Spoločnosť Panasonic predstavila nový teleobjektív vyššej triedy pre fotoaparáty triedy Micro 4/3. Model Lumix GX Vario 35-100 mm má konštantnú svetelnosť f2,8 v celom rozsahu ohniskovej vzdialenosti, ktorá zodpovedá 70-200 mm pri klasickom fotoaparáte. Zároveň je vybavený výkonným a osvedčeným stabilizátorom Power OIS. Výborne tak poslúži na športové zábery alebo pouličné reportáže v horšom svetle, prípadne na fotografovanie divokých zvierat v prírode. V porovnaní s konkurenčnými objektívmi rovnakých parametrov ponúka nezanedbateľnú výhodu v podobe výrazne menších rozmerov – dĺžka objektívu je len 10 cm a pri zoomovaní ani ostrení sa nemení. Objektív navyše váži iba 360 gramov.

Vďaka vysokej svetelnosti a výkonnej stabilizácii umožňuje objektív fotografovať s dostatočne krátkymi expozičnými časmi, bez ktorých sa napríklad športoví reportéri nezaobídu. Pri fotografovaní sa tak netreba obávať rozostrenia snímok vplyvom chvenia prístroja počas expozície.

Možnosť nastaviť nezvyčajne nízku hodnotu clony ocenia aj milovníci portrétov a detailnej fotografie, vďaka nej totiž možno dosiahnuť veľmi malú hĺbku ostrosti a teda aj efektívne rozostrenie pozadia. Na vysokej úrovni sú aj optické parametre objektívu – tvorí ho 18 optických členov v 13 skupinách. Medzi nimi nájdeme 2 ED členov a jeden UED člen s veľmi nízkou disperziou, ktoré účinne eliminujú chromatickú aberáciu a skreslenie.

Nežiaducim odleskom a prežiareniu zase bránia špeciálne nanotechnologické optické vrstvy Nano Surface Coating. Objektív je vybavený rýchlym a tichým interným mechanizmom pre automatické ostrenie – výborne funguje najmä v kombinácii s modernými fotoaparátmi radu Lumix G. K ďalším prednostiam patrí odolný kovový bajonet a gumové tesnenie chrániace citlivú elektroniku pred nepriaznivými účinkami prachu a vlhkosti. Clona so siedmimi lamelami sa potom stará o príjemnú podobu obrazu v rozmazanej oblasti (bokehu).


Panasonic Lumix GX Vario 35-100 mm f2, 8 bude k dispozícii od decembra tohto roka za odporúčanú maloobchodnú cenu okolo 1280 EUR.

Zdroj TS: Panasonic

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo