„Kríza prináša technologické inovácie, hovorí prezident spoločnosti Epson.“ Načrtnutím svojej vízie rastu v oblasti technológií otvoril prezident spoločnosti Seiko Epson Corporation Minoru Usui tohtoročný najväčší svetový veľtrh spotrebnej elektroniky IFA konaný koncom augusta v Berlíne.

Po týždni, ktorý sa niesol v znamení novinových titulkov o významných zmenách na poli autorských práv a výziev v oblasti technológií, pán Usui v hlavnej časti svojho prejavu pripustil, že výrobcovia technológií zažívajú bezprecedentné zmeny v konkurenčnom prostredí, na svojich trhoch aj všeobecne na úrovni celej ekonomiky. Varoval pritom pred krátkodobými riešeniami a presadzoval návrat k základným hodnotám ako k odpovedi nielen na finančný úspech, ale aj nachádzanie inovatívnych a diferencovaných riešení potrieb spoločnosti.

Okrem predstavenia nových, vysoko presných a energeticky úsporných radov tlačiarní a projektorov (o 40 % menších ako vlaňajšie modely) hovoril Minoru Usui aj o nových produktoch zameraných na šport, zábavu, lekárstvo a zdravotníctvo, ktoré je možné nosiť na tele.

Pan Usui povedal, že „zrenie spotrebiteľských trhov s tlačiarňami, počítačmi a inteligentnými telefónmi so sebou prináša vyššie úrovne nákladovej konkurencie, ktoré sú hnacím motorom inovácií v oblasti techniky. Epson identifikoval počítačovú technológiu nositeľnú na tele ako oblasť budúceho rastu, ku ktorej osloveniu je neobyčajne spôsobilý. Náš výskum a vývoj v tejto sfére prináša spolu s konkurenciou na našich primárnych trhoch rýchle inovácie vlastných technológií, ktoré môžeme v rámci týchto nových produktov využiť.“

Keď Minoru Usui prevzal v roku 2008 vedenie spoločnosti Epson, rozhodol sa klásť dôraz na základné hodnoty Epson, ktorými sú takumi (remeselná dokonalosť) a monozukuri (umenie a veda výroby), a na vedenie konštruktérov k tomu, aby využívali jedinečné technológie Epson na nové účely. Tieto rozhodnutia sa premietli do vzniku špecializovanej konštruktérskej školy, ktorej cieľom je naučiť všetkých konštruktérov Epson zapracovávať požiadavky masovej výroby do ich inovatívnych návrhov. Svoj odraz našla tiež v dlhodobom vlastníctve globálnych výrobných podnikoch Epson a dohľade nad nimi.

Pán Usui pripísal vývoj tohtoročnej produktovej ponuky práve týmto raným rozhodnutiam, keď povedal: „Sme si istí, že nikto iný tieto produkty vytvoriť nemohol. Investície spoločnosti Epson do základných konštruktérskych a výrobných hodnôt ako aj do základných technológií nám pomohli dosiahnuť historické maximum vo forme až 35% podielu na trhu v EU5 a v niektorých obdobiach tohto roka aj vo forme vedúcej pozície na britskom, nemeckom a talianskom trhu so spotrebnými atramentovými tlačiarňami. Spoločnosti Epson zároveň pomohli zotrvať na špici celosvetových predajov projektorov, veľkoformátových tlačiarní a pokladničných tlačiarní. Na rad teraz prichádzajú počítačové produkty nositeľné na tele, ktoré dokážu komunikovať s internetom.“

Vysoko presná, kompaktná, energeticky úsporná technológia: Cieľ pána Usuia vyvinúť o 40 % menšie, vysoko presné a vysoko energeticky úsporné tlačiarne bol naplnený vo forme série Expression Premium prezentovanej na IFA 2012.

Tieto kompaktné atramentové tlačiarne sú doslova preplnené novými funkciami na všestrannejšiu domácu tlač a sú ideálne pre činorodé domácnosti, ktoré od tlače fotografií a dokumentov požadujú to najlepšie.

 
Moverio: Moverio BT-100 – je displej pripevňovaný na hlavu (head-mounted display; HMD). Užívateľovi ponúka veľkoplošnú zábavu, a to takpovediac „za pochodu“. Toto kompaktné zariadenie, vážiace iba 240 gramov, je prvým produktom svojho druhu na svete a je doslova preplnené technológiami Epson.

Napriek tomu že prvá generácia priehľadných multimediálnych okuliarov Epson bola navrhnutá pre účely obchodu a zábavy, disponuje významným potenciálom k budúcemu použitiu v zdravotníctve, turistike, vzdelávaní a inžinierstve. Ponúka možnosť sledovať rôzny obsah pomocou priehľadných šošoviek, ktoré umožňujú prístup k aktuálnym informáciám pri súčasnom vykonávaní inej činnosti. Technológia, vďaka ktorej bolo možné priviesť túto inovatívnu myšlienku k životu, čerpala z úspechov dosiahnutých v projekčných technológiách Epson. Moverio sa teraz predáva v Európe a Epson už pracuje na jeho vylepšení.

Bežecké hodinky s GPS: Epson vyvinul jeden z najtenších bežeckých displejov s GPS na svete, ktorý je zároveň mimoriadne ľahký. Tento displej, konštruovaný na nosenie na zápästí a vybavený batériou s dlhou životnosťou, využíva GPS a poskytuje tak bežcom presné informácie o vzdialenosti, rýchlosti a iných údajoch. Epson uviedol v roku 2012 v Japonsku na trh komerčnú verziu displeja ako prvú lastovičku spoločnosti na poli športovej elektroniky. Tým, že sa sústredil na konštrukčnú dokonalosť, bol Epson schopný poradiť si s radom výziev súvisiacich s veľkosťou, životnosťou batérie a presnosťou, ktoré tento produkt odlišujú od konkurencie.

Náramkový snímač srdečného tepu: Epson vstúpil na trh so zdravotníckymi potrebami svojim náramkovým snímačom srdečného tepu. Tvár na LCD displeji užívateľovi oznamuje, ako intenzívne by mal cvičiť, aby spaľoval tuk, a je navrhnutý tak, aby ho podnecoval k správnej miere cvičenia. Pokiaľ je snímač tepu pripojený k internetu, odosiela informácie o zdravotnom stave užívateľa a umožňuje tak ich vzdialený záznam a sledovanie.

Epson začal predaj svojho náramkového snímača srdečného tepu zdravotníckym odborom v Japonsku. Tieto zo zákona zriaďované organizácie fungujú vo všetkých spoločnostiach presahujúcich určitú veľkosť a poskytujú zdravotnícku podporu zamestnancom, vrátane poradenstva v oblasti cvičenia a stravy. V budúcnosti by mohlo byť zariadenie využívané napríklad pri starostlivosti o seniorov alebo v iných oblastiach.

 

Zdroj: Epson

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo