar, ktorý môže byť používaný v plnoautomatickom alebo manuálnom režime, bol navrhnutý tak, aby jeho používanie bolo jednoduché. Po prvýkrát boli použité materiály ako sú uhlíkové vlákna, titán, drevo, koža a drahé kovy vrátane zlata.“


foto: Funkčná maketa fotoaparátu Hasselblad Lunar zhotovená z uhlíkového vlákna bola prezentovaná na výstave Photokina 2012.

Mesačná expedícia

Larry Hansen, prezident spoločnosti Hasselblad, to komentoval: „Vždy som mal ambíciu dať príležitosť priaznivcom značky Hasselblad, aby mohli vlastniť jednu z našich kamier. Poslanie spoločnosti je vyvíjať mimoriadne produkty na najvyššej úrovni nášho segmentu trhu. V roku 1962 vzal americký astronaut Walter Schirra prvý fotoaparát Hasselblad do vesmíru. Kovový povrch našej legendárnej zrkadlovky 500C natrel na čierno, aby minimalizoval odrazy svetla. K tejto udalosti, ktorá dnes oslavuje 50 rokov, sme vyvinuli Lunar – estetický a ergonomický kúsok kamerového umenia, s farebnými možnosťami a s retro vzhľadom pripomínajúcim minulé časy pre fanúšikov fotografie tu dole na zemi.“ Dodajme, že Hasselblad SWCs pristál v roku 1969 aj na Mesiaci a boli ním nasnímané všetky fotografie z mesačného povrchu. Celkovo americkí astronauti „spotrebovali“ na Mesiaci 11 Hasselbladov; zberateľov bude možno zaujímať, že telá fotoaparátov zostali na Mesiaci a na zem sa vrátili len kazety s naexponovanými filmami.

 
foto: Lunar v drevenej a koženej verzii.

Krásavec pre tzv. náročných

Tento krásavec už podľa prvých ilustrácií nadchne srdce každého fotografa. Predčasne však nejasajte, Hasselblad sa neinšpiroval vo vesmíre len názvom, ale určil aj astronomickú cenu. Lunar bude stať minimálne 5 000 €, čo bude určite nad možnosti množstva fanúšikov Hasselbladu. Hasselblad Lunar bude k dispozícii v prvom štvrťroku 2013. Okrem palety štandardných modelov bude možné objednať si aj modely vyrobené z drahých materiálov.

Lunarom plánovaná spolupráca Hasselbladu a Sony nekončí. Ďalším produktom by mala byť DSLR zrkadlovka.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo