V poslednom čase v príspevkoch na internete i na odborných fórach sa preberá tematika digitálnej tlače. Prezentované príspevky PR (pí-ár) články výrobcov i užívateľov tlačových zariadení sú marketingovo pekne pripravené. Žiaľ ich obsah je často nepresný a dokonca niekedy až zavádzajúci. Je to neznalosť, neodborný preklad alebo dokonca úmysel?

Jedným z príkladov je porovnávanie digitálnych technológií s konvenčnými tlačovým technológiami (hlavne s ofsetom). Kto sleduje vývoj tlače vie, že momentálne v digitálnej komerčnej tlači dominujú dve tlačové technológie: elektrofotografická tonerová tlač (laserová) a atramentová (inkjetová) tlač. V publikovaných príspevkoch sa často používajú výrazy, ako napr.: digitálny ofset, digitálna ofsetová farba a iné zavádzajúce pojmy.

HP Indigo 5900_works
Obr.: HP Indigo 5900 tlačový systém / HP Indigo Liquid Electrophotography.

Myslím si, že snahou je zdôrazniť resp. presvedčiť, že prezentovaná technológia je identická s ofsetom. Pritom každý z oboru potvrdí, že výtlačok z digitálneho tlačového zariadenia vyzerá inak, ako z ofsetu – nie je lepší alebo horší, len je iný. Aj keď vyzerá ako z ofsetu.

Atrament – Toner – Tlačová farba

Aj keď človek kupujúci vytlačený produkt sa bežne nezaujíma o technológiu tlače a druh použitého farbiva, tak tento faktor má veľký vplyv na jeho konečnú úpravu (laminácia, lakovanie, skladanie, lepenie), manipuláciu, skladovanie, … preto je dôležité vedieť okrem marketingových podmienok, aký tlačový proces sa pre konkrétnu tlač používa.

Je to komplikovanejšie, nie všetko je vždy také, ako sa na prvý pohľad zdá. Musíme si uvedomiť, že ani atrament, ani toner ani tlačová farba nie sú rovnaké. Každá technológia tlače používa iný druh farbiva, čo je pre vlastnú tlač dôležitý faktor. Z pohľadu marketingu je najlepšie všetko nazvať „farbou / ink“, žiaľ tento pojem je technický zavádzajúci pre trh aj pre zákazníkov.

Pre mňa je atrament atrament, toner toner a tlačová farba tlačová farba. Typická definícia tlačovej farby je, že ju tvoria tri základné zložky: pigmenty, spojivá / prísady a aditíva. Pri digitálnej elektrofotografickej (laserovej) tlači častice tonera musia niesť náboj; inak sa toner nedá použiť na tlač. To ho odlišuje od tlačovej farby!

Používa HP Indigo „toner“ alebo „tlačovú farbu“?

To je zaujímavá otázka, ktorú si veľa ľudí v odvetví tlače kladie pri hodnotení digitálnych tlačových systémov. Pomerne mätúca je definícia aj pri odborných debatách i publikovaných príspevkoch.

HP ElectroInk
Obr.: HP ElectroInk

HP Indigo je digitálny elektrofotografický tlačový stroj (presné pomenovanie HP Indigo Liquid Electrophotography), ktorý používa pre tlač tzv. „ElectroInk“, čo je tekutý toner, zatiaľ čo tradičná ofsetová tlač používa tlačovú farbu. Toner ElectroInk je suspendovaný v minerálnom oleji. Týmto spôsobom môže byť veľkosť častíc toneru omnoho menšia ako v suchom systéme tonera. Iné digitálne elektrofotografické tlačové zariadenia, napr. Xerox, Ricoh, Konica Minolta, Canon používajú suchý toner.

Vývoj tekutého toneru ElectroInk začala na začiatku 80-tych rokov minulého storočia izraelská spoločnosť Indigo NV (zakladateľ spoločnosti Indigo Benny Landa). V roku 1993 bol uvedený na trh prvý digitálny tlačový stroj založený na nepriamom elektrografickom procese s tekutým tonerom s názvom Indigo E-Print 1000.
Dnes spoločnosť HP Indigo ponúka široké portfólio digitálnych tlačových zariadení pre rôzne oblasti tlače.

HP Indigo Liquid Electrophotography
Konštatovanie

Použitie termínu ElectroInk je skvelým marketingovým odkazom, ale nie je to tlačová farba. Skôr sa dá súhlasiť s definíciou: „ElectroInk je tekutá farba na báze tonera“. V odborných debatách by sa malo hovoriť o ElectroInku, ako o tekutom toneri. To isté platí aj pre tlačovú technológiu HP Indigo, tá by sa mala definovať presne: HP Indigo Liquid Electrophotography.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo