Spoločnosť HP pred nedávnom predstavila a uviedla na trh nový model multifunkčného zariadenia. Zariadenie nesie názov „HP TopShot LaserJet Pro M275“ a je konštrukčne úplne odlišné od klasických multifunkčných zariadení, ktoré v sebe združujú tlačiareň, kopírku a skener.

Najnovší model LaserJet Pro M275 ponuka nové riešenie (funkciu) „TopShot“, ktoré otvára nové možností v oblasti skenovania resp. reprodukcie. Vývojári spoločnosti HP v novom modeli nahradili klasické (ploché) skenovacie zariadenie 6-megapixelovým digitálnym fotoaparátom, ktorý je schopný zaznamenať a reprodukovať okrem bežných plochých (2D) dokumentov aj trojrozmerné predmety. Riešenie od HP je v tomto smere revolučné a vypĺňa medzeru na trhu. Čas ukáže či tento neštandardný produkt si nájde svoje miesto na trhu.

Viac informácii o tomto zariadením, ktoré nám zapožičala spoločnosť HP Slovensko na odskúšanie sa môžete dozvedieť následne v tomto článku.

TopShot LaserJet Pro M275

Vzhľadovo je zariadenie podobné ako ostatné MFP, ktoré HP má vo svojej ponuke. Základ tvorí farebná tlačiareň s laserovou technológiou tlače. V prednej časti je umiestnená typická multifunkčná LCD dotyková obrazovka s uhlopriečkou farebného displeja 8,9 cm (3,5″). Cez dotykový displej prebieha komunikácia, definovanie parametrov a výber funkcií: „Tlač – Kopírovanie – Skenovanie“. Zariadenie umožňuje priame pripojenie cez USB, sieť a bezdrôtové WiFi pripojenie.

Tlačiareň
Pre manipuláciu s papierom je v spodnej časti umiestnený zásobník na 150 listov papiera strane. V hornej časti je výstupný zásobník na 50 listov papiera. Tlačiareň umožňuje tlač bez duplexu, teda len po jednej strane. Používatelia môžu využívať prístup na web priamo cez tlačiareň bez použitia počítača. S technológiou HP ePrint sa dá zo zariadenia HP TopShot LaserJet Pro M275 tlačiť takmer z ľubovoľného miesta pomocou smartfónu, notebooku alebo iného mobilného zariadenia. Žiaľ aj napriek hore uvedeným možnostiam, užívateľ nemá k dispozícii žiadne sloty pre pamäťové karty.

Tlač
•  Rozlíšenie tlače: čierna 600 x 600 dpi; farebná 600 x 600 dpi (HP ImageREt 2400 dpi)
•  Veľkosť médií: 76 x 127 mm až 216 x 356 mm
•  Papier v rozsahu: 60 až 220 g/m²
•  Rýchlosť tlače: čierna (A4) – 17 str./minúta; farebná (A4) – 4 str./minúta

Kopírovanie
•  Rozlíšenie kopírovania: čierna (text a grafika); 600 x 600 dpi; farebná (text a grafika) 600 x 600 dpi
•  Zmena veľkosti kópie: 25 až 400%
•  Rýchlosť kopírovania: čierna (A4) do 17 strán/min; farebná (A4) do 4 strán/min; prvá kopia: do 48.5 sec. (farba), čiernobiela kopia do 29 sec. (A4)

Kvalitu tlače môžeme hodnotiť ako štandardnú a úplne vyhovujúcu bežným potrebám. Pri tlači fotografií a poltónovej grafiky kresba je ostrá aj v detailoch a sútlač farieb je veľmi dobrá. Z pohľadu farebnej reprodukcie sú výtlačku mierne presýtené, čo spôsobuje vyšší kontrast a stratu kresby v tieňoch. Farebné podanie je neutrálne a na výtlačkoch nie je vidieť výrazný rušivý nádych inej farby. Rýchlosť tlače a kopírovania je pomerne nízka s porovnaním zariadení od iných výrobcov.

Skenovanie – funkcia „TopShot“

Zariadenie HP LaserJet Pro M275 s funkciou „TopShot“ je revolučné a po prvýkrát použité v multifunkčnom zariadení HP. Z dostupných informácií sa dozvedáme, že zariadenie a hlavne spôsob reprodukcie (snímania) by malo nájsť uplatnenie v menších firmách, ktoré ponúkajú drobné tovary na webe (hračky, bižutériu a pod.) a potrebujú pre ich prezentáciu fotografie.

Klasický integrovaný plochý skener, ktorý mohol len digitalizovať ploché 2D dokumenty, tak nahradil digitálny fotoaparát ktorý je schopný reprodukovať trojrozmerné predmety. Je potrebné povedať, že sa nejedná o fotografovanie technológiou 3D.

Modul „TopShot“

Zariadenie HP LaserJet Pro M275 je na vrchnej časti opatrené bielou plochou (stolom) na ktorú sa umiestňujú dokumenty a predmety, ktoré sa majú reprodukovať (digitalizovať).

Vlastný 6-megapixelový fotoaparát je zabudovaný v závesnom ramene a umožňuje snímať priestorové objekty a umiestniť ich priamo na web aj bez počítača. Okrem uvádzaného fotoaparátu sú v ramene umiestnené aj tri LED svetla, ktoré zabezpečujú osvetlenie snímaného predmetu resp. dokumentu.

Vývojári firmy HP sa snažili navrhnúť spôsob snímania a osvetlenia, tak aby výsledný obraz bol plastický a modeloval snímaný objekt čo najvernejšie. Za zmienku stojí popísať spôsob a realizáciu vlastného snímania predmetu.

Na plochu formátu A4 umiestnime predmet ktorý chceme zdigitalizovať. Na displeji, alebo z aplikácie z počítača si zvolíme režim snímania čiernobiely /farebný, alebo 3D a spustíme digitalizáciu.

Fotoaparát prevedie v rýchlom slede sériu šiestich záberov, z ktorých tri sú prevedené jednotlivými LED svetlami z rôznych uhlov ďalšie tri zábery sú doplnkové len pri osvetlení miestnosti. Následne integrovaný program spojí šesť čiastkových záberov (podobne ako pri HDR) do jedného záberu. Výsledkom je plastický záber s minimalizáciou tieňov na pozadí. Zosnímaný obraz môžeme následne uložiť do počítača, alebo ho priamo vytlačiť na tlačiarni.

 
 
Obr. Ukážka zosnímaných a následne vytlačených produktov

Kvalita snímania
Vlastná kvalita je daná rozlíšením hardvéru, teda rozlíšením fotoaparátu. Problémom môže byť fotografovanie predmetov s lesklým povrchom, alebo tmavých lesklých plôch. Pri dokumentoch to môže byť aj silné moire (moare). Problematické môže byť aj snímanie veľmi malých resp. vysokých objektov pri ktorých je potrebná patričná hĺbka ostrosti. Neposledne pod kvalitu sa podpisuje aj kompozícia a správne umiestenie objektu na ploche. Je potrebné upozorniť, že tento spôsob snímania nenahradí profesionálny spôsob fotografovania napr. svetelný stan a DSLR.

 
 
Obr. originál veľkosť / skenované dáta JPG (výrez)

•  Technológia skenovania: Digitálny fotoaparát
•  Rozlíšenie: Hardvérové 245 dpi; Optické 245 dpi
•  Bitová hĺbka: 256/24-bit (3 x 8 bit RGB)
•  Formát: JPG, BMP, PNG, TIFF, PDF, RTF, TXT (podľa dostupných aplikácií)
•  Skenovanie cez: TWAIN alebo WIA
•  Plocha pre skenovanie: max. 216 x 297 mm

Na záver
Je potrebné sa zamyslieť či vystačíte s bežným plochým skenerom, alebo potrebujte riešiť snímanie trojrozmerných objektov. HP LaserJet Pro TopShot M275 je neštandardný produkt a v prípade, že sa rozhodnete pre „TopShot“ je potrebné počítať s tým, že časovo to bude trvať dlhšie a že čas prípravy s vlastným objektom môže vyžadovať určitú zručnosť a skúsenosť s fotografovaním. Uvedené zariadenie nie je dostatočne rýchle pre väčšie množstvo výrobkov a negarantuje, že všetky fotografované predmety, sa tak povediac podaria. Nepochybne, skenovanie trojrozmerných predmetov má svoje výhody. Tlačiareň, z väčšej časti, je skôr len ako doplnok. Je potrebné tiež upozorniť, že zariadeniu LaserJet Pro M275 chýbajú niektoré kľúčové funkcie. Hlavne, chýba možnosť využívať pamäťové karty. Takže nie je možné skenovať na USB disk alebo na SD kartu, ako to umožňujú ostatné tlačiarne HP. Skeny z TopShot modulu, sa tak musia aplikovať priamo do vášho počítača.

TopShot LaserJet Pro M275 je momentálne zariadenie, ktoré ako prvé ponúka možnosť snímať trojrozmerné objekty. Nesmieme ale pozabudnúť, že na trhu sa zjavujú tlačiarne ktoré umožňujú reálne tlačiť 3D objekty, takže dá sa predpokladať, že čoskoro sa na trhu objavia aj zariadenia, ktoré budú skenovať do skutočného 3D formátu.

•  Rozmery zariadenia: šírka 468 x výška 270 x hĺbka 409 mm
•  Hmotnosť: 13,5 kg

Pripravil: František Martančík
Zdroj: HP

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo