Nové Zoner Photo Studio X podporuje prácu s RAW formátmi .

Jesenná aktualizácia Zoner Photo Studia X prináša zmeny hlboko vo vnútri programu, aj v užívateľskom rozhraní. Univerzálny software na úpravu fotiek a videí, po novom natívne podporuje RAW formáty mnohých rozšírených fotoaparátov, alebo zjednodušuje úpravu fotiek a zobrazovanie metadát.

Nová natívna podpora RAW a presnejšie farby

Tohtoročná druhá rozsiahla aktualizácia Zoner Photo Studia X, prináša od základu nový proces spracovania RAW súborov.

Pri mnohých desiatkach novo podporovaných fotoaparátov, tak odpadá potreba inštalácie doplnkov tretích strán pre prácu s RAW formátmi. Podporované sú všetky fullfrámové bezzrkadlovky (MILC) a rad ďalších rozšírených modelov fotoaparátov (viď. zoznam na webe výrobcu). Ku každému fotoaparátu, ktorý prešiel novovybudovaným laboratóriom autorov programu, je po novom dodávaný aj odladený DCP profil, ktorý zaistí dokonale presnú interpretáciu farieb.

Viac miesta pre fotky vďaka Plnému náhľadu

Zoner Photo Studio X ponúka ďalší režim práce s fotkami. V Plnom náhľade dôjde k ukrytiu všetkých rušivých prvkov a zostáva tak oveľa viac priestoru na porovnávanie alebo úpravu fotiek. Všetky funkcie a panely ZPS X sú však stále k dispozícii.

Metadátové tokeny

Nový intuitívny spôsob nastavenia metadát pri miniatúrach, alebo náhľadoch fotiek je v Zoner Photo Studio X výrazne jednoduchší. Užívateľ si môže nastaviť zobrazenie metadát, bez znalosti zložitých kódov formátovacích reťazcov.

Zonner PSX
Možnosť nastaviť zobrazovanie a triedenie zložiek…

Individuálne nastavenie zložiek

Tak ako sa líšia pracovné postupy fotografov, líši sa často aj využitie jednotlivých zložiek s fotkami. Preto jesenná aktualizácia prináša možnosť nastaviť si zobrazovanie, triedenie a množstvo ďalších predvolieb pre každú zložku.

Režim prieskumníka vo Vyvolať

„Našim dlhodobým cieľom je urýchliť úpravu fotiek. To dosahujeme postupným zrýchľovaním algoritmov, aj úpravami rozhrania programu, aby fotografom stálo v ceste za upravenou fotkou čo najmenej prekážok. Jednou takou bola aj potreba neustáleho prepínania medzi modulmi Správca a Vyvolať,“ uvádza Ján Kupčík, produktový manažér ZPS X.

Vďaka uvedeniu režimu Prieskumník do modulu Vyvolať, je teraz možné sa medzi upravenými fotkami prepínať jednoducho dvojklikom, bez potreby prechádzať medzi modulmi. Ešte viac sa tak zjednodušil prístup k hromadným úpravám fotiek, bez nutnosti pri všetkých otvárať veľký náhľad.

Ďalšie drobné vylepšenia

Medzi drobnosti spríjemňujúce využitie programu patrí ľahšie prepínanie režimov zobrazenia, (Mapa, Prieskumník, Náhľad, nový Plný náhľad a režimy dvoch Prieskumníkov), pomocník pre náhradu chýbajúcich zdrojov video projektov alebo vertikálny posun Filmového pásu.

Zdieľané albumy v Zonerama galérii a 4K videá pre každého

Nezaháľa ani vývoj bezplatnej online galérie Zonerama. Najväčšou jesennou novinkou sú zdieľané albumy, ktoré riešia problém zdieľania fotiek z jednej udalosti od viacerých autorov. Po novom môžu všetci užívatelia Zoneramy, nahrávať aj videoklipy, až do 4K rozlíšenia a využívať pri tom najmodernejší úsporný kodek AV1.

Novinky v Zoner Photo Studiu X, si môže každý zadarmo vyskúšať po dobu jedného mesiaca, po stiahnutí z www.zoner.sk. Aj užívatelia, ktorým už vypršala skúšobná lehota, majú možnosť sa s novinkami zoznámiť počas ďalších 15 dní zadarmo.

Zdroj: Zoner

 

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo