Foto: (zľava doprava): Robert Posch, technický manažér závodu; Udo Nachbaur, hlavný technológ závodu; Hubert Marte, generálny riaditeľ spoločnosti Ganahl AG; Reinhard Marschall, výkonný riaditeľ Koenig & Bauer (DE) GmbH; a Otto Schweinzer, výkonný riaditeľ závodu Rondo v St. Ruprechte.

Spoločnosť Rondo Ganahl AG, investovala 36 miliónov eur do svojho závodu St. Ruprecht v rakúskej spolkovej krajine Štajersko, čo vyvrcholilo otvorením jedného z najmodernejších tlačových centier pre obaly z vlnitej lepenky v Európe.

Stredobodom vo výrobnej hale je nový šesťfarebný hárkový ofsetový stroj Rapida 164 s inline lakovaním a predĺženým vykladaním.

Nová Rapida 164 – spracováva hárky až do maximálneho formátu 1 205 × 1 640 mm rýchlosťou až 16 000 hárkov/h. Inými slovami, plocha ekvivalentná štyrom futbalovým ihriskám sa dá vytlačiť len za hodinu. Súčasťou stroja je balík príslušenstva na spracovanie vlnitej lepenky do hrúbky 1,7 mm.

Aby sa umožnila neprerušovaná, vysokorýchlostná výroba s ťažkými a pevnými substrátmi, Rapida 164 bola umiestnená na základoch zvýšených o jeden meter a integrovaná do plne automatického systému stohovacej logistiky. Vďaka tomu má nové tlačové centrum v St. Ruprechte kapacitu pre ďalších 20 miliónov štvorcových metrov vlnitej lepenky ročne.

Jedinečná inštalácia stroja

Tlačový stroj je v mnohých ohľadoch jedinečný, tak ako produkty, ktoré tlačí, a bol prispôsobený presným požiadavkám spoločnosti Rondo – od inštalácie so špeciálnou galériou a integrovaným zdvíhacím vozíkom na tlačové platne až po systém vodného chladenia, ako aj logistiku pod podlahou pre bezpaletovú prepravu stohov.

Rapida 164 sheetfed offset press
Podlahový bezpaletový dopravný systém privádza stohy substrátu k stroju.

Rapida 164 sa môže pochváliť aj mnohými automatizačnými riešeniami: PlateStretch na kompenzáciu naťahovania papiera stlačením tlačidla na konzole ErgoTronic, beználožkovým podavaním DriveTronic SIS, systémom FAPC pre plne automatickú výmenu platní a umývacími systémami CleanTronic. Regulácia teploty farebníkov zaisťuje konštantné podmienky tlače bez ohľadu na objem tlače, rýchlosť výroby alebo teplotu v hale.

Rondo Ganahl AG
Pohľad na závod Rondo v St. Ruprechte.

Multitalentová vlnitá lepenka

„Vlnitá lepenka je skutočným multitalentom medzi obalovými riešeniami: ľahká, robustná a všestranná – a čo viac, prirodzene udržateľná. Obaly z vlnitej lepenky potlačené farbami bezpečnými pre potraviny ponúkajú skutočnú alternatívu k plastom. To je dôvod, prečo je vlnitá lepenka čoraz častejšie preferovaným obalovým materiálom pre potravinársky priemysel.“

Zdroj: Koenig & Bauer

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokPri príležitosti 100. výročia Gallus Group otvára nové inovačné centrum
Nasledujúci článokLECTA zastaví výrobu CWF papiera v závode Condat vo Francúzsku