Čiarový kód je neodmysliteľnou súčasťou každého výrobku. Grafici a tlačiari sú tí, ktorí dokážu vo výraznej miere ovplyvniť kvalitu čiarového kódu, preto sme pripravili sériu článkov, ktoré poslúžia ako rýchlokurz kvality čiarových kódov EAN. … ako má čiarový kód EAN vyzerať
Čiarový kód je neodmysliteľnou súčasťou každého výrobku. Grafici a tlačiari sú tí, ktorí dokážu vo výraznej miere ovplyvniť kvalitu čiarového kódu, preto sme pripravili sériu článkov, ktoré poslúžia ako rýchlokurz kvality čiarových kódov EAN.
Keď sa rozhliadnete po čiarových kódoch, ktoré sú na výrobkoch, tak zistíte, že grafici dokážu namiesto čiarového kódu vytvoriť rôzne zaujímavé objekty, ktoré na rozdiel od klasických čiarových kódov vyzerajú nápadito. Mnohí totiž považujú čiarový kód za objekt, ktorý nie je pekný a ruší celkový dojem z grafiky.
V prvej časti seriálu o čiarových kódoch sme sa zamerali na rozdiel medzi kvalitným a nekvalitným čiarovým kódom z pohľadu skenovania, pozrime sa teraz technickejšie na vzhľad čiarového kódu.
Čiarový kód EAN špecifikuje medzinárodná norma ISO/IEC 15420, ktorá hovorí, aká má byť štruktúra kódu, veľkosť, výška, svetlé okraje a kontrolná číslica. Normu je možné získať v predajni Slovenského ústavu technickej normalizácie. Pravidlá na používanie kódov EAN spadajú pod organizáciu GS1, ktorá každoročne vydáva aktualizované vydanie dokumentu Všeobecné špecifikácie GS1. Dostupné sú na požiadanie v GS1 Slovakia v anglickom jazyku.
Čiarový kód má normou stanovenú 100% veľkosť. Norma síce nedefinuje veľkosť priamo, ale šírkou modulu, čo je šírka najužšej čiary, ktorá je pri 100% veľkosti 0,33 mm. Po prepočítaní je celková veľkosť kódu EAN 37,29 x 25,91 mm, pričom je možné meniť ho len proporcionálne od 80 – 200 %. Zväčšiť celkovú veľkosť a znížiť výšku nie je dovolené, predlžuje sa tým čas skenovania, pretože skener očakáva čiarový kód v normou stanovenej veľkosti.
Súčasťou čiarového kódu EAN je svetlý priestor na ľavej a pravej strane. Ak je porušený, potom sa kód nedá skenovať. Ľavý svetlý okraj má mať minimálne 11 modulov a pravý svetlý okraj má mať minimálne 7 modulov. To znamená, že pri 100% veľkosti je minimálny ľavý svetlý okraj 11 x 0,33 = 11,033 mm.
Skener sníma čiarový kód červeným svetlom a informáciu získava na základe kontrast medzi čiarou a medzerou. Čiary musia byť tmavé a medzery svetlé. Ako podkladové farby sú vhodné žltá, červená alebo oranžová. Na tlač čiar je vhodné použiť akúkoľvek tmavú farbu. V prípade, že sa potláča lesklý alebo priehľadný materiál, potom sa odporúča použiť svetlú podkladovú farbu.
Softvéru, ktorý je určený na generovanie čiarového kódu spravidla stačí zadať 12 číslic a trinástu dopočíta sám. Trinásta číslica je kontrolná a jej úlohou je preveriť, či je čiarový kód zostavený a zosnímaný správne. Ak je nesprávne vypočítaná, celý čiarový kód je nečitateľný. Čiarový kód možno nevyzerá pre oko práve vábne, ale tiež musí vyzerať „dobre“. To znamená, že musí spĺňať minimálne normou stanovené požiadavky, aby splnil účel, na ktorý je určený. Na obaloch výrobkov musia byť informácie, ktoré vyžaduje zákon, ale niekedy stačí len iné usporiadanie grafických prvkov a čiarový kód sa dá na obal zmestiť v požadovanej veľkosti a kvalite.
Autor: Marianna Revallová / www.gs1.sk *GS1 Slovakia je nezisková organizácia, ktorá spravuje čiarové kódy a systém GS1 na území Slovenskej republiky.
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Landa otvára závod na výrobu nano-atramentov v Holandsku
Ricoh uvádza na trh tlačiareň IM CW2200
Landa vidí ďalšiu miliardovú príležitosť pre nanografiu
Fedrigoni získa turecký UNIFOL
Väčšina európskych kancelárskych zamestnancov verí, že ich pracovisko investuje do technológií budúcnosti
Spoločnosť Sharp/NEC spustila voliteľnú službu značenia laserom
Spoločnosť Sharp/NEC uvádza na trh nový 8K LCD 32″ profesionálny monitor
Monitor NEC MultiSync® EA242WU
SHARP a NEC debutujú ako jedna spoločnosť
Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví najnovšiu generáciu 3LCD projektorov
Dá sa farebný papier potlačiť aj inou farbou okrem čiernej?
PERGRAPHICA® papier navrhnutý pre udržateľnú budúcnosť
Súťaž REGIOCHEMU pozná víťazov
Fínske odborové zväzy ukončili štrajk UPM
Mondi posudzuje možnosti pre svoje záujmy v Rusku