HP PageWide Managed P57750dw multifunkčná tlačiareň s technológiu PageWide je ideálnym riešení pre použitie nenatieraného papiera a tlač vo veľkých množstvách.

HP PageWide predstavuje revolučnú technológiu nových atramentových tlačových hláv stanovujúcu úplne nové štandardy v oblasti rýchlosti, kvality ale i cien tlače! Technológia HP PageWide je často prezentovaná ako riešenie pre veľkoformátovú tlač, v skutočnosti ale ide o komplexnú technologickú víziu, ktorá je významným krokom pre kanceláriu budúcnosti. HP PageWide technológia sa prelína naprieč všetkými tlačovými technológiami – od bežnej kancelárskej tlačiarne až po veľké priemyslové inkjetové tlačové stroje.

HP PageWide = Šírka stránky  / Ako funguje HP PageWide

Vysoká rýchlosť a produktivita s novými HP PageWide tlačiarňami spočíva v jednoduchom riešení, keď je tlač realizovaná v jednom prechode. Osadená tlačová hlava HP PageWide v tlačovom zariadení zodpovedá šírke potláčaného  papiera. Je fixne upevnená, teda nepohybuje sa – na rozdiel od klasických atramentových tlačiarní – pohybuje sa len papier. Tlačová hlava je najkomplexnejšou a najdôležitejšou súčasťou atramentovej tlačiarne.

hp_officejet_pagewide
Obr.: Tlačová jednotka s termálnou tlačovou hlavou a riadiacou elektronikou.

Tlačová hlava PageWide a systém atramentov

Kancelárske stolné tlačiarne HP PageWide využívajú patentovaný systém termálnej tlačovej hlavy a zásobníkov s atramentmi. Tlačová hlava HP PageWide obsahuje 42 240 tlačových trysiek, ktoré striekajú atrament s dokonalou presnosťou na list prechádzajúceho papiera.

Detail na modul tlačovej hlavyVšetkých 42 240 trysiek je umiestnených v celej šírke média a vytvárajú kvapky s rovnakým objemom, rýchlosťou a trajektóriou pohybu. Pre každú zo štyroch farieb (CMYK) je k dispozícii 10 560 trysiek, ktoré sa nominálne prekrývajú a vytvárajú natívne rozlíšenie 1 200 bodov na palec.

Súčasťou HP PageWide technológie je, presné riadenie pohybu papiera, ale aj automatické kontrolovanie stavu trysiek – zahrňujúce aktívne a pasívne nahradzovanie trysiek i automatickú údržbu tlačovej hlavy. Aby nedochádzalo k zasychaniu atramentu v tryskách po vypnutí tlačiarne, je tlačová hlava opatrená uzatváracím mechanizmom, ktorý bráni zasychaniu.

Špeciálne pigmentové atramenty pre HP PageWide
HP PageWide tlačiarne využívajú špeciálne pigmentové atramenty, vďaka ktorým sú dokumenty odolné voči svetlu a vode. Zloženie pigmentového atramentu bolo navrhnuté tak, aby prebehlo veľmi rýchle schnutie pri kontakte so vzduchom. Tento faktor je dôležitý pre PageWide kde je rýchlosť tlače veľmi vysoká. Pigmentové atramenty ponúkajú lepšiu farebnú sýtosť, vysokú denzitu čiernej, odolnosť proti vyblednutiu a odolnosť proti rozmazaniu (napríklad vodou alebo zvýrazňovačmi) na kancelárskom papieri.

HP PageWide Managed P57750dw MFP v teste

Do redakcie sme zapožičali multifunkčné zariadenie HP PageWide Managed P57750dw MFP a podrobili ho testu. Naším cieľom bolo preveriť progresívnu technológiu a nestranne posúdiť výsledky tlače na viacerých médiách. Následne ponúkame naše dojmy a výsledky, ktoré sme získali počas doby zapožičania zariadenia.

test-page_target
Multifunkčné zariadenie HP PageWide Managed P57750dw pre formát tlače A4 má elegantný a jednoduchý dizajn a dobré zapadne do prostredia kancelárie. Intuitívne užívateľské rozhranie v slovenskom jazyku ponúka zrozumiteľnú a jednoduchú obsluhu. Vďaka dobrej konektivite môžete využívať  pripojenia v ethernetovej alebo bezdrôtovej sieti (Wi-Fi, HP Wireless Direct a NFC).

Multifunkčné zariadenie okrem tlače a kopírovania ponúka i podporu pre základné pracovné postupy, ako je obojstranné skenovanie, faxovanie a spravovanie dokumentov s vysokým stupňom zabezpečenia. Komunikácia a priame riadenie zariadenia sa prevádza na 4,3“ palcovom dotykovom farebnom displeji ( v štýle smatfónov). Multifunkcia patrí do radu HP PageWide Pro 500, ktorý zahŕňa aj model samostatnej tlačiarne HP PageWide Managed P55250dw.

Obidva modely ponúkajú úspory vo všetkých oblastiach, a to vďaka menšej nutnosti údržby, malému množstvu súčastí k výmene a vysokej energetickej úspornosti. Zariadenia HP PageWide sú odolné a spoľahlivé i pri dlhodobom zaťažení, s prijateľnou nadobúdacou cenou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Zariadenia umožňujú využívať aj vysokokapacitné atramentové kazety s výťažnosťou až 20-tisíc strán, ktoré prinášajú cenovo ešte výhodnejšiu tlač. Tlačiarne sú duplexné a sú navrhnuté pre malé a stredné podniky, kde sa tlačí až do 6 000 strán mesačne.

Tlač a možnosti tlače
Tlačiarne HP PageWide spracovávajú tlačové úlohy v jazykoch pre tlač – HP PCLXL (PCL6), PCL5, native PDF a HP Postscript Level 3 emulation. V prípade multifunkčných zariadení, ktoré sú vybavené USB vstupom sa dá tlačiť aj priamo s USB diskov.

Výkonnosť a spotreba
Tlačiareň dokáže tlačiť v troch rýchlostných módoch. V najrýchlejšom móde (Draft) dokáže potlačiť jednostranne č.b. aj farebne až 75 strán za minútu. V prípade obojstrannej tlače až 38 strán A4/min.

Tlačové média: Formáty médií A4, A5, A6, B5 (JIS), B6 (JIS), 10 × 15 cm a obálky (B5, C5, C6, DL). Odporúčané hmotnosti médií v rozsahu od 60 – 300 g/ m², 75 až 90 g/ m² (obálky). Okrem nenatieraných typov papierov, môžeme použiť pre tlač fotografií v najvyššej možnej kvalite (best) s optimalizovaným rozlíšením 2400 x 1200 dpi aj fotografické papiere s úpravou pre atramentovú tlač.

Spotreba elektr. energie: 100 watt (maximum), 70 watt (tlač), 10 watt (pohotovostný stav), 4.8 watt (režim spánku).

Dostupnosť zariadení
Rad tlačiarní PageWide Pro 500 (formát A4) je dostupný len ako súčasť zmluvy v rámci Managed Print Services. V ponuke sú aj HP PageWide tlačiarne a MFP vo formáte A3, v rôznych rýchlostných kategóriách. Podľa úrovne vybavenia sú označované ako Pro alebo Enterprise.  Viac informácií získate na web. stránkach výrobcu alebo u lokálneho distribútora.

Papiere s technológiou ColorLok® pre atramentovú tlač

Tekuté atramenty prechádzajú na povrchu papiera zložitými fyzikálnymi procesmi a chemickými reakciami. Preto musí spolu atrament a papier spolupracovať ako systém, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky.

ColorLok_technologyPapiere ColorLok® obsahujú špeciálne aditíva, ktoré zaisťujú rýchle oddelenie pigmentu z atramentu a ich fixáciu na povrchu papiera. V prípade atramentovej tlači zabezpečujú papiere ColorLok® vyššiu kvalitu so sýtejšou čiernou a sýtejšími, živšími farbami.

Atrament schne rýchlejšie, takže s výtlačkami sa dá manipulovať bez rizika rozmazania ihneď po vybratí z výstupného zásobníka. Všetky tieto výhody platia tak isto pre recyklované papiere s technológiou ColorLok®. Spoločnosť HP odporúča použiť papiere ColorLok® k dosiahnutiu najlepšej kvality tlače.

Test – rozdielnosť papierov
Test – porovnanie gamutu
Test – rozlíšenie tlače

Test tlače HP PageWide Managed P57750dw sme zamerali práve na túto skutočnosť a pre posúdenie kvality a rozdielnosti sme potláčali viacero vzoriek získaných papierov. Okrem papierov HP a Mondi s ColorLok® technológiou sme do testu zaradili aj fotografický papier značky HP a neznámy papier bez úpravy ColorLok®. Jednotlivé testovacie výtlačky sme postupne zmerali denzitometrom a získané maximálne denzitometrické hodnoty základných CMYK farieb sme použili pre porovnanie jednotlivých papierov. Denzitometrické hodnoty (viď tabuľku) jasne potvrdzujú rozdielnosť jednotlivých papierov z pohľadu ako sú schopné absorbovať atrament. Na papieri bez úpravy ColorLok® boli farby výrazne menej nasýtenejšie než pri papieroch s ColorLok® technológiou.

ColorLok_ paper_data
Obr.: Tabuľka uvádza výrobcu, názvy testovaným papierov a dosiahnuté maximálne denzity farieb. Fotografický papier sme zaradili pre porovnanie a dosiahol najvyššie hodnoty, čo je logické pre jeho špecialnú povrchovú úpravu pre atramentovú tlač fotografií.

Mondi_vs_Hp
Obr. A: Porovnanie farebného rozsahu papiera Mondi NEUJET® – silk premium určeného pre produkčnú vysokorýchlostnú atramentovú tlač so štandardným papierom HP HOME & OFFICE PAPER s ColorLok® technológiou. Rozdiel je pomerne výrazný, čo sa potvrdilo aj v teste na zvýšenej farebnosti výtlačkov.

Obr. B: Porovnanie farebného rozsahu papiera HP HOME & OFFICE PAPER s papierom Mondi NAUTILUS® – SuperWhite 100 % recycled, určeného pre produkčnú vysokorýchlostnú atramentovú tlač.

text_test
resolution
Obr.: Detaily z testovacích výtlačkov potvrdzujú perfektnú sútlač farieb a vysoké rozlíšenie obrazu. To je zásluhou statickej hlavy PageWide a jej presného nastavenia.

HP PageWide Managed P57750dw

Pred kúpou samostatnej tlačiarne, alebo multifunkčnej tlačiarne je potrebné si rozmyslieť niekoľko dôležitých vecí. Hlavne kde budeme tlačiareň používať a čo od nej budeme požadovať. Zaujíma nás rýchlosť tlače, alebo budeme tlačiť obrázky a uprednostníme kvalitu. Akú požadujeme konektivitu, či má byť tlačiareň umiestnená v počítačovej sieti a podobne.

Základný model sa dá rozšíriť o ďalšie príslušenstvoPlusy

Multifunkčná tlačiareň HP PageWide Managed P57750dw s technológiu PageWide, formátu A4 ponúka vysokú úroveň zabezpečenia, profesionálne výstupy, vysokú rýchlosť tlače, energetický úsporný chod a nízke nadobúdacie a prevádzkové náklady. Môžete sa spoľahnúť na farebné dokumenty v profesionálnej kvalite s vysokou odolnosťou proti vode, rozmazaniu a s dlhodobou archivačnou trvanlivosťou.

Mínusy

Slabosť tlačiarne PageWide sa v súčasnej dobe nachádza na médiu, ktoré sa dá použiť. Na rozdiel od laserových tlačiarní, PageWide je určená pre kancelársky nenatieraný papier prípadne fotografický papier pre atramentovú tlač. Natierané papiere sa žiaľ nedajú použiť.

Verdikt – zhodnotenie

HP PageWide Managed P57750dw multifunkčná tlačiareň výkonom, kvalitou a svojimi vlastnosťami je smerovaná pre potreby stredných a malých podnikov. Je ideálnym riešení pre použitie nenatieraného papiera a tlač vo veľkých množstvách. Úrady alebo agentúry, ktoré znižujú náklady na materiál a sú citlivé na spotrebu energie určite zaujme tento typ multifunkčného zariadenia.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokAplikácia RICOH Streamline NX prepája správu zariadení a informácií v jednej platforme
Nasledujúci článokBell & Bain sa zameriava na kvalitu a flexibilitu s technológiou Ricoh Pro VC60000