Čaro morského sveta

Fotografovanie je ideálny spôsob ako si priniesť kúsok dovolenky, či dobrodružstva so sebou domov. Fotografie z vody sú skvelé, či už si chcete zachytiť priateľov, morské hviezdice prisaté na kameni, alebo húf malých farebných rybičiek. Fotenie pod vodnou hladinou teda patrí k veľmi zaujímavým letným radovánkam. Ale ako docieliť toho, aby vaše podvodné fotky vyzerali čo možno najlepšie, o tom sa dočítate v nasledujúcom článku.

Čím fotiť?

Fotografovanie pod vodou je úplne samostatný odbor. Suchozemský fotograf nemôže očakávať, že sa ponorí a ihneď nafotí dokonalé fotky. Možností je celý rad a záleží len na vás, akú z nich vyberiete. Presnejšie povedané: záleží na tom, aké kvalitné fotky chcete urobiť, v akých hĺbkach chcete fotiť a koľko chcete do výbavy investovať. Každopádne na výber máte z nasledujúcich variantov.

•  Mäkké vodotesné puzdro
•  Vodotesný fotoaparát
•  Pevné vodotesné puzdro

Mäkké vodotesné puzdro

Toto je najúspornejší variant, ktorý dobre splní svoj účel. Puzdra sú vybavené vodotesným uzáverom, takže dovnútra sa skutočne nedostane ani kvapka. Veľkou výhodou tohto riešenia je aj priaznivá cena, takže pokiaľ si chcete fotenie pod vodou len vyskúšať, nemusíte do puzdra investovať viac, než pár desiatok eur. Pri tom vôbec nezáleží na tom, aký fotoaparát máte. Puzdier je veľké množstvo typov a sú univerzálne. Aj keď výrobcovia pri niektorých typoch uvádzajú odolnosť až do cca 10 m hĺbky, nie je príliš vhodné túto medznú hranicu pokúšať.

Vodotesný fotoaparát

Tu je už situácia úplne iná. Samotné označenie už napovedá, že ide o špeciálne fotoaparáty pod vodu. Sú teda jednako utesnené, ale sú tiež schopné odolávať tlaku. Tie najvýkonnejšie vydržia hĺbku až okolo 18 m, čo je hranica pre potápanie s prístrojom pre začínajúcich potápačov.

Vďaka veľmi odolnej konštrukcii nemusíte mať o takýto fotoaparát žiadne obavy ani pri akýchkoľvek iných adrenalínových aktivitách. Ich veľkou výhodou je veľmi jednoduchá ovládateľnosť, pretože majú úplne rovnaké ovládacie prvky, ako každý iný kompaktný fotoaparát. Ponúkajú dokonca aj rovnakú kvalitu fotografií a podobné rozmery a hmotnosť. Oproti mäkkým vodotesným puzdrám sú samozrejme drahšie, ale ak chcete pod vodou fotiť častejšie a malé rozmery a predovšetkým ľahká ovládateľnosť sú pre vás to najdôležitejšie, potom odolný fotoaparát je tou správnou voľbou.


Obr.: Vodotesný a nárazu vzdorný fotoaparát Fujifilm Finepix XP80

Pevné vodotesné puzdro

Voľba pre tých najnáročnejších. Pevné vodotesné puzdra umožňujú zobrať váš fotoaparát až do hĺbok okolo 40 m a niektoré dokonca ešte hlbšie. Je teda evidentné, že túto možnosť zvolia najskôr fotografi – potápači. Vyrábajú sa ale len pre určité typy fotoaparátov a z tohto pohľadu nie sú univerzálne. Na druhú stranu ale umožňujú pripojiť ďalšie príslušenstvo, ako sú podvodné blesky, aj predsádkové šošovky a filtre. Nevýhodou pevných vodotesných puzdier sú ich rozmery a tiež vysoká cena.


Obr.: Podvodný blesk, pevné puzdro pre fotoaparát radu Nikon N1 J4 do 45 metrov hĺbky.

Ako na to v praxi

Fotenie pod vodou má oproti tomu suchozemskému predsa len niekoľko odlišností, ktoré je potrebné mať na pamäti. Voda je optický hustejšie prostredie, takže pri prechode svetelných lúčov rozhraním vzduch/voda, dochádza k ich lomu. Fotografované objekty sa tak javia o niečo bližšie a väčšie. Voda je tiež pomerne silný modrý filter, takže čiastočne filtruje jednotlivé farebné zložky svetla. Čím hlbšie ste, tým menej farieb môžete vidieť. Už asi dva metre pod hladinou zmizne červená, potom oranžová, žltá a ďalšie farby. V 40 m už vidíte len modrú farby. Krásne farebné zábery teda vyfotíte len tesne pod vodnou hladinou, kde je dostatok svetla a kde je tiež najviac života. Aby ste mohli zaznamenať farby i vo väčších hĺbkach, je už potrebné použiť blesk, ale si presvietiť potápačskou baterkou.

Kvantitou za kvalitnými fotkami

Aj napriek tomu, že pri bežnom fotografovaní sa odporúča napred rozmýšľať a až potom fotiť, pod vodou je to opačne a doslova sa odporúča kacírsky postup: cvakať, cvakať a dúfať, že medzi množstvom fotiek nájdete tú pravú. Odpadu bude viac, ale pri uvážlivom a šetrnom fotografovaní je tu veľké riziko, že vám napríklad žiadny záber nevyjde. Pod vodou sa navyše obrázky obťažne prehľadajú a na displeji tam nepoznáte, či sú dobré alebo nie. Preto na dovolenke sa nehanbite a kvalitu zachráňte kvantitou.

 

Manévrovateľnosť

Fotenie pod vodou je veľmi odlišné od toho suchozemského. Voda je živel. Pod vodou nie je možné pevne sa postaviť, nakomponovať snímok v hľadáčiku, zatajiť dych a stlačiť spúšť. No a ak náhodou plánujete odfotiť čosi v hĺbke, tak celý snímok musí vzniknúť na jeden nádych – alebo povedané inak za pár sekúnd. Napríklad za 30 sekúnd sa musíte ponoriť, nájsť objekt, namieriť fotoaparát, a v pokojnej chvíľke stlačiť spúšť, a potom rýchlo naspäť na hladinu.

Nastavte fotoaparát ešte na suchu

Vo vode nebude na to čas. Clonu nastavte na 5,6 až 8, citlivosť AUTO, alebo čo najvyššiu ISO 800 – 1200, skontrolujte či máte dosť miesta na karte, nastavte ostrenie (automatika je fajn, ale niekedy sa oplatí nastaviť ostrosť manuálne na 2 metre a ostré bude pri clone 8 a širokom ohnisku takmer všetko – potom už stačí len stláčať spúšť).

Veríme, že tieto rady prispejú k naplneniu vašich predstáv o fotení pod vodou.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo