Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev sa vo svojej jubilejnej desiatej monografii venuje polárnym oblastiam oboch pologúľ. Knihu „Polárna planéta“ predstavil spolu s vernisážou v utorok 10. septembra na Západnej terase Bratislavského hradu.

Filip Kulisev sa roky zaujíma o polárne oblasti sveta, vidí aj to, nakoľko sa menia.
„Krása, ktorou nás obklopuje príroda, nie je samozrejmosťou a to, čo dnes považujeme za bežné, už zajtra nemusí existovať. Preto fotím aj polárny svet, ktorý nám mizne pred očami, aby sme si uvedomili jeho krásu a jedinečnosť“ povedal Filip Kulisev.

kniha Polárna Planéta
Polárnu planétu slávnostne pokrstil ľadovou drťou minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (SR) a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák.
„Filipovu prácu obdivujem už dlhé roky, no neprestáva prekvapovať. Vo svojom najnovšom diele Polárna planéta  nám prináša sentimentálny, no zároveň presný, estetický, no výstražný pohľad na ľadové kúty našej planéty. Dielo v človeku vzbudí spektrum emócií. Od umeleckého zážitku z Filipovho ľudského talentu, cez vďačnosť za nádheru našej modrej planéty až po obavu o jej prežitie. Pre nás všetkých je pripomienkou bohatstva Zeme a výzvou k starostlivosti o jej najzraniteľnejšie časti,“ konštatoval Miroslav Lajčák.

Predslov do knihy Polárna planéta napísal ďalší významný milovník a ochranca prírody zvrchované monacké knieža Albert II.

Súčasťou vernisáže, ktorú uvádzal herec Peter Sklár, bolo predstavenie nových krátkych filmov Amazing Planet, približujúcich všetky kontinenty z vtáčej perspektívy a spestrením bol aj polynézsky a polárny tanec skupiny Hula Slovakia. Medzi viac ako 300 hosťami vernisáže boli aj štátni tajomníci ministerstiev životného prostredia a hospodárstva SR, Norbert Kurilla a Vojtech Ferencz ako aj ďalšie osobnosti spoločenského a kultúrneho života.

Polárna planéta ukazuje rozdiely medzi chladnými svetmi oboch pologúľ. Ľadové medvede skáčuce z kryhy na kryhu žijú len na severe, kým milióny tučniakov snemujúcich na jednom mieste sú špecifikom južnej pologule. Hoci sú polárne oblasti pre živočíchy najnehostenejšie miesta, aj tak prekypujú životom aj na miestach, kde by to málokto predpokladal. Albatrosy udivujú rozpätím krídel, alky sú svojím sfarbením papagáje severu, tulene slonie či veľryby reprezentujú cicavce majestátnych rozmerov.

Výstava Amazing Planet je zorganizovaná v spolupráci s Národnou radou SR a pre verejnosť bude na Západnej terase Bratislavského hradu otvorená do 6. októbra.

Výstava Filipa Kuliseva
Výstava Filipa Kuliseva
Výstava Filipa Kuliseva

Filip Kulisev

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete.
Vydal desať  kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov.
Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete.

Zdroj: Amazing Planet

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo