29. októbra, začal 29. ročník etablovaného medzinárodného festivalu Mesiac fotografie v Bratislave.

29. ročník je výnimočný dielami prezentovaných autorov, ale najmä výstavou slovenských a českých fotografov pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie – v kurátorskej koncepcii Tomáša Pospěcha.

FESTIVAL MESIAC FOTOGRAFIE 2019

Druhou nosnou témou bude súčasná fotografia v stredoeurópskom a východoeurópskom priestore. Vizuálny zážitok i pálčivé otázky prinesú medzinárodné hviezdy fotografie ako, Joan Fontcuberta, Cédric Delsaux, Tom Jakobi, veľkým zážitkom bude i rozsiahla retrospektíva Vladimíra Židlického.

K autorom, ktorí k fotografii pristupujú ako k východisku pre ďalšie experimentovanie, patrí aj hlavná hviezda 29. ročníka – svetoznáma ruská umelecká skupina AES+F. Ich tvorba zahŕňa fotografiu, videoart a digitálne technológie a opiera sa o tradičnejšie médiá a je poetickým dialógom týchto médií, ktorý skúma hodnoty, neresti a konflikty súčasnej kultúry.

FESTIVAL MESIAC FOTOGRAFIE 2019
Španiel Joan Fontcuberta je zas fotografom, ktorý využíva médium fotografie ako základ svojej tvorby konceptuálnej tvorby a venuje sa téme vzťahu fotografie a pravdivosti. Ťahákom tohto ročníka bude aj francúzsky fotograf Cédric Delsaux. Patrí k umelcom, ktorí svojou tvorbou v divákovi často vyvolávajú znepokojenie.

FESTIVAL MESIAC FOTOGRAFIE 2019
Medzi individuálnymi výstavami potom zasvietia tohtoroční víťazi ceny LOBA: Vladimír Židlický, český fotograf svetového významu, Maija Laurinen, Tomáš Pospěch či Martin Kochan.

FESTIVAL MESIAC FOTOGRAFIE 2019
Z kolektívnych výstav bude najatraktívnejšou prehliadka Laureátov ceny Oscara Barnacka (Laureats of Oscar Barnack Prize), ktorú každoročne vyhlasuje spoločnosť Leica. Uvidíte výber najzaujímavejších súborov, nominovaných na túto prestížnu cenu za rok 2019.
https://www.mesiacfotografie.sk/

Celkovo festival prinesie 31 individuálnych a kolektívnych výstav. Hlavný otvárací týždeň s vernisážami bude prebiehať od 29.10. – 2.11.2019.

Zdroj: sdef

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo