Razba fóliou za tepla sa vyznačuje tým, že tenká vrstva fólie sa vplyvom tlaku a tepla prenáša na potláčaný materiál. V závislosti od použitej raziacej formy a fólie môžete vytvárať rôzne vizuálne i haptické efekty.
Pri procese horúcej razby, rovnako ako pri iných procesoch, je vhodné pred zadaním objednávky u výrobcu fólie najskôr definovať, akým vplyvom a ďalším podmienkam spracovania bude neskôr horúca razba vystavená.
To zahŕňa zohľadnenie vplyvov okolitého prostredia na konečný produkt a tiež požiadavky na trvanlivosť. Rovnako je potrebné vziať do úvahy problémy, ktoré môžu nastať v dôsledku návrhu dizajnu, a konkrétne povrchové charakteristiky tlačového substrátu.
Okrem potreby pre adekvátnu adhéziu (lepivosť) medzi povrchom tlačového substrátu a razbou môže hrať zásadnú úlohu okrem iného aj povrchové napätie. Neskoršie reakcie alebo migrácia zložiek, napríklad povrchovo aktívnych látok v laku alebo v tlačiarenských farbách, môžu spôsobiť problémy s kvalitou razby/transféru.
Rovnako aj drsnosť, štruktúra a ďalšie charakteristiky povrchu substrátu sú kritériami pre posúdenie správnej voľby fólie.
Možné faktory ovplyvňujúce trvalú priľnavosť fólie:
- prísady proti oteru v tlačových farbách vrátane minerálnych práškov (poprašovanie),
- nedostatočné zaschnutie farieb (lakov, primerov) často vedie k uvoľňovaniu plynov alebo migrácii zložiek tlačovej farby,
- nedostatočné vytvrdenie UV lakov,
- polyolefínové povrchy a PET s nízkym povrchovým napätím,
- disperzné laky s vysokým obsahom klzných prísad (vosky, silikón).
KURZ tieto faktory berie do úvahy pri trvalej optimalizácii svojich produktov. V posledných rokoch sa vývoj čoraz viac zameriava na univerzálnosť fólií určených pre razbu.
LUXOR®/ALUFIN® MSU
Produkt MSU (Multiple Surface Usage) je vynikajúci pre metalickú razbu širokej škály aplikácií s väčšou flexibilitou, spoľahlivosťou aj jednoduchosťou pri použití.
Odporúča sa hlavne na:
- laminované povrchy (PET, OPP),
- UV tlač,
- nízkomigračné laky a nátery,
- metalické farby,
- konvenčne sušené farby a emulzné nátery.
V čom je rozdiel?
- Priľnavosť na väčšine, dokonca aj ťažko raziteľných povrchoch, ako sú potiahnuté alebo potlačené substráty.
- Natierané a potlačené papiere, rovnako ako kartón, lamináty, lakované a parciálne alebo celoplošne UV lakované povrchy
- Jemné až stredné motívy
- Vysoká rýchlosť spracovania
- Vynikajúci lesk
- Dobré vykreslenie hrán
- Dobré krytie
- Najlepšie vo svojej triede pre LMI bar (Low Migration Inks – farby s nízkou migráciou)
V závislosti od použitej fólie môžete vytvárať rôzne vizuálne a haptické efekty. Adhézna vrstva má rôzne zloženie pre rôzne povrchy. To znamená, že si musíte vybrať správnu transferovú fóliu so správnou lepiacou vrstvou pre povrch, ktorý sa má raziť.
S výberom správneho produktu na razbu vám poradí tím KURZ Czech & Slovak, s. r. o.
https://www.czkurz.com/
Pripravil: František Martančík
Zdroj: KURZ