Mondi SCP - Professional Printing Forum 2017.

Viac ako šesťdesiat zástupcov spoločnosti spojených priamo alebo nepriamo so značkou Mondi sa koncom júna stretlo v Žiline na podujatí „Professional Printing Forum“. Podujatie pripravila spoločnosť Mondi SCP pre svojich obchodných partnerov, distribútorov a všetkých, ktorí využívajú papier ako produkt pre svoju činnosť. Podujatie nadviazalo na akciu, ktorá sa konala pred dvomi rokmi pre obchodných partnerov.

Papier na Slovensku má svoju históriu aj budúcnosť

Prítomných účastníkov konferencie pozdravil Bernhard Peschek – prezident Mondi SCP a následne svojím príspevkom otvoril program. Spomenul históriu, súčasnosť aj nové perspektívy podniku do budúcnosti.

Ako uviedol, papier v Ružomberku sa vyrába už viac ako 300 rokov a v súčasnosti je Mondi SCP, a.s. najväčším spracovateľom dreva a výrobcom buničiny a papiera na Slovensku. Patrí medzi najväčších výrobcov bezdrevných grafických papierov v Európe a do desiatky najväčších výrobcov tovarov, zariadení a materiálov na Slovensku. Mondi SCP, a. s. Ružomberok je súčasťou medzinárodnej skupiny Mondi zameranej na výrobu obalov a papiera.

Mondi SCP_ Professional Printing Forum 2017

Životné prostredie a vzťahy s komunitou

Spoločnosť Mondi SCP je veľmi významný súkromný zamestnávateľ v regióne a je kľúčovým hráčom pri podpore mesta Ružomberok a spoločenstva v oblasti udržateľného rastu. Ako uviedol Bernhard Peschek, podniku sa investíciami a novými technológiami podarilo výrazne za posledné roky znížiť dopady vplyvov na životné prostredie. Spoločnosť sa významne podieľa a finančne podporuje aktivity v oblasti kultúry, umenia, športu a vzdelávania. Úzko spolupracuje s STU v Bratislave a Strednou odbornou polytechnickou školou v Ružomberku, ktorá pripravuje študentov v novom učebnom odbore „mechatronik“ pre potreby podniku Mondi SCP.

Nové investície do projektu ECO Plus

Projekt ECO Plus má zásadný význam pre ďalšie smerovanie podniku do budúcnosti, spustí nový výrobný program, ktorý má perspektívu a znamená istotu zamestnanosti, prosperitu firmy i regiónu, informoval Bernhard Peschek.

president Mondi SCP _Bernard Peschek _rightSkupina Mondi ešte na začiatku minulého roka schválila novú investíciu vo výške 310 miliónov eur na zabezpečenie nového papierenského stroja a ďalšiu modernizáciu celulózky. Papierenský stroj bude vyrábať nový produkt – kartón s bielym povrchom s produkciou 300.000 ton ročne. Nedávno Európska komisia schválila pre závod investičnú podporu vo výške 49 mil. €.

Nový papierenský stroj bude porovnateľný s najväčším a najmodernejším strojom, ktorý v súčasnosti ružomberské papierne vlastnia. Pre výrobu nového kartónu (dvojvrstvový kartón s bielym povrchom, kde spodná časť bude hnedá a vrchná biela) pre obalové materiály sa použije viac ako 50 % recyklovaného papiera. „Ak projekt získa všetky potrebné povolenia, tak do konca roka 2020 by nový stroj už mohol byť postavený“, konštatoval Bernhard Peschek.

Susan Brunner_ Professional Printing Forum 2017

Mondi prináša značke Color Copy nový vzhľad

Susan Brunner, produktová manažérka Color Copy (Mondi Paper Sales), informovala účastníkov o plánovaných novinkách. Ako uviedla, vedúca značka papiera na trhu Color Copy prejde redizajnom pod sloganom „Doing a great job“ a objaví sa na trhu v novom dizajne obalu s vylepšenou odolnosťou a 100% zárukou spokojnosti. Táto značka nenatieraného papiera určeného pre laserovú farebnú tlač sa teší veľkej obľube pre svoju vysokú kvalitu, a toto je prvýkrát keď Color Copy prejde v priebehu 28 rokov existencie významným rebrandingom.

Budúcnosť knižnej tlače

Ivana Čapková, manažérka predaja v Mondi, ktorá sa zúčastnila na Hunkeler Innovationdays 2017 v Luzerne vo Švajčiarsku, priblížila pohľad na vývoj a smerovanie knižnej tlače. Ako informovala, na výstave boli prezentované hlavne „High-Speed Inkjet“ tlačové systémy určené pre knižnú produkciu. Reprezentantmi týchto systémov sú známe spoločnosti: HP, Xerox, Ricoh, Canon, Konica Minolta aj iní.

Ivana Čapková_ Professional Printing Forum 2017
Návštevníci mohli vidieť kontinuálnu tlač z role na rolu, tlač z role s následným spracovaním na hárok a ďalej na poskladanú zložku, ale aj hárkovú tlač s kompletným spracovaním na ďalších pripojených on-line zariadeniach pre finišing až po finálnu knihu, či časopis. Pre finalizáciu digitálne vytlačenej produkcie boli prezentované kombinované linky pre skladanie, lepenie aj samostatné linky na výrobu kníh a publikácií, ale aj zariadenia pre laserové rezanie, gravírovanie a iné zušľachťovanie.

Spoločnosť Mondi prezentovala na Hunkeler Innovationdays portfólio papierov NEUJET® a portfólio DNS® papierov určených pre HSI (high-speed inkjet). Nechýbal ani obľúbený vysokokvalitný prírodný papier  BIO TOP® 3 high-speed inkjet. Samozrejme, že papiere značky Mondi boli použité aj priamo na tlač na niektorých partnerských zariadeniach.

Mondi SCP_Professional Printing Forum 2017

Mondi portfólio pre profesionálnu tlač

Stephanie Kienapfel, vedúca oddelenia portfólia pre profesionálnu tlač spolu s Petrou Šlahounkovou, manažérkou predaja Mondi – predstavili portfólio papierov pre profesionálnu tlač.

Petra Šlahounkova_Stephanie Kienapfel (right)
Ako uviedli, spoločnosť vidí výrazný rastový potenciál hlavne v digitálnej tlači, čo ju zaväzuje reagovať na nové tlačové technológie. Neustále optimalizuje svoje tlačové papiere, aby vyhoveli požiadavkám tlače. Najvyššia rýchlosť, najvyššia kvalita je cieľom pre nové druhy papierov. Momentálne sa nedá vyrobiť univerzálny papier, ktorý by vyhovel konvenčným aj digitálnym, tlačovým technológiám. Papier musí byť schopný zvládnuť rôzne faktory, ako sú: vysoké teploty a tlaky (napríklad vo fixačnej jednotke), kontakt s tonerom alebo atramentmi s rôznymi vlastnosťami ako tlačové farby pri ofsetovej tlači, neskôr pri rôznych procesoch dokončovania, viazania, skladania atď.

Profesionálne portfólio je široké a zahŕňa: ofsetové papiere, hybridné papiere, papiere pre laserovú tlač, papiere pre HP Indigo a papiere pre atramentovú (inkjet) tlač. Papiere vyrábané spoločnosťou Mondi spĺňajú prísne požiadavky pre životné prostredie a sú opatrené požadovanými certifikátmi:  FSC®, PEFCTM, EU Ecolabel, TCF a príslušnými ISO certifikátmi.

Lenka Trávníčková_Professional Printing Forum 2017

Papier vnímaný očami umelcov

O tom, že papier dokáže vzbudiť emócie a ulahodiť oku umelca hovorila Lenka Trávníčková, ktorá pôsobí v neziskovej organizácii Malování a kreslení, z.s. v Prahe. Konkrétne ju očaril prémiový dizajnový papier PERGRAPHICA®, ktorý využíva pri svojej tvorbe.

Lucie Mičíková a Patrik Svoboda_Professional Printing Forum
Lucie Mičíková a Patrik Svoboda sa venujú tvorbe, grafickému dizajnu a vizuálnej komunikácii. Pri ich podnikaní a tvorbe projektov je papier dôležitou komoditou. Ako potvrdili papier dáva to správne čaro, dokáže nadviazať s užívateľom osobitý vzťah. Vizitky, firemné papiere, obálky, prezentácie, výročné správy prezentujú určitú identitu a tej by mal zodpovedať aj správny výber kreatívneho papiera.

Professional Printing Forum 2017

Lesníctvo a zdravé lesy

Viliam Pichler, dekan Lesníckej fakulty TU vo Zvolene – vo svojom príspevku priblížil pohľad na históriu a súčasnosť lesníctva úzko spojeného s produkciou drevnej hmoty pre výrobu papiera.

Viliam Pichler_Professional Printing Forum 2107
Ako uviedol, lesníctvo v Európe, vrátane Slovenska, vzniklo v dôsledku potrieb poľnohospodárstva a baníctva. V medzivojnovom období bola lesnatosť u nás len cca. 25%, v súčastnosti je to 40%. Prispôsobenie novým podmienkam trvá v lesníctve desiatky rokov. Lesy ohrozujú klimatické zmeny, vietor, podkôrny hmyz, požiare, kalamity a ďalšie faktory.

Ak chceme mať dostatok dreva aj na výrobu papiera je potrebné mať zdravé lesy o ktoré je potrebné sa patrične starať konštatoval na záver Viliam Pichler.

Professional Printing Forum
Záver patril vyžrebovaniu cien pre účastníkov podujatia.

Pripravil: František Martančík
fotografie: autor

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo