TB_konstrukter

Grafický a obalový priemysel nie je miesto pre amatérov ani pre polovičné riešenia. Ak chcete uspieť v oblasti výroby obalov či ich designu, alebo sa pustiť do výroby displejov, či popustiť uzdu svojej fantázii a vytvárať pre svojich zákazníkov originálne kreatívne produkty, potrebujete profesionálne riešenie.

Konštrukčný softvér ESKO – ArtiosCAD


ArtiosCAD – profesionálny softvér od spoločnosti Esko na návrh skladačiek, krabích, POP a POS, je najrozšírenejším softvérovým riešením pre návrhy a konštrukcie obalov či ďalšieho štrukturálneho dizajnu na svete. Oproti bežným CAD/CAM systémom výrazne urýchľuje a zjednodušuje vývoj produktu a to vďaka svojim špecializovaným nástrojom pre konštrukciu z doskových materiálov s podporou virtuálneho vzorkovania v 3D priestore a takisto rozsiahlymi možnosťami výstupov pre výrobne zariadenia.

ArtiosCAD umožňuje vybrať si z bohatej databázy predpripravených konštrukcií, či uplatniť vlastnú kreativitu a vytvoriť úplne individuálny produkt. Konštrukciu môžete podľa požiadaviek doplniť grafickým dizajnom a vašu víziu môžete poslať zákazníkovi vo forme PDF. Zákazník si následne môže obal zobraziť v bežnej aplikácii Acrobat Reader, rotovať s nim a zobraziť si ho zo všetkých možných uhlov.

Spoločnosť Esko, je jednoznačný líder v oblasti aplikácií pre návrh, výrobu a vizualizáciu obalov všetkých druhov. K ich portfóliu patri aj hardvér, a to rezacie stoly Kongsberg, či CTP-flexo zariadenia pre prípravu tlačovej formy pre flexotlač s označením CDI. Belgicku spoločnosť Esko v Slovenskej republike už dlhé roky zastupuje spoločnosť M&P spol. s. r. o. so sídlom v Žiline.

Bardejovská tlačiareň investuje do výroby obalov

„Zákazník si zaslúži komplexný prístup. Vytvoríme mu konštrukciu obalu priamo podľa jeho predstav a požiadaviek,“ hovorí Karol Dvorčák, majiteľ spoločnosti TB-TLAČIAREŇ BARDEJOV, spol. s r. o., ktorá investovala do profesionálneho programu Esko ArtiosCAD. V rozhovore s ním sme sa zaujímali najmä o výrobu obalov a súvisiace činnosti spoločnosti.

Aký podiel tvorí výroba obalov z celkového objemu výroby bardejovských tlačiarní?

Výroba obalov tvorí dlhodobo značnú časť výroby a dominuje celkovému smerovaniu firmy. Keďže sa venujeme spracovaniu vlnitej aj hladkej lepenky, máme otvorené možnosti pre klientov s najrôznejšími požiadavkami a dokážeme im dodať spotrebiteľské aj transportné balenia pre ich produkty.

Navyše okrem flexotlače disponujeme aj ofsetom. Časť našej výroby sa teda sústreďuje aj na výrobu manuálov, príbalových letákov, prípadne publikácií s väzbou V1 a V2.

Ako ste vytvárali návrhy a konštrukčné riešenia obalov predtým, než ste investovali do profesionálneho programu Esko ArtiosCAD?

Vždy sme sa museli nejako vynájsť. Jednoduchšie konštrukčne riešenia sme si navrhovali sami vo vektorových editoroch, raz to bol Corel Draw, inokedy Adobe Illustrator, podľa situácie. S tými náročnejšími nám pomáhal náš dodávateľ výsekových foriem, niekedy sme mu dokonca museli poslať aj originálnu krabičku, aby si dokázal zhotoviť dáta.

Prečo ste sa nakoniec rozhodli pre profesionálny program, čo od toho očakávate a čo vám toto rozhodnutie zrejme prinesie?

Obaly z hladkej a vlnitej lepenky vyrábame už celé roky a fakt, že sme si návrhy nemohli robiť sami nás jednoducho trochu obmedzoval. Ten prvok vo výrobnom procese chýbal. Vo výrobe sa často robia zmeny na poslednú chvíľu, pričom nejde len o zmeny rozmerov krabičiek, často sa mení typ a voľba materiálu, čo môže zasadne ovplyvniť konečnú kvalitu. Navyše vlastnou prípravou dát pre výsek sa zjednodušila aj komunikácia medzi grafikom a klientom, resp. s jeho dodávateľom grafických výstupov.

Vyhotovené dáta využívate na výrobu výsekových foriem (alebo aj na niečo iné?), ktoré slúžia k výseku vytlačenej produkcie?

ArtiosCAD má mnoho užitočných funkcií, ktoré uľahčujú život aj obchodnému oddeleniu. Dá sa v ňom napríklad nastaviť cena výsekovej formy, spotreba materiálu, rozmiestnenie krabičiek (úžitkov) na tlačovom hárku, ale aj databáza štandardných typov podľa noriem FEFCO a ECMA. Vo veľkej miere to zjednodušuje vytváranie cenových ponúk, vytváranie náhľadov pripadne aj výrobu vzoriek.

Máte po kúpe lepičky (spoločnosť počas roka investovala do lepiacej linky obalov) ambíciu ďalej rozširovať vaše vybavenie, alebo ste s modernizáciou softvérových riešení načas skončili? Čo si viete predstaviť ako ďalšiu investíciu?

Rozhodne by sme radi investovali do výroby vzoriek. Klienti majú vysoké nároky a vyžadujú dôkladnú prípravu ich projektov. Uvažujeme nad kúpou rezacieho plotra na výrobu vzoriek a malosériovej výroby krabičiek z rôznych typov materiálov – od hladkej lepenky až po pevne vlnité lepenky.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokKonica Minolta bizhub C3110
Nasledujúci článokPrenosný skener, imageFORMULA P-208II