LG G Flex2 pôsobí, nevšedne vďaka svojej zaujímavej konštrukcii
Nový model zakriveného smartfónu – LG G Flex2 predstavila spoločnosť LG v rámci veľtrhu CES 2015. Pokročilý dizajn, výkon i pohodlné používanie sú hlavnými prednosťami dlho očakávaného nástupcu minuloročného modelu LG G Flex. V súčasnosti tento model je dostupný aj na našom trhu. G Flex2 je vybavený 64-bitovým Octa-Core procesorom, 5,5-palcovým Full HD displejom, samoopravným povrchom zadnej strany aj mnohými novými funkciami.
Novinku sme podrobili testu v ktorom sme sa zamerali na fotoaparát a prvýkrát sme otestovali aj kvalitu displeja a presnosť zobrazovaných farieb.
Kľúčové špecifikácie • Čipset: Qualcomm® Snapdragon™ 810 (2,0 GHz 64bit Octa-Core) • Displej: 5,5 palca, zakrivený Full HD P-OLED (1080 x 1920, 403 ppi) • Pamäť: 2 GB DDR 4 RAM / 16/32 GB EMMC ROM/ MicroSD Slot (až 2 TB) • Fotoaparát: zadný 13 MPx s IOS a Laser Auto Focus / predný 2,1 MPx • Batéria: 3 000 mAh • Operačný Systém: Android 5.0 Lollipop • Rozmery: 149,1 x 75,3 x 7,1-9,4 mm • Váha: 152 g
Pokiaľ sa zameriame na dizajn, LG G Flex2 pôsobí, rovnako ako jeho predchádzajúca generácia, nevšedne vďaka svojej zaujímavej konštrukcii. Telo je opäť zahnuté a vzhľadom k menším rozmerom jeho samotné zahnutie je ešte viac výrazné, čo pôsobí efektným dojmom a určite upúta pozornosť. Zahnutý je nielen displej, ale i ďalšie súčastí vo vnútri telefónu, napr. akumulátor. Rovnako ako ostala zachovaná ohnutá konštrukcia, nezmenila sa ani možnosť v rozumných medziach telefón ohýbať (odtiaľ teda názov „Flex“). Vďaka zakriveniu by mal byť navyše nový LG G Flex2 viac odolný i pri pádoch, keď hrozí menšie riziko rozbitia displeja.
Je potrebné pochváliť prostredie aplikácie „Fotoaparát“. Pri fotografovaní takmer nič nezaberá miesto okrem kruhu v ktorom sa nachádza odkaz do Galérie, spúšť a tiež skrátka nastavenia. Mimo tie tri miesta slúži displej ako veľký hľadáčik, čo je potrebné pochváliť. Čo sa týka výberu možností a nastavení je dostatočne bohaté a funguje spoľahlivo (HDR režim, rozlíšenie a pod.). V prípade fotografií sa spája najvyššie rozlíšenie 13 megapixelov s pomerom strán 4:3 (4 160 x 3 120 pix.). Ak preferujete širokouhlé fotografie, tak fotoaparát bude využívať rozlíšenie 10 megapixelov. Funkcie fotoaparátu zahŕňajú napríklad snímanie gestom, ktoré je možné použiť napríklad pri autoportrétoch. Nechýba ani sériové snímanie, či spúšť aktivovaná pomocou hlasových príkazov Cheese, Smile, Whisky, Kimchi, LG a ďalších. Samozrejme nájdete tiež režim a nastavenie blesku (zapnuté/vypnuté/automatický), ale tiež režimy možných spôsobov, ako zhotoviť záber.
LG G Flex2 ponúka hneď niekoľko možných spôsobov ako zaznamenať fotografiu. Môžete využiť spúšť na displeji, ktorú ak pridržíte, tak zhotovíte sériu niekoľkých záberov za sebou. Ďalšou možnosťou sú tlačidlá hlasitosti na zadnej strane telefónu. Tretia možnosť je využiť samospúšť s intervalmi 3 a 10 sekúnd. Jedným z tromfov, ktorý LG G Flex2 ponúka je laserový autofokus. Ten sa nachádza v čiernom ovale vedľa objektívu fotoaparátu. Jeho úlohou je hlavne urýchliť zaostrovanie scény a navyše pomôcť ostreniu aj pri zníženej intenzite svetla. Obr.: Samozrejmosťou je automatické ostrenie (aj manuálne, bodové dotykom na displej).
Obecne platí, že pri horších svetelných podmienkach majú telefóny problém s ostrením. To isté platí pri jednofarebných a rovných plochách keď autofokus nevie na čo zaostriť. V takýchto prípadoch LG G Flex2 použije systém laserového ostrenia (jednoducho vyšle laser, ktorý nie je vidno). Tento systém je výhodný aj pri fotografovaní s bleskom keď nie je potrebné využiť pre doostrenie LED diódu, ktorá slúži len ako podpora pre ostrenie.
Ešte viac než všetky sprievodné funkcie nás potešila kvalita fotografií. Snímky sú ostré po celej ploche, farebne dobré podané. Vyvažovanie bielej prebieha spoľahlivo, čo svedčí o dobrom softvérovom spracovaní.
Fotoaparát G Flex2 si tiež dokáže poradiť so svetlom. Snímky sú dobré exponované a tak nevznikajú na záberoch vypálené miesta. Počas testovania neboli problémy ani pri fotografovaní večerných záberov kde bola nízka hladina osvetlenie. Prekvapivo zábery netrpeli výrazným šumom.
Pri týchto záberoch určite pomohla aj optická stabilizácia obrazu (pri večerných záberoch resp. pri slabom osvetlení je dobré telefón fixovať napr. položiť na pevnú podložku, alebo oprieť o stenu). Fotoaparát zvládal aj makro snímky a tiež spoľahlivo fungoval vstavaný blesk. Výkonu a záberom z predného fotoaparátu s rozlíšením 2,1 Mpix, sme sa nevenovali.
G Flex2 je osadený displejom typu P-OLED. Full HD, alebo 1920 x 1080 pixelov (2,1Mpix), spolu s veľkosťou obrazovky 5,5 palca ponúka rozlíšenie 403 ppi (pixelov na palec). Výsledkom je výborná čitateľnosť, či už pre text, alebo detaily v hrách, alebo pri prezeraní fotografií. Tento typ displeja nepotrebuje pre svoju prevádzku podsvietenie. Na základe tohto konštrukčného rozdielu, keďže klasický LCD ho pre svoju funkciu potrebuje, je obraz z OLED displeja podstatne kontrastnejší a živší a dokáže „zobraziť“ 100% hlbokú čiernu, navyše je podstatne tenší a ľahší.
Obr.: Zväčšený detail na maticu Plastic-OLED displeja smartfónu LG G Flex2. P-OLED je v skutočnosti flexibilný OLED plastový substrát, na rozdiel od tradičných rovných a tvrdých displejov. Toto prevedenie umožňuje displej ohnúť a umiestniť pod tvrdú ochrannú vrstvu požadovaného zakriveného tvaru G Flex2.
Funkcia Jasu umožňuje typické nastavenie Auto, alebo Manuálne nastavenie v rozsahu 0-100%. Nami nameraný maximálny jas 340 cd / m², táto hodnota sa dá označiť ako priemerná a je typická pri OLED displejoch.
Väčšina smartphone a tabletov poskytuje len jeden farebný gamut displeja, ktorého rozsah je daný typom displeja a továrenským nastavením. Pre užívateľa to znamená, nemožnosť zmeniť podanie jednotlivých farieb ani previesť kalibráciu farieb napr. ako to funguje pri monitoroch. Náhradou „color managementu – správy farieb“ sú predvolené tzv. užívateľské režimy obrazovky, z ktorých každý má iné hodnoty nastavenia, rozdiely sú hlavne v sýtosti farieb a v kontraste.
LG G Flex2 ponúka výber z troch režimov obrazovky: Štandardný, Jasné farby a Prirodzený. Režim „Jasné farby“ ponúka výrazne vyššiu sýtosť farieb a je užitočný pre špeciálne aplikácie. Režim Štandardný a Prirodzený, sú vhodné pre široký okruh užívateľov: digitálne fotoaparáty, HDTV, internetu a počítačov, vrátane fotografií, videí, a filmov. Ich farebný priestor je veľký, s primeranou zhodou farieb so štandardom sRGB / Rec.709 Color Gamut.
Ani jeden z dominantných mobilných operačných systémov – iOS Apple a Google Android – žiaľ nemá vstavanú podporu pre farebné profilovanie. To pre vás znamená, že zatiaľ čo váš smartphone, alebo tablet je skvelý pre potvrdenie zaostrenia, dobrú kompozíciu záberu a iné vychytávky, tak nie je schopný garantovať farebnosť vašich nasnímaných fotografií, či iného farebného obsahu. Farby na displeji sa tak môžu líšiť od reálneho snímaného motívu, či skutočných farieb produktov.
Primárnym cieľom tejto recenzie je poukázať na dôležitosť zobrazovacej technológie a kvalitu displeja. Zvolená forma testu a získané výsledky sú nestranné a dokumentujú skutočný stav. Upozorňujeme, že sa nejedná o špeciálne laboratórne testy a naše výsledky sú informatívne a nezáväzné. Pre test sme použili softvér a mobilnú aplikáciu MobileForge od spoločnosti Calman. Pre vlastné meranie bol použitý spektrofotometer X-Rite i1Pro.
Biely bod Všetky farby displeja s výnimkou troch 100% červenej, zelenej a modrej základnej farby, výslovne závisia na definovaní tzv. bieleho bodu (bielej farby). Dôležité najmä pre displej je mať presne umiestnený biely bod. Hodnota bieleho bodu zreteľne ovplyvňuje všetky farby hlavne ich nasýtenie, pretože sú relatívne viazané na bielu. Obr.: Hodnota bieleho bodu LG G Flex2 .
Všetky príslušné normy farebných priestorov (sRGB, Adobe RGB, Rec.709, napríklad) používajú štandardne D65 hodnotu bieleho bodu, čo je v podstate farba vonkajšieho denného svetla na poludnie, s farebnou teplotou asi 6500 K. D65 je zaužívaný štandard pre digitálne fotografie, videá, TV a internetový obsah. Žiaľ veľa displejov z výroby je nastavených na hodnotu bieleho bodu s vyššou teplotou farieb z 7000 – 8500 K. To spôsobí posun farieb a pridáva modrastý nádych pre všetky obrázky, ktoré môžu byť výrazne skreslené napr. pri tzv. pleťovkách.
Obr.: Graf zobrazuje posun bieleho bodu do oblasti modrej farby. Meranie potvrdilo hodnotu 7 467K.
Prakticky celý aktuálny digitálny dátový obsah pre spotrebiteľa je založený na štandarde sRGB / Rec.709 (farebný priestor), ktorý generuje farby pomocou presne špecifikovaných hodnôt červenej, zelenej a modrej základnej farby. Vzhľadom na možnosť zobrazenia môže reprodukovať len farby, ktoré ležia vo vnútri priestoru (trojuholníku) jeho primárnych farieb.
Ak má displej poskytovať dobrú farebnú presnosť, musí mať farebný gamut, ktorý je veľmi blízko k štandardnej sRGB / Rec.709 Color Gamut. Aby bolo možné zhodnotiť presnosť farieb v celom objeme farebného gamutu, tak sa v našom teste meria a porovnáva takmer 100 referenčných farieb, ktoré sú súčasťou vyhodnocovacie softvéru Calman. Zmeraním týchto referenčných farieb meracím zariadením na displeji telefónu, alebo tabletu softvér následne vytvorí graf a štatistiku, ktorý dokumentuje, ako presne je Full Color Gamut (farebný priestor) reprodukovaný a tiež zobrazí presnosť jednotlivých farieb.
Obr.: Graf ukazuje porovnanie jednotlivých farieb v priestore sRGB. Nepresnosť jednotlivých farieb je uvedená ako hodnota deltaE (priemerná a max.). Väčšina zobrazených farieb je skreslená a nezodpovedá skutočným hodnotám. V prípade farebnej zhody je bod umiestnený v bielom štvorci.
Obr.: Graf ukazuje porovnanie jednotlivých farieb v širšom priestore AdobeRGB. Nepresnosť jednotlivých farieb je uvedená ako hodnota deltaE (priemerná a max.). Väčšina zobrazených farieb je skreslená a nezodpovedá skutočným hodnotám. V prípade farebnej zhody je bod umiestnený v bielom štvorci.
P-OLED displej G Flex2 dokáže zobrazovať oveľa širší farebný priestor ako je štandardný priestor sRGB. Niektoré farby sú tak na displeji zobrazované živšie ako pri bežných LCD displejoch. Testovaná farebná presnosť (deltaE 3,6 – 7,3) displeja LG G Flex2 je celkovo priemerná. Displej nie je schopný dostatočne presne reprodukovať niektoré farby (kritické sú všetky farby, ktoré presahujú deltaE 5). Je potrebné upozorniť, že tento spôsob testu používa pre porovnanie oveľa širšiu paletu farieb, ako pri testoch v niektorých recenziách.
Biely bod displeja (7 467K) ukazuje mierny modrastý nádych v porovnaní so štandardom (sRGB 6 500K). Test bol realizovaný v režime obrazovka “Prirodzené farby”, ktorý všeobecne poskytuje dobrý kontrast a farebne vyváženú vysokú kvalitu obrazu.
Záver LG G Flex2 je výborný smartphone, ktorý stojí za povšimnutie. Jeho výbava v čele s osemjadrovým procesorom Snapdragon 810, 2 GB DDR4 pamäťou RAM, kvalitným fotoaparátom s rozlíšením 13 Mpx, laserovým zaostrovaním a optickou stabilizáciou obrazu spolu s P-OLED displejom dokáže splniť požiadavky aj tých náročnejších užívateľov.
Samozrejmosťou je už aj natáčanie videa v rozlíšení 4K, ktoré je aj vďaka prítomnosti optickej stabilizácie kvalitné a aj pri pohybe pomerne stabilné. Určite v prospech LG G Flex2 sú aj vychytávky typu samo opraviteľných škrabancov zadného krytu a samozrejme typická pre LG zahnutá konštrukcia.
Pripravil: František Martančík
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Landa otvára závod na výrobu nano-atramentov v Holandsku
Ricoh uvádza na trh tlačiareň IM CW2200
Landa vidí ďalšiu miliardovú príležitosť pre nanografiu
Fedrigoni získa turecký UNIFOL
Väčšina európskych kancelárskych zamestnancov verí, že ich pracovisko investuje do technológií budúcnosti
Spoločnosť Sharp/NEC spustila voliteľnú službu značenia laserom
Spoločnosť Sharp/NEC uvádza na trh nový 8K LCD 32″ profesionálny monitor
Monitor NEC MultiSync® EA242WU
SHARP a NEC debutujú ako jedna spoločnosť
Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví najnovšiu generáciu 3LCD projektorov
Dá sa farebný papier potlačiť aj inou farbou okrem čiernej?
PERGRAPHICA® papier navrhnutý pre udržateľnú budúcnosť
Súťaž REGIOCHEMU pozná víťazov
Fínske odborové zväzy ukončili štrajk UPM
Mondi posudzuje možnosti pre svoje záujmy v Rusku