Apponyiovská knižnica v Oponiciach

 

Unikátna výstava GUTENBERGOVA KNIŽNICA, ktorá sa bude konať v dňoch 23. – 29. marca 2015 v priestoroch apponyiovskej knižnice priblíži vynález kníhtlače a odkryje knihy majstrových nasledovníkov.

Vítajte v Apponyiovskej knižnici!

Mladí ju nazývajú „slovenským Rokfortom“, starší zase „slovenským Oxfordom“. Pôvodný priestor knižnice slúžil už aj ako sýpka či sklad a v súčasnosti mal byť zaplnený stovkou kongresových stoličiek a premietacím plátnom. Vďaka tým, ktorým pojem KNIHA ešte stále niečo hovorí, tu stoja dobové kresla, vzácny historický nábytok a jedna „maličkosť“. 17 300 zväzkov kníh z celého sveta od 16. po 20. storočie.

Vôňa pergamenu zo 16. storočia

Pri vstupe do Apponyiovskej knižnice len málokto nezačne uvažovať o tom, či sa náhodou nevrátil v čase alebo nepremiestnil v priestore. Atmosféra dýchajúca z jej stien priam núti človeka zamyslieť sa nad unikátnosťou tohto priestoru a jeho obsahu. Apponyiovská knižnica, známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku, v sebe ukrýva nielen veľký kus histórie spojený s rodinou Apponyiovcov, unikátne diela mnohých významných autorov, ale aj akúsi zvláštnu esenciu toho, čo ľudstvo za svoju existenciu dokázalo. Encyklopedika, kartografia, numizmatika, bosoráctvo, poézia, fyzika, matematika…To je iba hŕstka z toho, čo Slovenská národná knižnica prostredníctvom Apponyiovskej knižnice v Oponiciach blízko Nitry sprístupňuje verejnosti.


K najhodnotnejším kúskom bezpochyby patrí výtlačok z roku 1515, dielo Isokrata, jedného z najvýznamnejších postav gréckej rétoriky. Rovnako Matematické princípy prírodnej filozofie od vedeckého velikána Isaaca Newtona dodnes paralyzujú mnohých návštevníkov, ktorí si prídu tento výtlačok zo začiatku 18. storočia „zažiť“ vlastnými rukami. Do knižnice sa chodí za oddychom, za poznaním. Z knižnice v Oponiciach si návštevník a milovník kníh odnesie zážitok a pocit, ktorý v ňom zostane navždy. Najmä, ak sa môže pochváliť tým, že držal v rukách verše Francesca Petrarcu, listoval si dielo Michelangela Buonarroti alebo Erasma Rotterdamského.

Pripravila: Marianna Cabalová
foto: archív a Drahomír Červeňák
www.chateauappony.sk

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo