Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev sa vo svojej jubilejnej desiatej monografii venuje polárnym oblastiam oboch pologúľ. Knihu „Polárna planéta“ predstavil spolu s vernisážou v utorok 10. septembra na Západnej terase Bratislavského hradu.
Filip Kulisev sa roky zaujíma o polárne oblasti sveta, vidí aj to, nakoľko sa menia. „Krása, ktorou nás obklopuje príroda, nie je samozrejmosťou a to, čo dnes považujeme za bežné, už zajtra nemusí existovať. Preto fotím aj polárny svet, ktorý nám mizne pred očami, aby sme si uvedomili jeho krásu a jedinečnosť“ povedal Filip Kulisev.
Polárnu planétu slávnostne pokrstil ľadovou drťou minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (SR) a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák. „Filipovu prácu obdivujem už dlhé roky, no neprestáva prekvapovať. Vo svojom najnovšom diele Polárna planéta nám prináša sentimentálny, no zároveň presný, estetický, no výstražný pohľad na ľadové kúty našej planéty. Dielo v človeku vzbudí spektrum emócií. Od umeleckého zážitku z Filipovho ľudského talentu, cez vďačnosť za nádheru našej modrej planéty až po obavu o jej prežitie. Pre nás všetkých je pripomienkou bohatstva Zeme a výzvou k starostlivosti o jej najzraniteľnejšie časti,“ konštatoval Miroslav Lajčák.
Predslov do knihy Polárna planéta napísal ďalší významný milovník a ochranca prírody zvrchované monacké knieža Albert II.
Súčasťou vernisáže, ktorú uvádzal herec Peter Sklár, bolo predstavenie nových krátkych filmov Amazing Planet, približujúcich všetky kontinenty z vtáčej perspektívy a spestrením bol aj polynézsky a polárny tanec skupiny Hula Slovakia. Medzi viac ako 300 hosťami vernisáže boli aj štátni tajomníci ministerstiev životného prostredia a hospodárstva SR, Norbert Kurilla a Vojtech Ferencz ako aj ďalšie osobnosti spoločenského a kultúrneho života.
Polárna planéta ukazuje rozdiely medzi chladnými svetmi oboch pologúľ. Ľadové medvede skáčuce z kryhy na kryhu žijú len na severe, kým milióny tučniakov snemujúcich na jednom mieste sú špecifikom južnej pologule. Hoci sú polárne oblasti pre živočíchy najnehostenejšie miesta, aj tak prekypujú životom aj na miestach, kde by to málokto predpokladal. Albatrosy udivujú rozpätím krídel, alky sú svojím sfarbením papagáje severu, tulene slonie či veľryby reprezentujú cicavce majestátnych rozmerov.
Výstava Amazing Planet je zorganizovaná v spolupráci s Národnou radou SR a pre verejnosť bude na Západnej terase Bratislavského hradu otvorená do 6. októbra.
Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal desať kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete.
Zdroj: Amazing Planet
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Spoločnosť Epson na veľtrhu Automatica 2022 predstaví nové roboty GX SCARA
FESPA Global Print Expo sa pripravuje na 50% nárast v roku 2023
Epson predstavil na veľtrhu FESPA širokú škálu tlačových zariadení
Spoločnosť Epson oslavuje 80 rokov otvorením múzea Suwa v Japonsku
Epson získal ocenenie DataMaster Lab GREEN Award 2022
SHARP a NEC debutujú ako jedna spoločnosť
Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví najnovšiu generáciu 3LCD projektorov
NEC UM504HL – Laserový projektor s ultra krátkou projekčnou vzdialenosťou
Sharp/NEC predstaví na ISE 2022 nový model projektora PX2201UL
Epson predstavuje najnovšiu generáciu ultraľahkých 3LCD projektorov
PERGRAPHICA® papier navrhnutý pre udržateľnú budúcnosť
Súťaž REGIOCHEMU pozná víťazov
Fínske odborové zväzy ukončili štrajk UPM
Mondi posudzuje možnosti pre svoje záujmy v Rusku
Žiadny materiál FSC z Ruska a Bieloruska