Počas nedávnych politických rokovaní ruského prezidenta Vladimíra Putina a monackého kniežaťa Alberta II bolo prítomné aj Slovensko. Albert II je známy ochranca prírody a biodiverzity po celom svete a pred rozhovormi o mierovom využití Arktídy a Antarktídy daroval Putinovi knihu s fotografiami Slováka Filipa Kuliseva. Ide o špeciálnu, ručne šitú knihu fotografií v drevenej kazete, viazanú v koži so stranami pozlátenými 24 karátovým zlatom.

Obaja štátnici si prezerali fotografie Filipa Kuliseva počas debaty o zachovaní arktickej prírody a boli s nimi veľmi spokojní. „Som poctený, že si knieža Albert II ako dar pri rokovaní s predstaviteľom jednej zo svetových veľmocí zvolil moje dielo. Verím, že fotografie z polárnych oblastí aspoň troškou pomôžu zachovať ich nádheru aj do budúcnosti“, povedal slovenský fotograf.


Obr. Slovenský fotograf Filip Kulisev a monacké knieža Albert II / © Eric Mathon, Palais Princier de Monaco

Knihy s fotografiami Filipa Kuliseva sú súčasťou aj iných spoločenských akcií. V rámci výročných cien Nadácie kniežaťa Alberta II ich získali ako špeciálne ocenenie dve výnimočné francúzske osobnosti. Režisér dokumentárnych filmov Luc Jacquet získal v roku 2006 Oscara za film Putovanie tučniakov a botanik Francis Hallé je významným svetovým expertom na tropické pralesy a ich flóru. „Tieto ocenenia sú najmä za ochranu prírody, za podporu zachovania biodiverzity. O to sa snažím aj svojimi dielami. Preto ma teší, že som sa stal súčasťou prestížneho oceňovania Nadácie kniežaťa Alberta II“, zdôraznil Filip Kulisev pri príležitosti ukončenia jeho výstavy „The Wonders of Amazing Planet“ v Galerie des Pêcheurs v Monaku.


Obr. zľava /botanik Francis Hallé, monacké knieža Albert II, režisér Luc Jacquet

V kniežatstve vystavoval ako jediný umelec na svete už po druhý raz, čo je výsledkom spolupráce s Nadáciou kniežaťa Alberta II, ktorá sa zameriava na ochranu prírody. Diela Filipa Kuliseva sú súčasťou zbierok aj dalších významných osobností ako slovenská hlava štátu Ivan Gašparovič alebo bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová. Vlastní ich aj držiteľ Oscarov, skladateľ Hans Zimmer, či viacnásobný víťaz cien Grammy herec Will Smith.

Moskva/Bratislava 11. októbra

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo