Veľtrh FESPA 2016 - v znamení digitálnych technólogií.

Veľtrh FESPA 2016 sa konal na výstavisku RAI v Amsterdame v dňoch od 8. do 11. marca. Podujatie sa stalo stredobodom pozornosti odborníkov na digitálnu tlač, sitotlač a takisto odborníkov z dizajnu, marketingu, médií, reklamných a tlačových služieb. Na celkovej výstavnej ploche 62 500 m2 sa prezentovalo viac ako 750 medzinárodných spoločnosti, medzi ktorými prakticky nechýbala žiadna významnejšia značka.

FESPA 2016 potvrdila nastúp riešení pre automatizáciu procesov

V rámci  veľtrhu FESPA sa konali výstavy Fespa Digital, Fespa Textile, European Sign Expo a Printeriors 2016. 

Celkovo veľtrh počas štyroch dní navštívilo 23 240 ľudí, čo zdôrazňuje strategický význam a neustály rast podujatia. Získané údaje od návštevníkov, ukazujú že viac ako 75% účastníkov je priamo zapojených do rozhodovacieho procesu pri ich podnikaní, a to bolo vidieť na rekordnom počte predajov, ktoré boli realizované počas štyroch dní veľtrhu. Vysoká úroveň vystavených produktov svedčí o tom, že vystavovatelia mali záujem vystavovať na FESPA 2016.

Fespa-2016_SZSDT
Obr.: Veľtrhu FESPA 2016 sa zúčastnila aj početná skupina sitotlačiarov a digitálnych tlačiarov zo Slovenska aj Čiech. Prišli načerpať nové poznatky z odboru, vďaka SZSDT, ktorý návštevu veľtrhu zorganizoval.

Nárast digitalizácie a napredovanie atramentovej technológie pokračuje

Veľtrh oproti minulému ročníku sa opäť obsahovo výrazne posunul. Takmer sa úplne vytratili klasické tlačové technológie, hlavne sitotlač. Čo len potvrdzuje, že digitál začína dominovať aj v tomto odvetví. Možno ako ospravedlnenie tohto stavu je skutočnosť, že klasické technológie už dosiahli svoj vrchol a tak prevratne inovácie sa už nekonajú. Výstavné haly obsadili popredný výrobcovia tlačových zariadení (prevažne inkjet), rezacích strojov, firmy ponúkajúce softvérové riešenia a samozrejme firmy špecializujúce sa na spotrebný materiál.

HP_Fespa-2016
K najviditeľnejším výrobcom tlačových riešení na výstave patrili spoločností Canon, Durst, Fujifilm, HP, Epson, EFI, Mimaki, Mutoh, Roland DG, SwissQprint, InkTec, Kornit Digital, Ricoh, Esko, Zünd a veľa daľších.

Trendy 2016 – automatizácia procesov

Nové tlačové zariadenia resp. inovované modely, sa vyznačujú hlavne zvýšenou produkčnou rýchlosťou tlače a komfortnejším riadením, rozšírenými možnosťami a vysokou kvalitou tlače.

Prioritou je efektivita produkcie. V spojitosti s ekológiou a prístupom k životnému prostrediu, je kladený dôraz na šetrné tlačové technológie a hlavne na používané atramenty a tak isto spotrebný materiál.

Trendom sa stavajú UV LED tlačové systémy a ekologické atramenty. Skupinu tzv. ECO reprezentujú UV LED svetlom vytvrdzované atramenty, latexové atramenty a ekologické pigmentové atramenty na vodnej báze.

Durst_Fespa-2016
Z pohľadu konštrukcie a širšieho využitia spektra rôznych typov médií sa výrazne presadzujú tzv. flatbedy (plochý stôl). Veľkoformátové priemyselné zariadenia (3,5 x 3,5 m) sú schopné potláčať napr. dve až tri produkcie vedľa seba.

Ponúkané konfigurácie umožňujú automatizovaný proces, keď materiál z pristavenej palety je nakladaný priamo do stroja pomocou savkového systému nakladača a vykladač zabezpečuje automatické vyloženie opäť na paletu.

Canon_Fespa-2016
Samozrejme pre priemyselnú veľkoobjemovú tlač výrobcovia ponúkajú stroje pre tlač z role, ktorých šírka tlačenej plochy presahuje aj 5 metrov. Tlač z role na rolu (roll-to-roll) je podľa nasadenia a typu zákazky veľmi efektívna a vysoko produktívna.

V spojitosti s efektivitou a finalizáciou výroby sa objavili nové of-line zariadenia – rezacie systémy pre vytlačenú produkciu na roli (napríklad FOTOBA JRU170). Tieto rezačky s automatickým pohon odvíjania sú schopné spracovať role s priemerom až 60 cm.

Esko_Cutters_Fespa-2016

FESPA 2016 potvrdila rastúci trend priemyselnej veľkoformátovej tlače v oblasti výroby obalov (packagingu), potlače skla, keramiky, dreva, plastov a zvýšený nárast technológie digitálnej tlače v oblasti potlače textilu (priama potlač aj sublimácia).

Je potrebne zdôrazniť, že segment potlače textilu s prepojením na textilný, módny, odevný a reklamný priemysel patrí dnes medzi oblasti s najväčším potenciálom. To isté platí aj o výrobe obalov kde narastá dopyt po luxusnom balení rôznych tovarov.

Zund_swiss-cuting-system

Rast dopytu po vysoko produktívnych, modulárnych digitálnych rezacích systémoch s inteligentnou automatizáciou pokračuje v nezmenšenej miere.

Do tejto oblasti spadajú dokončovacie zariadenia, ako stoly na rezanie, vyrezanie a frézovanie a množstvo, ďalších periférií. Napr. švajčiarska spoločnosť Zünd predviedla zapojenie manipulačného robota do procesu dokončovania. Veľtrh predstavil rad vysoko výkonných digitálnych zariadení na rezanie a automatizačných riešení. Noviniek v oblasti tlačových zariadení, dokončovacích zariadení a spotrebného materiálu bolo veľmi veľa, určite im budeme venovať pozornosť aj v iných príspevkoch.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo