Helsinki 22. apríla – Fínsky UPM-Kymmene podpísal novú kolektívnu pracovnú zmluvu s pracovníkmi, čím okamžite ukončil 16-týždňový štrajk, ktorý spôsobil nedostatok papiera v Európe, informovali v piatok predstavitelia spoločnosti a odborových zväzov.

UPM a asociácia zväzov papierenských pracovníkov sa dohodli na vôbec prvých obchodných dohodách o kolektívnom vyjednávaní pre päť prevádzok UPM. Sprostredkovateľ 21. apríla predložil svoje návrhy spoločnostiam UPM Pulp, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers, UPM Raflatac a UPM Biotuels a 22. apríla ich strany schválili.

Nové zmluvy platia štyri roky od 22. apríla 2022 do 21. apríla 2026. Odborári uviedli, že zvyšovanie miezd sleduje všeobecnú líniu v odvetví s modelom 2 + 2 roky, to znamená, že o zvýšení miezd sa bude opätovne rokovať po dvoch rokoch.

Štrajk v závodoch UPM vo Fínsku, ktorý sa začal 1. januára 2022, sa skončil a zamestnanci sa vracajú do práce. Štrajkovalo približne 2 100 členov odborov. Spoločnosť UPM plánuje čo najskôr obnoviť dodávky produktov svojim zákazníkom.

Spoločnosť UPM uviedla, že na konci minulého roka predstavovala spoločnosť UPM približne 21 % kapacity európskeho grafického papiera a 7 % celosvetových objemov.

Zdroj: UPM

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo