Krst knihy ZOOM 3 a vernisáž fotografií fotografa Filipa Kuliseva.

Nové príbehy z ciest opísal vo svojej novej knihe ZOOM 3 fotograf a cestovateľ Filip Kulisev. Na púť do sveta ju vypravili najvýznamnejšie slovenské osobnosti výskumu kozmu,  prvý slovenský kozmonaut a pilot Ivan Bella a astrobiologička a vedúca troch desiatok simulovaných mesačných a marťanských misií na americkej základni na Havaji Michaela Musilová.

Krst knihy ZOOM 3 fotografa Filipa Kuliseva.
Krst knihy ZOOM 3 fotografa Filipa Kuliseva.

„Fotografie Filipa Kuliseva ma vedia vždy nadchnúť a motivujú ísť objavovať krásy sveta. Vďaka jeho práci viem ešte viac oceniť, aká jedinečná je naša planéta a že by sme sa o ňu mali lepšie starať. Jeho najnovšie dielo ZOOM 3 má dodatočné čaro tým, že s nami Filip a Zuzana zdieľajú aj príbehy o tom, ako sa zrodili krásne fotografie počas ich dobrodružstiev po celom svete,” povedala Michaela Musilová, ktorá ZOOM 3 pokrstila telemostom z havajského ostrova Big Island, kde velí novej misii. Novej knihe zaželala všetko najlepšie simulovaným marťanským prachom zo sopky Mauna Loa.

Ivan Bella dôverne pozná pohľad na Zem z kozmu, aj preto oceňuje fotografie a príbehy Filipa Kuliseva. „Prírodné scenérie, stromy, rieky, polia, hory v jeho podaní dokážu zaujať, pritiahnuť pohľad, pristaviť sa, ale aj zamyslieť nad tým, že takýchto miest je stále menej a nemusia tu byť večne. Negatívny vplyv človeka na našu planétu bolo možné pozorovať aj z vesmíru, z výšky 350-400 km. Verím, že Filipove fotografie motivujú a naďalej budú motivovať ľudí na celom svete vynaložiť väčšie úsilie v boji o zachovanie krás zachytených jeho objektívom a nielen ich,“ konštatoval Ivan Bella, ktorý novú publikáciu posypal čiernym sopečným pieskom z Havaja.

Krst knihy ZOOM 3 a vernisáž fotografií fotografa Filipa Kuliseva.
Krst knihy ZOOM 3 a vernisáž fotografií fotografa Filipa Kuliseva.

Od vydania predchádzajúcej knihy príbehov z ciest ZOOM 2 uplynulo sedem rokov. Filip Kulisev sa  venoval iným projektom, preto chvíľu trvalo, kým dozrel správny čas.
„Počet navštívených krajín sme zaokrúhlili na 140. Počas týchto ciest sa udialo veľa zaujímavého, o čo sa chceme so Zuzkou podeliť. Premiéru sme mali napríklad v Číne, kde sme objavili krásne vidiecke oblasti. Mnohí  ani nevedia, že svet na fiktívnej planéte, kde sa odohráva film Avatar, nevznikol výlučne v počítači, ale aj v prekrásnej horskej oblasti v Číne. Spoznali sme nečakane krásnu prírodu v Severnej Kórei. Zážitky a zaujímavé poznatky máme z ciest po Tichomorí i zo Seychel, kde si úzkostlivo chránia súostrovie Aldabra. Na ňom si pokojne nažívajú obrovské korytnačky, ktorých dlhá pamäť siaha až do čias francúzskej kolonizácie v 19. storočí,“ priblížil Filip Kulisev.

Výstava fotografií fotografa Filipa Kuliseva.
Výstava fotografií fotografa Filipa Kuliseva.
Krst knihy ZOOM 3 a výstava fotografií fotografa Filipa Kuliseva.
Krst knihy ZOOM 3 a výstava fotografií fotografa Filipa Kuliseva.

Na krst knihy ZOOM 3 a vernisáž fotografií, ktorú moderoval Peter Sklár, prišlo viac ako 200 hostí a významných osobností z politického, spoločenského a kultúrneho života. Súčasťou vernisáže bolo aj premietanie Filipových najnovších záberov z dronu i zo zákulisia fotografovania.
Výstava Amazing Planet sa koná v spolupráci s Národnou radou SR a pre verejnosť bude na Západnej terase Bratislavského hradu otvorená do 21. septembra.

Výstava Amazing Planet.
Výstava Amazing Planet.
Výstava Amazing Planet.
Výstava Amazing Planet.
Výstava Amazing Planet.
Výstava Amazing Planet.

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval viac ako dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal jedenásť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest.
Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. V roku 2020 sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award).
Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete.

Zdroj: Amazing Planet

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokNové Epson SureLabs optimalizujú produkciu fotografií
Nasledujúci článokObjektív Nikon Nikkor Z 40 mm f/2