Na tohtoročnom veľtrhu drupa spoločnosť Koenig & Bauer (KBA) prvýkrát predstavila medzinárodnej odbornej verejnosti nový veľkoformátový rad strojov KBA Rapida 145 vo formáte 106 x 145 cm. Nový veľkoformátový stroj KBA Jumbo nie je v tejto formátovej triede jedinečný len svojim maximálnym tlačovým výkonom 17 000 hárkov za hodinu. Rovnako v oblasti automatizácie pre rýchlu výmenu zákaziek sa môže pochváliť množstvom výnimočných vlastností, vďaka ktorým je veľkoformátový hárkový ofset efektívnejší a hospodárnejší.


Tieto vlastnosti sa stretávajú s veľkým ohlasom v akcidenčných, internetových a obalových tlačiarňach po celom svete, a úspech týchto strojov sa tak prejavuje i v počte objednávok. Do konca roku 2012 bude do 15 krajín dodaných viac než 30 strojov novej generácie Rapida 145 dohromady s viac než 200 tlačovými a lakovacími jednotkami. K tomuto počtu sa pripočítajú ďalšie zákazky na rok 2013. Okrem tradičných veľkoformátových trhov, ako sú Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Veľká Británia, Severné Írsko, Poľsko, Portugalsko alebo USA sa na zozname objednávok objavujú aj krajiny, ako je Thajsko, Mexiko alebo Juhoafrická republika. Medzi užívateľmi sa tiež nachádza veľa nových zákazníkov, ktorí ku spoločnosti KBA prešli od iných výrobcov alebo do veľkého formátu investujú po prvé.

Spoločnosť KBA preniesla do nového stroje Rapida 145 veľa automatizačných prvkov zo stroja Rapida 106, majstra sveta v prípravných časoch v strednom formáte. Patrí k nim napríklad nakladanie bez tažnej náložky DriveTronic SIS, ktoré ponúka len spoločnosť KBA, samostatné frikčné pohony DriveTronic SPC určené pre rýchlu súbežnú výmenu tlačových platní alebo nová lakovacia veža so súbežnou výmenou lakovacích platní (DriveTronic SFC).

Pre tlačiarne obalov ponúka stroj obzvlášť zaujímavé novinky, ako je rýchla výmena sleevu rastrových valcov (AniSleeve) v lakovacej veži, ktoré môže vďaka ich výrazne zníženej hmotnosti pri požadovanej zmene nánosu laku rýchlo vymeniť len jeden pracovník obsluhy (a to dokonca bez zastavenia stroja). Okrem vyššej produktivity disponuje nový stroj Rapida 145 vyšším komfortom obsluhy, ktorý sa prejavuje aj v kompletne novom ovládacom pulte ErgoTronic s veľkým a prehľadne usporiadanou nástennou obrazovkou.

Praktické otestovanie a optimalizácia nového veľkoformátového radu, ktoré bolo potrebné zrealizovať pred jeho oficiálnym uvedením na trh a uvoľnením série na veľtrh drupa 2012, umožnil celý rad beta inštalácii vo vybraných tuzemských a zahraničných akcidenčných a obalových prevádzkach. Medzi strojmi dodanými po skončení veľtrhu sa okrom klasických štvorfarbových strojov pre akcidenčné a online tlačové prevádzky nachádza tiež veľa šesťfarbových a sedemfarbových strojov s vybavením pre lakovanie alebo dvojité lakovanie pre tlačiarne obalov. Nechýbajú medzi nimi ani vysoko automatizované stroje až s desiatimi tlačovými jednotkami a jednotkami pre zušľachťovanie.

Ako jeden z predných svetových výrobcov veľkoformátových hárkových ofsetových strojov si spoločnosť KBA už niekoľko desaťročí udržuje silnú pozíciu aj v oblasti potlače kartonáže. So strojom Rapida 145 tak spoločnosť potvrdzuje svoje vedúce postavenie na tomto rozrastajúcom sa segmente trhu.

Foto 1: Tlačový stroj KBA Rapida 145 s šiestimi tlačovými jednotkami, lakovacou vežou, dvojnásobným predlženým vykladačom a automatizovanou logistikou stohu, ktorý na veľtrhu drupa 2012 ako jediný produkujúci veľkoformátový stroj budil veľkú pozornosť, už tlačí v známej obalovej prevádzke v Dánsku.

Foto 2: Jedna z množstvá predností nového tlačového stroja Rapida 145, ktorá je atraktívna hlavne pre obalovú tlač: lakovacia veža so súbežnou výmenou lakovacích platní (DriveTronic SFC) a rýchlou výmenou návlekov rastrových valcov (AniSleeve)


Foto 3: V posledných týždňoch bola v závode KBA v Radebeule ukončená montáž niekoľkých strojov Rapida 145 v najrôznejších konfiguráciách, medzi ktorými nechýbali ani dlhé stroje pre obalové tlačiarne, ako napr. tento sedemfarbový stroj s lakovacou vežou (vľavo) alebo stroje s dvojitým lakovaním (vpravo).

Zdroj: KBA

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo