HP predstavuje najpokročilejšiu technológiu pre 3D tlač kovu na svete, ktorá vstupuje do masovej výroby a urýchli 4. priemyselnú revolúciu.

HP Inc. na veľtrhu 2018 International Manufacturing Technology Show (IMTS) v Chicagu predstavilo HP Metal Jet, najpokročilejšiu technológiu pre 3D tlač kovu na svete určenú pre veľkoobjemovú výrobu funkčných kovových dielov. Oproti iným metódam 3D tlače ponúka až 50-krát väčšiu produktivitu pri výrazne nižšej cene.

Už teraz ju pre továrenskú výrobu hotových súčiastok začínajú využívať výrobné spoločnosti GKN Powder Metallurgy a Parmatech, ktoré dostávajú objednávky od globálnych zákazníkov ako Volkswagen a Wilo a inovátorov vertikálneho trhu ako Primo Medical Group a OKAY Industries.

Služba – Metal Jet Production Service

Pretože chce HP úplne zmeniť súčasnú podobu práce dizajnérov aj výroby, spúšťa aj službu Metal Jet Production Service. Tá zákazníkom po celom svete umožní rýchlo realizovať nové návrhy 3D dielov, vyrábať hotové diely vo veľkom objeme a integrovať HP Metal Jet do svojich dlhodobých výrobných plánov.

„Nachádzame sa uprostred digitálnej priemyselnej revolúcie, ktorá mení celý výrobný priemysel v celkovej hodnote 12 biliónov dolárov. HP napomáhalo uskutočneniu tejto transformácie svojou priekopníckou prácou na 3D masovej výrobe plastových častí a teraz chce svoju snahu zdvojnásobiť pomocou prelomovej technológie HP Metal Jet pre 3D tlač kovov,“ povedal Dion Weisler, výkonný riaditeľ a prezident spoločnosti HP Inc.

„Jej dosah je obrovský – len automobilový, priemyselný alebo zdravotnícky sektor ročne vyrobí stovky miliárd kovových dielov. Naša nová 3D tlačová platforma Metal Jet a Production Service prinesie rýchlosť, kvalitu a úspory, vďaka ktorým budú naši zákazníci môcť od základu zmeniť spôsob, akým v súčasnej digitálnej dobe spracovávajú návrhy, vyrábajú a dodávajú nové riešenia na trh. “

HP Metal Jet

3D tlačová platforma Metal Jet

HP Metal Jet je prelomová technológia na báze „binder jetting“  s presnosťou na úrovni jednotlivých „Voxelov“ (jednotka pre objem výraz pre 3D tlač), ktorá využíva viac ako 30 rokov skúseností HP s vývojom tlačových hláv a chemických vlastností a procesov. S tlačovou podložkou s rozmermi 430 x 320 x 200 mm, štvornásobnú redundanciou trysiek, dvojnásobným množstvom tlačových líšt a výrazne nižším podielom spojiva na celkovej hmotnosti umožní HP Metal Jet v porovnaní s inými riešeniami pre 3D tlač kovov väčší produktivitu aj spoľahlivosť pri nízkych obstarávacích i prevádzkových nákladoch. HP Metal Jet začne s výrobou nerezových dielov, pri ktorej dokáže zaručiť izotropné mechanické vlastnosti spĺňajúce alebo prekonávajúci štandardy ASTM a MPIF.

Poznámka: Rozlíšenie tlače je 1200×1200 dpi, pričom jednotlivé vrstvy môžu mať 50 až 100 mikrometrov. Samotná tlač prebieha pomerne zložitou procedúrou nanášania kovového prášku so spojovacím kvapalným polymérom HP Binding Agent, ktorý má zaistiť súdržnosť vytlačenej štruktúry i rovnomerné rozloženie všetkých čiastočiek. Spekaním sa odparia kvapalné komponenty a polymér sa rozloží, takže zostane oceľová štruktúra (používa špec. nerezová oceľ). HP Metal Jet systém používa 4 trysky pre nástrek polyméru.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Igq8gQuXfR4

product printers HP Metal Jet
Obrázok: Ukážky kovových časti vyrobené tlačiarňou HP Metal Jet. Pre tlač bol použitý prášok MIM z nehrdzavejúcej ocele 316L.

Priemyselné odvetvia sa začnú vďaka technológii HP Metal Jet meniť

Ako prvý nadviazala s HP spoluprácu spoločnosť GKN Powder Metallurgy, ktorá začne vo svojich továrňach využívať technológiu HP Metal Jet pre výrobu funkčných kovových častí pre predné automobilové a priemyselné spoločnosti ako Volkswagen a Wilo. GKN Powder Metallurgy je popredný svetový výrobca materiálov a produktov pomocou technológií založených na práškovej metalurgii, pod ktorý spadajú značky GKN Sinter Metals, GKN Hoeganaes a GKN Additive Manufacturing. Ročne vyrobí cez tri miliardy komponentov a podľa jeho odhadov pre svojich zákazníkov zo všetkých odborov vytlačí pomocou technológie HP Metal Jet už v budúcom roku milióny súčiastok.

„Stojíme na začiatku éry, z ktorej už nebude návratu: prichádza budúcnosť masovej výroby pomocou 3D tlače. Nová technológia Metal Jet od HP nám umožní rozšíriť oblasť nášho podnikania, pretože sa budeme môcť chopiť nových príležitostí, ktorým predtým bránila príliš vysoká cena,“ povedal Peter Oberparleiter, výkonný riaditeľ GKN Powder Metallurgy. „Spojením síl s HP budeme môcť posunúť produktivitu a možnosti našich zákazníkov na doteraz nevídanú úroveň vďaka ekonomickým aj technologickým výhodám systému HP Metal Jet.“

HP Metal Jet
Volkswagen, jedna z najväčších automobiliek na svete, začleňuje HP Metal Jet do svojho dlhodobého konštrukčného a výrobného plánu. Výsledkom spolupráce medzi Volkswagenom, GKN Powder Metallurgy a HP bude možnosť rýchlej masovej výroby súčiastok na mieru ako personalizovaných krúžkov na kľúče a štítkov s názvami modelových radov. Viacročný plán VW na použitie technológie HP Metal Jet počíta tiež s výrobou namáhanejších funkčných častí s náročnejšími konštrukčnými požiadavkami ako sú hlavy radiacich pák a úchyty spätných zrkadiel. So vstupom elektromobilov do masovej výroby sa očakáva, že HP Metal Jet nájde ďalšie využitie napríklad pri odľahčovaní kovových dielov s bezpečnostnou certifikáciou.

„Automobilový priemysel prechádza revolúciou – zákazníci dnes už očakávajú personalizáciu. Navyše len do roku 2025 uvedú značky skupiny Volkswagen Group na trh 80 nových elektrických modelov,“ povedal Dr. Martin Goede, šéf technologického plánovania a vývoja vo Volkswagene. „Jediný automobil sa skladá zo šiestich až ôsmich tisíc dielov. Veľkou výhodou aditívnej technológie ako HP Metal Jet je, že rad z týchto dielov môžete vyrobiť bez toho, aby ste museli najprv postaviť výrobné nástroje. Skrátením cyklu vo výrobe môžeme spracovať veľmi rýchlo väčšie objemy dielov. Práve preto je nová platforma HP Metal Jet pre celý náš priemysel obrovským skokom vpred. Tešíme sa, až vďaka nej zdvihneme latku zase o kus vyššie a budeme môcť ponúknuť našim zákazníkom lepšie produkty a inovácie. “

GKN Powder Metallurgy bude využívať technológiu HP Metal Jet tiež pre výrobu priemyselných súčiastok s väčšou hydraulickou účinnosťou pre spoločnosť Wilo, globálneho lídra v oblasti čerpadiel a čerpadlových systémov. Wilo bude ťažiť z jej výhod napríklad pri výrobe rotorov, difúzorov a opláštenia, ktoré majú veľmi premenlivé rozmery a zároveň musia znášať výrazné výkyvy sania, tlaku a teploty.

HP Metal Jet

Zmení sa aj zdravotnícky priemysel

HP chce pomôcť aj zdravotníckemu priemyslu, rozhodlo sa preto spojiť sily tiež so spoločnosťou Parmatech a rozšíriť masovú výrobu dielov i pre zákazníkov ako OKAY Industries, Primo Medical Group a ďalší. Parmatech je svetový líder v oblasti plastického vstrekovania kovov a v spracovaní kovov sa mu darí byť priekopníkom už viac ako 40 rokov. Špecializuje sa pritom práve na výrobu veľkého objemu lacných kovových dielov pre zdravotníctvo a ťažký priemysel.

„HP Metal Jet predstavuje prvú 3D technológiu skutočne použiteľnú na výrobu kovových dielov určených pre priemyselné využitie. Naši zákazníci vyžadujú extrémny výkon, kvalitu a spoľahlivosť a vďaka tejto špičkovej technológii od HP máme istotu, že ich očakávania dokážeme prekonať,“ povedal Rob Hall, prezident spoločnosti Parmatech. „Čoskoro nasadíme HP Metal Jet do našich tovární a začneme vyrábať zložité súčiastky ako chirurgické nožnice a endoskopické kliešte, ale aj nové výrobky a geometrie, ktoré konvenčnými technológiami pre spracovanie kovov nie je možné vyrobiť. Technológia HP Metal Jet bude kľúčová pre náš vývoj inovatívnych riešení šitých na mieru našim zákazníkom a ich jedinečným potrebám. “

Cena a dostupnosť technológie HP Metal Jet

Už v prvej polovici roka 2019 budú zákazníci môcť nahrávať súbory s 3D návrhmi a získavať finálne diely vo veľkom objeme vďaka novej službe Metal Jet Production Service. Tieto diely budú vyrábané v spolupráci s už spomínanými partnermi HP, spoločnosťami GKN Powder Metallurgy a Parmatech, aby bol zaručený ten najvyšší štandard kvality ich spracovania.

Viac informácií sa dozviete na HP.com/go/3Dmetalparts, kde sa môžete tiež zaregistrovať a získať prístup k službe HP Metal Jet Production Service.

Všetky technické informácie o novej technológii Metal Jet od HP nájdete na HP.com/go/3Dmetals.

Riešenie HP Metal Jet pre komerčné využitie bude potom k dispozícii za menej ako 399 000 dolárov a k prvým zákazníkom sa vydá v roku 2020. Široko dostupné bude od roku 2021. Rezervácia pre predobjednávky systémov Metal Jet môžu zákazníci podávať už teraz.

Zdroj: HP

 

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokZoner Photo Studio X prináša kvalitný strih videa a export presetov
Nasledujúci článokVideokamera Canon XF705 s podporou formátu XF-HEVC