Tlač je len malá časť dodávateľského reťazca, no v každej fáze prebieha transformácia a celosvetovo sa vyvíja rýchlym tempom.

Dvere sa zatvorili a výstava FESPA Global Expo 2022 sa rozlúčila s návštevníkmi i vystavovateľmi v optimistickom tóne. Zavŕšila sa úspešná štvordňová prehliadka inovácií naprieč odvetviami zahŕňajúcimi odevy, športové oblečenie, bytové dekorácie, doplnky, tkaniny na mieru a iné rozmanité, vysoko módne textílie.

Michael Ryan, Head Of Global Development & FESPA Global Print Expo

„Viac ako šesť desaťročí poskytli výstavy Fespa miesto pre svetových výrobcov špeciálnych tlačiarní a tvorcov značiek, aby mohli plánovať svoju budúcnosť, objavovať nové technológie a materiály, využívať znalosti trhu a vytvárať siete s rovnako zmýšľajúcich podnikateľov, aby preskúmali možnosti.

FESPA Global Print Expo 2022
FESPA Global Print Expo 2022

Celkovo je Ryan spokojný so spätnou väzbou z podujatia v roku 2022. „Spätná väzba od vystavovateľov bola taká, že sú šťastní a podnikajú a podpisujú zmluvy. Tento rok bol skvelou udalosťou pre výrobcov aj pre komunitu tlače, aby sa stretli a osobne urobili investičné rozhodnutia, ktoré chceli urobiť pre svoje podnikanie.

FESPA odhalila plány na rozšírenie výstavy o 50 percent v budúcom roku, keď sa vráti do Mníchova

Michael Ryan v rozhovore pre média uviedol, že by sa výstava mohla v roku 2023 zväčšiť o 50 percent na čistú výstavnú plochu 32 000 metrov štvorcových, keďže sa výstava vráti do svojho pomyselného „domova“ v Mníchove/Nemecko, ale to závisí od množstva vonkajších faktorov. Ryan potvrdil, že už začali prijímať rezervácie na budúcoročnú výstavu v Mníchove, ktorá sa bude konať od 23. do 26. mája 2023.

„Prijali sme už veľa rezervácií v šiestich halách v Mníchove a z pôdorysov, ktoré som doteraz videl – sú už z dvoch tretín plné – a to ešte predtým, ako sme mohli začať uvažovať o všetkých spoločnostiach, ktoré sa nemohli tento rok zúčastniť  výstavy v Berlíne, ako napríklad čínske, japonské a kórejské spoločnosti, ktoré by mohli zastupovať ďalších 150 vystavovateľov. „Momentálne sme v postpandemickej fáze, takže sa momentálne snažíme vrátiť do šiestich hál v Mníchove – ale v prípade potreby máme ďalšie možnosti rozšírenia.“

FESPA tiež potvrdila, že výstava sa v marci 2024 presunie do Amsterdamu/Holandsko. „Vyberáme miesta, o ktorých vieme, že fungujú naozaj dobre a skutočne úspešne nielen z hľadiska počtu návštevníkov, ale aj z hľadiska plánovania a logistiky,“ uviedol Michael Ryan.

Počas niekoľkých posledných rokov sa tlačiarenské podniky sústredili na oblasti vrátane efektivity procesov, automatizácie, web-to-print a udržateľnosti. Tieto trendy budú aj naďalej v popredí pozornosti na podujatiach. Udržateľnosť bude kľúčovou témou aj v ďalších ročníkoch, FESPA bude klásť dôraz na udržateľnosť. A kľúčovým katalyzátorom tohto rastu je FESPA – globálna federácia národných asociácií pre komunita sieťotlače, digitálnej tlače a textilnej tlače.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: FESPA

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokEpson predstavil na veľtrhu FESPA širokú škálu tlačových zariadení
Nasledujúci článokPERGRAPHICA® papier navrhnutý pre udržateľnú budúcnosť