Museum of the Bible: “Mystery and Faith: The Shroud of Turin”

Len málo artefaktov na svete podnietilo predstavivosť, vyvolalo polemiku, vyvolalo hypotézy – a pre niektorých aj upevnilo vieru – ako Turínske plátno. 

Jedna z najzamotanejších záhad modernej doby

Vo februári 2022 bola v Múzeu Biblie vo Washingtone, DC, otvorená výstava „Mystérium a Viera: Turínske plátno“. Hoci samotný artefakt už viac ako štyri storočia (od roku 1578) sa nachádza v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Turíne v Taliansku, výstava vo washingtonskom múzeu predstavuje v piatich výstavných sekciách všetko – od histórie plátna a artefaktov až po interaktívne aktivity, ktoré približujú jeho históriu a vplyv na milióny ľudí.

JADROM VÝSTAVY JE FAKSIMILE PLÁTNA V ORIGINÁLNEJ VEĽKOSTI

Turínske plátno, je najviac študovanou, analyzovanou a uctievanou látkou na svete. Plátno je veľké 4,36 x 1,13 m a je utkané z ľanu. Je na ňom slabý, zažltnutý obraz nahého ukrižovaného muža a milióny kresťanov verí, že je to pohrebný rubáš Ježiša Nazaretského.
Turínske plátno je zahalené tajomstvom a obraz na plátne vyvoláva veľa nezodpovedaných otázok. Výsledky vyplývajúce z bádania, ukazujú predovšetkým to, že pre modernú vedu zostáva Turínske plátno tajomstvom, niečím, čo nie je schopná vysvetliť.

Video k výstave:
https://www.youtube.com/watch?v=sTXZdiwa8eU

VÝROBA FAKSIMILE PLÁTNA

Vystavená replika plátna bola vyhotovená spoločnosťou EFI Reggiani na jej digitálnom tlačovom stroji TERRA Gold v sídle spoločnosti v Taliansku. Je to jedna z iba 100 autorizovaných oficiálnych replík.

Spoločnosť EFI Reggiani je popredným výrobcom tradičných i digitálnych tlačiarenských strojov a liniek. Dodáva komplexné riešenia pre celý textilný proces, počnúc úpravou priadze až po potlač a konečnú úpravu látok. Pre spoločnosť EFI Reggiani to je veľká česť, že bola vybraná na vytvorenie jedinej autorizovanej reprodukcie tohto historického artefaktu.

Práce na výrobe replík sa začali v roku 2020 projektom s názvom Lino Val Gandino, ktorý zahŕňal talianske samosprávy, okresy a rodinnú textilnú spoločnosť Torri Lana 1885, ktorá vyrobila plátno, na ktorom boli repliky vytlačené. Bolo vyrobených len 100 kusov replík, ktoré boli distribuované do múzeí a kostolov po celom svete. Na tento proces dôsledne dohliadalo konzorcium spoločností vrátane EFI Reggiani.

TECHNOLÓGIA VÝROBY 

Na výrobu replík s najväčšou možnou historickou presnosťou si zodpovední za projekt Lino Val Gandino zvolili: technológiu priamej potlače textilu využívajúcu pigmentový atrament na vodnej báze, tlač s vysokým rozlíšením a schopnosť reprodukovať aj tie najjemnejšie odtiene farieb.

Tlač faksimile Turínskeho plátna
Ukážka tlače faksimile Turínskeho plátna.

Ako každý proces tlače, aj tento sa začal správnym substrátom. Keďže typ plátna (originál) sa už nevyrába, bolo potrebné ho vyrobiť rovnakým postupom ako pred 2000 rokmi. Podľa analýz originálne plátno je z ľanu odrody Eden, pestovaného v Egypte.

Samotné plátno pre výrobu replík vyrobila ručne firma Torri Lana. Pomocou dedičných ľanových rastlín a starodávnych vzorov tkania bolo vyrobené tak, aby odrážalo spôsob, akým by sa plátno tkalo v predchádzajúcich storočiach. Pre projekt bolo vyrobených 600 metrov ľanového plátna. Vyrobené ľanové plátno bolo doručené do centrály EFI Reggiani, kde bolo potlačené na tlačovom stroji TERRA Gold.

TECHNOLÓGIA A PROCES TLAČE

V spolupráci s Múzeom Turínskeho plátna a v spolupráci s Medzinárodným centrom pre štúdium plátna tím začal proces vzorkovaním lícnej časti plátna v šiestich rôznych variantoch. To umožnilo replikovať veľmi jemné a jedinečné odtiene farieb čo najautentickejšie. V porovnaní s normálnou tlačou nebola možnosť porovnania s originálom a schopnosť zmerať skutočnú farbu, ktorá sa má reprodukovať.
Skúsenosti prítomných odborníkov a expertov na tlač a ich hlboká citlivosť na farby a digitálnu reprodukciu boli základom dosiahnutia vysoko presného konečného výsledku.

EFI Reggiani TERRA Gold Digital Printer
EFI Reggiani TERRA Gold Digital Printer – Tlač faksimile Turínskeho plátna .

Obraz bol vytlačený na digitálnej textilnej tlačiarni TERRA Gold, ktorej vysoké rozlíšenie (až 2400 dpi) a variabilná veľkosť bodu (4 až 72 pl) umožnili získať vysokú ostrosť a jemné detaily na potláčanom plátne. Veľkosť súboru potrebná na zachovanie aj tých najjemnejších detailov obrazu bola mimoriadna – 1 GB (gigabajt).

Užitočný je aj fakt, že tlačiareň TERRA Gold využíva osem farieb namiesto tradičného CMYK. Pridanie červeného, ​​modrého, oranžového a zeleného atramentu pomohlo reprodukovať farby s veľkou presnosťou. Pigmentové atramenty na vodnej báze TERRA vytvárajú obrazy nielen s veľkým rozlíšením a intenzitou farieb, ale aj s ohromnou svetlostálosťou, čo znamená, že tlač a farby budú schopné odolávať roky a roky expozície.

Navyše zariadenie EFI Reggiani TERRA Gold využíva vysoko účinný proces polymerizácie, ktorý prebieha, keď potlačený textil prechádza cez integrovaný systém sušenia tlačiarne. To eliminuje potrebu naparovania alebo prania, ktoré sa bežne vyžaduje pri aplikáciách priamo na textil. Výsledkom je nielen ekologickejší proces, ktorý spotrebuje menej času, vody a energie, ale aj vynikajúci výsledok tlače.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: EFI Reggiani

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo